توانمندسازی زنان آسیب دیده - بنیاد امید مهر- تهران

در ساختمانی دو طبقه نه چندان بزرگ در کوچه پس کوچه‌های یکی از خیابان‌های تهران، افرادی که دل‌هایشان به وسعت دریااست برای کسانی که شاید هرگز حتی یک بار هم فضای گرم خانواده را تجربه نکرده‌اند، خانه‌ای امن به نام امید مهر ساخته‌اند. دکتر مرجانه حالتی که تحصیل کرده رشته روانشناسی اجتماعی دانشگاه آکسفورد است؛ وی با آگاهی از شرایط دختران جوانی که قربانی شرایط نامناسب خانوادگی و پرورشی خود می‌شوند، در سال ۱۳۸۲ "بنیاد امید مهر" را تاسیس می‌کند. این بنیاد از اوائل سال ۱۳۸۳ فعالیت‌های خود را در پنج بخش اجرایی، آموزشی، روان شناسی، مددکاری و اداری آغاز می‌نماید. ماموریت این بنیاد "تقویت شایستگی‌های اجتماعی، احساسی و اقتصادی زنان جوان (بین ۱۵ تا ۲۵ سال) و ارائه فرصت‌هایی برای تجربه طیف کاملی از گزینه‌های زندگی از طریق خودتوانمندسازی و آموزش و نیز پرورش حس خودارزشی در آنها است."
امید مهر هر سال در دو نوبت- تابستان و زمستان- دختران آسیب‌‌دیده و یا در معرض آسیب واجد شرایط را با هدف خودتوانمندسازی، آموزش و پرورش، ارئه مشاوره و کمک به آنها در پیدا کردن شغلی موثر و مناسب ثبت نام می کند. تعدادی از این دختران توسط سازمان بهزیستی، کانون اصلاح تربیت و کلانتری‌ها معرفی می‌شوند و بقیه یا خود‌معرف هستند یا توسط دوستانشان که در بنیاد آموزش می‌بینند معرفی می‌شوند. دﺧﺘﺮان و زﻧﺎن ﺑﺎ شرایط ﺳﻨﯽ ﺑﯿﻦ ۱۵ ﺗﺎ ۲۵ ﺳﺎل و داﺷﺘﻦ ﺣﺪاﻗﻞ ﻣﺪرک ﺗﺤﺼﯿﻠﯽ پایان دوره راﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﺑﺮای یک دوره آموزشی در ﺑﻨﯿﺎد امید مهر پذﯾﺮﻓﺘﻪ ﻣﯽ‌ﺷﻮﻧﺪ.
با توجه به گفته‌های مهارت جویان این بنیاد، آنها پس از پیوستن به امید مهر، کم کم متوجه ارزش‌های وجودی خود می‌شوند، استعدادهای خود را می‌یابند و احساس می‌کنند آنان نیز می‌توانند عضوی مفید برای جامعه و خانواده خود باشند؛ خانواده‌ای که گاها از آن گریخته‌اند، اما امروز توان ایجاد تغییر در خانواده‌شان را نیز در خود می‌بینند. امید مهر، امید به زندگی را به بسیاری از مهارت جویانش هدیه می‌دهد. آنها در امید مهر یاد می‌گیرند که می‌توانند رویاهای خود را واقعیت بخشند. برای تحقق بخشیدن به این رویاها، امید مهر روشی جامع برگزیده و با ارائه ابزارها و حمایت لازم به این افراد کمک می‌کند تا از طریق به دست آوردن مهارت‌های شغلی در حوزه‌های مختلفی مثل حسابداری، زبان انگلیسی، نقاشی، کامپیوتر و یا ... توان مدیریت زندگی خود را در جامعه داشته باشند. امید مهر فضایی را برای مهارت آموزان فراهم می‌آورد تا شنیده شوند؛ چرا که تقریبا هیچ یک از آنها تا به امروز شنیده نشده‌اند و اصولا در زندگیشان کسی نبوده است که به آنها گوش فرا دهد.

فرآیند توانمندسازی امید مهر

مرحله اول: آموزش و پرورش اولیه
این مرحله بین ۱۵ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد و در خود بنیاد صورت می‌گیرد. در نخستین فازی که دختران آسیب‌دیده به این مرکز می‌پیوندند، در محیطی گرم و اجتماعی به آنها خوش آمد گفته و به توسعه فردی آنها و نیز تسهیل پیوستن آنها به جامعه از طریق جلسات مشاوره و روان درمانی، کارگاه‌های روانشناسی، فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی و ارائه آموزش‌های اولیه تحصیلی و فنی می‌شود. فضای بنیاد، فضایی گرم و پذیرا، با عزت و احترام و دور از هر نوع قضاوت است. در واقع این فاز نخستین، پیش درآمدی است برای مراحل بعدی که مهارت جویان را برای ورود به زندگی حرفه‌ای و اجتماعی آنها آماده می‌سازند.

