چگونه از نیروهای داوطلب قدردانی کنیم؟ به مناسبت روز جهانی داوطلب

پنجم دسامبرمصادف با پانزدهم آذرماه توسط سازمان ملل متحد به عنوان "روز داوطلب" نام گذاری شده است تا از تمامی آنهایی که داوطلبانه به جامعه خود خدمت می‌کنند، قدردانی شود و فعالیت های آنان به رسمیت شناخته شود. سازمان‌های بین المللی مختلف راهکارهای متفاوتی برای بزرگداشت این روز پیش گرفته‌اند. برای مثال، سازمان داوطلبان استرالیا که یک سازمان غیردولتی است، به مناسبت این روز تقدیرنامه‌ای را در تارنمای خود قرار داده است تا سازمان‌های مردم نهاد در صورت تمایل آن را دانلود کرده، نام داوطلب خود را در آن وارد نموده، چاپ کرده و به داوطلبان نمونه خود به عنوان مدرک همکاری و قدردانی اهدا نمایند.

همانند بسیاری از کشور ها، در کشور ما ایران نیز داوطلبان زیادی در حوزه‌های مختلفی چون سلامت و بهداشت، اشتغالزایی، فقرزدایی، حقوق شهروندی، آموزش و توانمندسازی و محیط زیست و ... مشغول به فعالیت هستند. به نظر شما چه فعالیت هایی برای انگیزه بخشیدن، به رسمیت شناختن و تقویت عملکرد نیروی داوطلب در کشورمان موثر خواهد بود؟ تجربه شما در این حوزه چیست؟ آیا می توان راه کارهایی را برای توسعه جامعه نیروی کار داوطلب در کشور شناسایی و استفاده کرد؟

لطفا نظرات و راهکارهای پیشنهادی خود را در زیر (بخش نظرها) وارد نمایید.

آموزش و توانمندسازی

نظرات

ahmadbrn's picture

ahmadbrn

12.05.12

روز جهانی داوطلب بر همه داوطلبان مبارکباد.
نیرو داوطلب همیشه انرژی بیشتری از دیگران برای خدمت و همکاری داشته و شاید همین انرژی مثبت و عشق و علاقه بوده و است که او را در خدمت به مخلوقات در زمینه های مختلف یاری رسانده است.
اگر چه داوطلب بدون هیچگونه انتظاری در راستای خدمت میکوشد. اما شاید تقدیر و تشکر به گونه ای در تقویت و ایجاد انگیزه بیشتر در خدمت رسانی موثر باشد. مدرک همکاری و یا هر گونه قدردانی دارای ارزش معنوی برای این افراد در بر خواهد داشت.
آرزوی موفقیت و سرافرازی برای همه داوطلبان در سراسر جهان

pary pazhouheshfar's picture

pary pazhouheshfar

12.06.12

ضمن تبریک به همه عزیزان داوطلب
من فکر میکنم در گام اول یکی از مهمترین موضعاتی که میتونه به داوطلبان انرژی بده این هست که بدونن تنها نیستن بنابراین تشکیل فضاهایی هرچند مجازی مثل پرتو که به ایجاد شبکه های ارتباطی بین داوطلبین کمک میکنه میتونه بسیار انرژی بخش باشه
با سپاس از پرتوی های عزیز

ftamy9's picture

ftamy9

12.06.12

یک راه تشویقی کم هزینه برای این امر می تواند ترتیب دادن یک گردهمایی عمومی در یک پارک باشد.
البته من در مورد چنین گردهمایی هایی تجربه عملی ندارم.
به نظرم برای رسمی تر شدن آن می توان با یکی از دفاتر سازمان ملل متحد و شهرداری شهر (ها) مربوطه هماهنگی کرد و از همه خواست برای شرکت در این گردهمایی یک علامت یا پرچم (مثلا با علامتهای شهرداری و سازمان ملل) با خود همراه داشته باشند.
به نظر من، خبر این موضوع به راحتی به وسیله روزنامه ها و سایر رسانه ها منتشر می شود.

forogh's picture

forogh

12.06.12

با تشکر از مسئولین پرتو و دوستانی که روز داوطلب را به یاد ما آوردند، به نظر من همین تبریک را اگر ما همه به تک تک دوستان داوطلبی که می شناسیم ارسال کنیم کم کم روزی را به این نام جا انداختیم.
فروغ

payman's picture

payman

12.07.12

درود برپرتوئی های عزیز

فکر می کنم که برای تقویت و گسترش نیروی کار داوطلب در کشورمان، اقدامات زیر راهگشا باشد:

-ایجاد فضاهای اجنماعی بیشتر برای همکاری و مشارکت افراد.
تشویق افراد به فعالیت مشترک خانوادگی در حوزه اقدامات داوطلبانه ( شخصا دیده ام که حضور دو -همسر با فرزندانشان در فعالیتهای داوطلبانه هم نیروی اجتماعی بیشتری ایجاد می نماید و هم نونهالان جامعه را از اولین سالهای حیات با این مفاهیم آشنا می سازد.
- تشکیل گروههای داوطلب از بین نوجوانان ، تجربه نشان داده است که نوجوانان بیشتر از هر گروهی آماده و داوطلب فعالیتهای اجتماعی هستند و این اقدامات می تواند نیروی اجتماعی قابل ملاحظه ای را برای سالهای آینده در کشورمان فراهم سازد

CHATR's picture

CHATR

12.20.12

سلام؛باتوجه به فرهنگ غنی ملت ایران خوشبختانه کشورمادررده های اول جهان درانسان دوستی وتنفرازهرگونه خشونت علیه همنوعان است؛کمک های جنسی(کالا)واعزام نیروی انسانی.
اگرخدمات داوطلبی را برشماریم خواهیم دیدسپاه دارای نیروی داوطلب به نام بسیج؛آموزش پرورش دارای انجمن اولیائ ومربیان؛کمیته امداددارای طرح پیشنهادی امدادیار؛ارتش نیروی وظیفه؛هلال احمردارای نیروی داوطلب به نام امدادگرو...
هرسازمانی به نوبه خودبارکاری وماموریت خودرابردوش این آحادازمردم نهاده است؛آیااین گروه ازمردم واقعابابت کاربی مزدتقاضای دیگری ندارند؟
چرا!دارندآنهم فقط احترام ودربعضی موارد؛دیده شدن ویک رنگی مدیران این سازمانها؛
یعنی مدیران ازبین این داوطلبان باشندهمراه این داوطلبان باشندوتااخروفاداربه اصول اولیه داوطلبی بمانند%

;