دو موسسه

کشور: ایران

موضوع مورد بررسی: همکاری بین موسسه ها

«پرتو» ایمیلی از طریق یکی از دوستانش  مبنی بر برگزاری یک کارگاه آموزشی در زمینه چگونگی تأمین منابع مالی(مثل وام های بانکی)  جهت راه اندازی کسب و کارهای کوچک دریافت کرده بود. شهرداری، وزارت کاروامور اجتماعی، و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران مجری برگزاری این کارگاه آموزشی دو روزه بودند. این فرصت می تواست تجربه مفیدی برای فعالان در حوزه های مختلف کارآفرینی باشد. با توجه به اهمیت موضوع منابع مالی برای کسب و کارهای کوچک، شرکت کنندگان بسیاری از حوزه های مختلف اجتماعی در این کارگاه شرکت کرده بودند. پرتو با شرکت کنندگان دیگر گفتگوی مختصری داشت تا خود و موسسه اش را معرفی کند. با اینکه او نتوانست با کسی از حوزه ی خودش، یعنی «محیط زیست» آشنا شود، ولی صحبت در مورد فعالیت های موسسه اش برای شنوندگان جالب بود و آنها از پرتو درخواست اطلاعات بیشتر می کردند. در این کارگاه آموزشی پرتو با یک کارآفرین به نام مهدی آشنا شد که در مورد فقرزدایی فعالیت می کرد و موسسه کوچکی را در این حوزه اداره می کرد. برای مهدی شنیدن داستان نوآوری و خلاقیت هایی که پرتو در موسسه اش به کار بسته  بود، جالب بود. او به این فکر می کرد که چگونه می تواند برای توسعه و پیشرفت موسسه کوچک خود از نوآوری و خلاقیت هایی همچون موسسه «شهرتمیز» استفاده کند. مهدی با اشتیاق فراوان در مورد فعالیت های موسسه خود برای پرتو توضیح داد و بعد هم درخواست کرد که در صورت امکان با هم در تماس باشند.

مهدی خیلی مشتاقانه در حال صحبت بود. او فکر می کرد که هر دو موسسه می توانند با هم همکاری کنندو مخصوصا اینکه فعالیتهای محیط زیستی در آینده نزدیک از راه اشتغال زایی می تواند تاثیر زیادی در حل مشکل فقر داشته باشد . پرتو اما تمایلی به این همکاری نداشت و ترجیح می داد فقط روی فعالیتهای فعلی موسسه تمرکز کند. او پیش خود فکر می کرد که برنامه ها و اهداف هر دو موسسه متفاوت است و ارتباطی به هم ندارد، پس لزومی هم به رابطه و همکاری در آینده وجود ندارد او بهانه ای آورد و خداحافظی کرد، و از مهدی خواست که از طریق ایمیل در ارتباط باشد.

در اولین جلسه ی  گروهی موسسه «شهرتمیز»، پرتو گزارش مختصری از کارگاه آموزشی برای گروهش داد. برای آنها هم جالب بود که بدانند در آن همایش دو روزه چه گذشت، و پرتو با چه کسانی و موسساتی آشنا شد. وقتی نوبت به ماجرای مهدی رسید، پرتو ماجرا را تعریف کرد. با اینکه مهدی از او و گروهش خواسته بود که از موسسه او«موسسه توان پنهان» دیداری کنند، پرتو معتقد بود دلیلی برای این کار وجود ندارد. پس از تمام شدن صحبت های پرتو در مورد علاقه مهدی به همکاری، یکی از اعضاء پس از کسب اجازه شروع به صحبت کرد. چیزی که جالب بود، مخالفت او با پرتو در مورد عدم همکاری با مهدی بود. اما حالا نوبت پرتو بود که گوش کند چون ظاهراً هر کدام از اعضاء گروهش که به نوبت شروع به صحبت کردند، دلایلی داشتند که پرتو را تشویق به همکاری با مهدی می کردند، دلایلی که او قبلاً به آنها فکر نکرده بود.  به نظر شما آیا موسسه «شهر تمیز» فعال در زمینه ی محیط زیست، و موسسه «توان پنهان» فعال در زمینه ی فقرزدایی باید با هم همکاری کنند؟ اگر بله چرا؟ اگر خیر چرا؟

