الکس نیکولز: کمبود سرمایه نداریم، اما پیش فرض همه همین است

الکس نیکولز در مرکز کارآفرینی اجتماعی سکُل در دانشکده کسب و کارِ دانشگاه آکسفرد درس می دهد. او نویسنده کتاب "مبادله عادلانه" و ویراستار کتاب "کارآفرینی اجتماعی: طرح های جدید برای تغییر پایدار اجتماعی" می باشد، کتابی که یکی از پرفروش ترین کتاب ها در موضوع کارآفرینی اجتماعی در سطح جهانی بوده است. او هم اکنون در حال نوشتن کتابی در خصوص سرمایه گذاری اجتماعی می باشد.

سوالات زیر را وب سایت داوزر از او پرسیده است:

چرا بر سرمایه گذاری اجتماعی متمرکز است: "در میدان بسیار اهمیت دارد. وقتی با کارآفرینان اجتماعی آشنا می شوم و از آنها می پرسم چه چیزی از همه مشکل تر است، می گویند "پول در آوردن".

چرا جذب سرمایه برای کارآفرینان اجتماعی انقدر سخت است: فکر نمی کنم کمبود سرمایه باشد، اما فکر می کنم پیش فرض افراد این است که کمبود سرمایه وجود دارد. مشکل دوتاست: یک، این که خیلی از تشکیلات اجتماعی قابلیت سرمایه گذاری ندارند، خیلی از آنها بیش از حد کوچک هستند، به حد کافی توسعه یافته نیستند، و در بسیاری از موارد سواد یا آگاهی کافی نسبت به امور مالی ندارند. دوم – و این دومی بزرگترین نقص است – کمبود سازمان های واسط می باشد. اگر بازارهای سرمایه معمولی را نگاه کنید، می بینید که با کمک یک سری تشکیلات عظیم و توسعه یافته میان سرمایه گذار و سرمایه پذیر کار می کنند؛ بازارها، شرکت های حقوقی، شرکت های حسابداری، مشاوره، برنامه های MBA، و الی آخر. اما در سرمایه گذاری اجتماعی به ندرت چنین ساز و کار هایی وجود دارد.

چرا "وقتی بسازید، پول هم می رسد": وقتی ظرفیت بخش را برای پذیرفتن سرمایه گذاری افزایش دادی، و سازمان های واسط را ساختی، انگار که سدّی را شکسته ای. یک شبه اتفاق نمی افتد، اما این بخش به سرعت در حال تغییر است. فعالیت های آزمایشی و عملیات گوناگونی در جریان است، چون من فکر می کنم همه فهمیده اند که اگر این کار را درست انجام بدهی، یک انقلاب رقم خواهد خورد.

افزایش مسئولیت پذیری و مدیریت در کارآفرینی اجتماعی: خیلی از کارآفرینان اجتماعی به این دلیل به این فضا می آیند که از وضع موجود ناراضی هستند. می بینند که سازمان ها کارهایی انجام می دهند، و فکر می کنند که می توانند آن کارها را با همان منابع اما با نوآوری بیشتر، بهتر انجام دهند. افزایش مسئولیت پذیری و مدیریت – حول محور اهمیت بیشتر به تاثیر – یکی از خصوصیات تعیین کننده در کارآفرینی اجتماعی می باشد.

چه کسی امروزه در تشکیلات اجتماعی سروصدا به راه انداخته است: اگر موضوع مورد بحث سرمایه گذاری اجتماعی است، انگلیس با اختلاف خیلی زیاد سردمدار میدان است. در سیاستگذاری دولتی، احتمالاً انگلیس یا هند. فرصت های سازمانی، بنگلادش. و در فرصت های آموزشی و تحقیقات علمی، آمریکا از قدیم به طور تاریخی جلو است.

چرا کارآفرینی اجتماعی وارد مرحله سخت تری می شود (و چرا این موضوع را به فال نیک بگیریم): وارد دوره ای می شویم که تحلیل انتقادی بیشتری نسبت به کارآفرینی اجتماعی صورت می گیرد. سوار بر موجی از اجماع بوده ایم، همه همدیگر را در آغوش می گیریم و بر پشت همدیگر می زنیم که چه کار خوبی می کنیم. سرمایه زیادی به این بخش ریخته شده و دولت ها حمایت کرده اند. فکر می کنم این ها همگی در حال تغییر هستند. مشکلات اقتصادی داشته ایم، دولت ها به کوچک کردن بودجه فکر می کنند، بنیاد ها عقب نشینی می کنند و رسانه ها و دیگران انتقادی تر می شوند. فکر می کنم دهه سخت و البته مهمی را در زمینه کارآفرینی اجتماعی خواهیم داشت، که خیلی خوب است. وقت آن رسیده که به چیزهایی که به درد می خورند و تاثیر گذار هستند نگاه کنیم و همچنین به چیزهایی که نیستند، فکر می کنم یک آزمون واقع گرایی بزرگ پیش رو داریم. دوره قهرمان پرستی و خودستایی به پایان رسیده. من این را مانع نمی بینم، این را نشانِ این می بینم که داریم بزرگ می شویم.

منبع عکس

آموزش و توانمندسازی

نظرات

saljo's picture

saljo

08.09.11

fبین سرمایه و پول فرق است و کمتر به این مقوله توجه می شود
پول با سرمايه فرق دارد.
سرمايه در ذات خود مولد است.
پول ضرورتا قادر به ايجاد سرمايه براي توليد نيست.
اگر پول، سرمايه مورد نياز براي توليد و رشد را فراهم مي كرد بانكهاي مركزي جهان تا كنون به كارخانه پول سازي تبديل شده بودند؟!
پول، سرمايه نيست كه مولد باشد.
اگر رشد پولي متناسب با رشد اقتصادي نباشد، تورم نتيجه آن است. (دنياي اقتصاد 1386/10/25)

saideh's picture

saideh

11.09.11

جالب بود.مختصر و مفید.
من علاقه مندم راجع به سازمانهای رابط مطالب بیشتری بدونم یعنی احتیاج به تصویر واضحتر با جزییات بیشتر دارم.

;