فلش ماب، تلنگری به افکار عمومی

"فلش ماب" Flash Mob به پدیده ای گفته می شود که در آن گروهی از افراد با هماهنگی قبلی از طریق ایمیل یا شبکه های اجتماعی در نقطه ای پرتردد از شهر حاضر می شوند و با هم به فعالیتی سرگرم کننده، طنز، هنری، و یا با مضامین اجتماعی می پردازند. هدف "فلش ماب" غیر سیاسی و در اکثر موارد صرفاً با هدف سرگرمی و به اصطلاح خودمانی تر، "انجام کاری بامزه" صورت می گیرد.

بیل واسیک، سردبیر مجله "هارپرز"، در تابستان سال ۲۰۰۳ به صد نفر از دوستان و آشنایان ایمیلی فرستاد که در فروشگاهی بزرگ در پایین شهر جمع شوند. طبق محتوای نامه، همگی از مسئولان فروشگاه درخواست کردند تا یک "قالیچه عشق" برای "خانه حومه ای" شان به آنها معرفی کنند. چند روز بعد، گروه بزرگی از افراد در پارک مرکزی نیویورک به درآوردن صدای پرندگان پرداختند. ماه بعد در شهر رم در ایتالیا، سیصد نفر به یک مغازه کتاب فروشی رفتند و همگی کتابی را درخواست کردند که وجود نداشت.

پس از مدتی، کارآفرینان نیز برای ارتقاء آگاهی افراد از محصول یا  فلش ماب استفاده کرده اند، به این صورت که تعدادی افراد در محل تعیین شده گرد هم می آیند و به نحوه ای از پیش تعیین شده، به تبلیغ محصول خود می پردازند. از آن طرف، در دو سال گذشته در شهر فیلادلفیا در آمریکا یک سری دزدی های زنجیره ای توسط فلش ماب های قانون شکن انجام گرفته اند که واکنش پلیس منطقه را در پی داشته است.

فعالان اجتماعی، مخصوصاً در زمینه محیط زیست، از این پدیده برای گسترش آگاهی نسبت به پلاستیک استفاده می کنند، مانند گروهی در فرانسه که اخیراً با هم قرار می گذارند تا همگی با هم برای کسی که قطعه ای زباله به سطل آشغال می ریزد، بلند شوند و او را تشویق کنند. اخیراً در ایران، دو نمونه فلش ماب با کمک فیس بوک انجام گرفته، یکی تفریحی و با تفنگ آب پاش و دیگری در حمایت از کودکان کار، که در آن افراد با پاک کردن شیشه اتومبیل ها توانستند آگاهی را نسبت به این معضل اجتماعی بالا ببرند.

نظر شما در مورد فلش ماب و در ایران چیست؟ آیا حرکت های این گونه می توانند دستاورد های اجتماعی به دنبال داشته باشند؟

آموزش و توانمندسازی

نظرات

naser1364's picture

naser1364

08.23.11

کار جالبی است و اتفاقا مورد توجه جوانان و فعالان شبکه های اجتماعی نیز قرار گرفته است و در ایران چند مورد انجام شده اما متاسفانه از انجا که باعث شکل گیری تجمعی می شود گاهی ممکن است با ممانعت و جلوگیری نیروی انتظامی مواجه شوند
در خصوص دستاوردهای ان اقدام باید گفت که قطعا تاثیرش از برگزاری ده ها سمینار(سمی نهار) و همایش بهتر است و بیشتر هم جواب می دهد

saideh's picture

saideh

11.14.11

من با آقای نوربخش موافقم.اثرش از هر نشست رسمی دیگری بیشتر می تواند چه کاری بامزه برای ایجاد نشاط چه کاری فرهنگی برای ایجاد حساسیت اجتماعی.دولتی می خواهیم کمی خوددارتر که از این برنامه ها سریع پروژه سازی سیاسی نکند.

;