منبع عکس

آموزش و توانمندسازی

نظرات

dadkhah's picture

dadkhah

07.11.10

سلام/بله/تمام موسسه ها به صورت نسبی با هم مرتبطند/

dadkhah's picture

dadkhah

07.11.10

بله به صورت زنجیرواروبه صورت نسبی تمام موسسات به هم مرتبطند/

golnar's picture

golnar

08.08.10

به نظر می رسد که مهدی فرصت خوبی را در همکاری با شرکت پرتو شناسایی نموده است و پرتو هم می تواند با همکاری با شرکت مهدی از فرصتهایی نظیر تامین نیروی کار، برقراری ارتباط با سایر فعالان اجتماعی از طریق تشکیل شبکه اجتماعی استفاده نماید

narges's picture

narges

08.10.10

به نظر من دو شرکت موسسه «شهر تمیز» فعال در زمینه ی محیط زیست، و موسسه «توان پنهان» فعال در زمینه ی فقرزدایی باید با هم همکاری کنند و این دوشرکت بعنوان مکمل همدیگر می باشند و همانطوریکه مهدی فکر می کرد( که فعالیتهای محیط زیستی در آینده نزدیک از راه اشتغال زایی می تواند تاثیر زیادی در حل مشکل فقر داشته باشد) این دو موسسه می توانند با همدیگر همکاری داشته باشند و با بهره گیری از محیط زیست در صدد کاهش فقر برآیند.

naghiloo's picture

naghiloo

08.28.10

با ایجاد درآمد پایدار ومناسب وبا آموزش مردم محلی حاشیه مناطق حفاظت شده که گاهی از کمبود درآمد دررنج هستند ومجبور به بهره کشی از طبیعت میگردند می توان قدم مثبتی در حفظ محیط زیست برداشت.
همکاری این دو موسسه بسیار مفید وبا ارزش می نماید.

sin2sin's picture

sin2sin

09.04.10

اول تشکراز نغمه واسه راهنمایی من به این بحث.
دوم اینکه تمام ارکان زندگی مستقیم یا غیر مستقیم به هم مرتبط هستند. از جمله دو موسسه با دو حیطه کاری متفاوت. زیرا همه در کنار هم کامل خواهند بود و چرخه مثبت زندگی را خواهند چرخاند.

من به صورت تجربی پیشنهاد میکنم سعی کنیم تو اینجور جلسات تا می تونیم رابطه اجتماعیمونووسیع و حفظ کنیم. چون بالاخره به تجربیات هم نیاز داریم. چه برسه با اینکه پیشنهاد همکاری یا ایده ای جدید ارائه کنن. با نظر من پرتو باید هر پیشنهادی یا طرحی میشنوه اونو یادداشت کنه ضمن اینکه راه های ارتباط با شخص ارائه دهنده رو حفظ کرده بعد مسائلو همونطور که تو جلسه مطرح کرد مطرح کنه. درسته شاید پرتو انجام یک کارو درست ندونه ولی نباید فراموش کرد که اولا کار ما کار گروهیه دوما کار خوب باید انجام بشه حالا چه دیر چه زود.

darchin's picture

darchin

09.05.10

اگر بخواهيم برطبق تفكر كارآفريني اجتماعي و توسعه پايدار به دو موسسه نگاه كينم هر دو موسسه داراي هدف مشترك هستند فقط روش كارشان با يكديگر متفاوت است و به نظر من پرتو مي تواند از تجربيات مهدي نيز براي كار خود بسيار كمك بگيرد. و حتي گرايش جديدي در موسسه خود براي ايجاد اشتغال زايي بوجود آورد. همچنين تجربه ها و خلاقيت مهدي در شروع و ادامه كارش نيز بسياربه درد پرتو مي خورد و...

dadvar's picture

dadvar

09.25.10

من با نوید موافق هستم که اگر از دید توسعه پایدار به قضیه نگاه کنیم هردو موسسه دارای اهداف مشترکی هستند . هر دو موسسه توان پنهان و شهر تمییز تلاش می کنند تا شرایط زندگی را برای افراد جامعه بهتر کنند. در ضمن اینکه فقر زدایی و محیط زیست نیز دو موضوعی هستند که بسیار به هم نزدیک می باشند . و می توان از راه فعالیت های زیست محیطی و بازیافت (کاری که موسسه شهر تمییز انجام می دهد)اشتغال ایجاد کرد و فقر زدایی نمود (کاری که توان پنهان انجام می دهد)

royaaa's picture

royaaa

09.30.10

بله به نظر من این دو ان جی او می توانند مکمل هم باشند و به همدیگر کمک کنند چرا که هدف پرتو ساخت صندلی های پلاستیکی است و منبع اصلی تامین مواد اولیه این کارخانه می تواند از زباله هایی باشد که روزانه در سطح شهر و کشور تولید می شود . این دو ان جی او می توانند با تعریف یک کار مشترکب ه جمع آوری مواد زائد و غیر قابل بازگشت به محیط زیست توسط افراد فقیر باشند و کارخانه پرتو میتواند از این مواد رایگان در ا»د سازی کند و حتی افراد فقر را سهام دار این کارخانه کند و یا نسبت به مواد تحویل داده شده پولی در یافت کنند و این دو ان جی او به هم پوشانی هم می پردازند و قطعا در آمد زا هستند .