مرحله دوم: آموز‌ش‌های حرفه‌ای پیشرفته
در پایان مرحله اول، مهارت جویان فرصت دارند تا آموزش‌های فنی و یا حرفه‌ای پیشرفته‌تری را انتخاب کنند. برای آموزش‌ حرفه‌هایی مانند حسابداری، فناوری اطلاعات، منشی گری و نقشه کشی مهارت جویان می‌توانند در دوره‌هایی که در موسسات تخصصی ارائه می‌شوند ثبت نام کنند. برای حرفه‌های تجاری مثل آرایشگری و خیاطی نیز پس از آموزش‌های اولیه، به آنها کمک می‌شود در صورت تمایل در دوره‌های تخصصی در کلاس‌های موسسه‌های آموزشی مربوطه شرکت کنند. در ضمن، امید به مهارت جویان برای شرکت در کنکور نیز کمک می‌کند.

مرحله سوم: کاریابی و نظارت
امید مهر به مهارت جویان در کاریابی نیز کمک می‌کند؛ حمایت امید مهر در این حوزه شامل ارائه کارگاه‌های آموزشی رزومه نویسی، مصاحبه شغلی و شناسایی سازمان‌ها و موسساتی است که آمادگی استخدام کارآموز را در حوزه فعالیت‌های مهارت جویان مرکز داشته باشند. هر یک از مهارت جویان حداقل تا شش ماه پس از شروع به کار توسط مرکز هدایت و نظارت می‌شود تا اطمینان حاصل شود که به خوبی با محیط کار و ساختار اجتماعی جدید اجین شده است.
در کنار کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی، این بنیاد، خلاقیت و استعداد‌های هنری مراجعین خود را نیز پرورش می‌دهد و پس از آموزش، ‌آثار هنری آنها را در نمایشگا‌ه‌های مختلفی در سطح شهر تهران به نمایش می‌گذارند تا هنرجویانشان شاهد ارزش واقعی آثار خود باشند. برای مثال، در نمایشگاهی در گالری راه ابريشم به نام "هويت به روايت تصوير" ۲۶ قطعه عكس سياه و سفيد و رنگي در ابعاد ۳۰×۴۰ و ۴۵×۳۰ از یازده عکاس جوانی که عكاسی خلاقه را در بنياد اميد مهر یاد گرفته‌اند به تماشای عموم گذاشته شد. اين نمايشگاه پروژه‌ای مشترک ميان انجمن توسعه جوانان ايرانی ( مستقر در لندن)، مرکز هنری روزتا در لندن و بنياد اميد مهر ايران بود كه در آن نوجوانان و جوانان ايرانی مقيم لندن و تهران همزمان پس از گذراندن دوره‌های فشرده عكاسی،‌ تم موضوعی "هويت" را سوژه عكاسی خود قرار دادند.
بنیاد امید مهر برای جلب حمایت‌های مالی، یک خیریه در لندن و یک خیریه در واشنگتن دی سی به ثبت رسانده است که فعالیت‌های جذب حمایت‌های مالی در اروپا و آمریکای شمالی را انجام می‌دهند. این سازمان متکی به حمایت‌های بخش خصوصی و کمک‌های خیرین می‌باشند.

منابع:
http://www.jadidonline.com/story/05062009/frnk/omid_e_mehr_exhibition
http://fararu.com/vdcgtz97.ak9y34prra.html
http://fairfamilylaw.org/spip.php?article4461
http://www.pendar.net/story/sssssss222
http://aseman-group.persianblog.ir/post/129
http://www.aftabir.com/articles/view/social/organization/c4c1210669497_b...
http://www.indexmundi.com/facts/iran/literacy-rate
http://www.dijit.net/omid/hope.pdf

آموزش و توانمندسازی

نظرات

مهدیه's picture

مهدیه

08.03.15

بسیار لذت بردم! ممنونم از اشتراک گذاری این مطلب مفید.

آموزش برخی مشاغل و آماده کردن جوانان برای ورود به بازار کار یکی از بهترین روش های خودتوانمندساری هست که این بنیاد داره انجام میده.

سوالی که در این بین برام به وجود اومد اینه که اگه محوریت علاقه ی این خانم ها خارج از دوره های تعریف شده ی بنیاد باشه، آیا امکانش هست که برای آموزش اون فرد در حیطه مورد علاقه اش، دوره آموزشی جدیدی تعریف بشه؟

;