naser1364's picture

naser1364

11.14.10

همکاری این موسسات دو وجه دارد:
اول اینکه هر نوع همکاری، مشارکت و تعامل باید منجر به توان افزایی شود اگز همکاری باعث واگذاری امور به همدیگر و کاهش ساعت کاری و برامه ها شود خوب نیست
اما همکاری این دوموسسه جهت توان افزایی موثر است چراکه می توانند مکمل همدیگر باشند و پروژه های مشترکی را اجرا کنند

mahisefat's picture

mahisefat

12.04.10

من فکر می کنم این دو موسسه می توانند با هم همکاری کنند و از هم یاد بگیرند و از تجربیات هم استفاده کنند. پرتو می تونه برای استخدام نیرو از کسانی که بضاعت مالی ندارند و احتیاج به کار دارند استفاده کنه که از این طریق به موسسه مهدی هم کمک کرده باشه. اگر مدیران و اعضای اصلی این دو موسسه در یک جلسه به گفتگو در مورد اهداف و رسالت سازمانی خودشان صحبت کنند، قطعا موارد مشترک زیادی برای همکاری پیدا می کنند.

melika's picture

melika

12.10.10

به نظرم جاي همکاری دارن 2 موسسه و باید راههای مختلف همکاریشونو بررسی کنند. من معتقدم موسساتي که حتی بعضی اهدافشون با هم مغایر هست هم می تونن در مواردی با هم مشارکت داشته باشند و همیشه باید از افرادي که مشتاق همکاری هستند استقبال کرد و شرایطشون رو بررسي کرد.اگر مناسب بودن این ارتباطات می تونه رشد و پیشرفت رو برای موسسه مون به ارمغان بیاره

saljo's picture

saljo

06.05.11

این دو موسسه باید برای افزایش ظرفیت های خود دست در دست هم بدهند
چون در چشم انداز و ماموریت و اهداف اشتراکات زیادی دارند
ذینفعانشان هم مشترک هستند.
همپوشانی در برنامه هم خواهند داشت.
در بدترین شرایط اگر هیچکدام از موارد گفته شده نیز نبود بدلیل داشتن تجربه موسسه داری هر کدام می توانند در انتقال این تجربیات به دیگری کمک کنند

qobad's picture

qobad

06.07.11

براي كارهاي خيرخواهانه و عام‌المنفعه همكاري گسترده ، فرصت ارايه‌ي خدمت بيشتري ايجاد مي‌كند به ويژه زماني كه اشتياق در هر دو تيم هم وجود دارد. پس به قيده‌ي من بايستي اين همكاري صروت گيرد.

qobad's picture

qobad

06.07.11

براي كارهاي خيرخواهانه و عام‌المنفعه همكاري گسترده ، فرصت ارايه‌ي خدمت بيشتري ايجاد مي‌كند به ويژه زماني كه اشتياق در هر دو تيم هم وجود دارد. پس به قيده‌ي من بايستي اين همكاري صروت گيرد.

sharareh's picture

sharareh

06.08.11

به نظر من این اطلاعات برای تصمیم گیری کافی نیست. این دو مؤسسه باید بیشتر با هم آشنا شوند و امکان همکاری را بررسی کنند. یک جلسه مشورتی وقت زیادی از دو مؤسسه نمی گیرد، اما اگر به نتیجه همکاری منجر شود منافع بسیاری می تواند در پی داشته باشد

lnazary's picture

lnazary

06.10.11

سلام
موردکاوی جالبی بود اجرای ماموریت شرکت پرتو به نوعی به انجام ماموریت شرکت مهدی کمک می کند اگر پرتو از بی کارهای جامعه هدف شرکت مهدی به عنوان نیروی کار خود استفاده کند هم پرتو نیاز به نیروی انسانی برای کار خود دارد هم مهدی با معرفی افراد فقیر برای مهارت آموزی و اشتغال می تواند به ارتقاء سطح کیفی زندگی این افراد و خانواده های آنها کمک کند

saideh's picture

saideh

10.31.11

من با نظر خانم ذبیحیان و خانم نظری موافقم.
این اطلاعات کافی نیست ولی می شه با یه جلسه مشورتی تکلیف قضیه رو روشن کرد.
از طرفی با همین اطلاعات هم شاید بشه برای اشتغال فقرا در شرکت پرتو اشتغال زایی بشه.

;