نقش مردم در کاهش حوادث ترافیکی

ایران بالاترین نرخ مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی را در جهان دارد. بر اساس گزارش دانشگاه هاروارد نرخ مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در ایران 44 نفر در 100000 جمعیت در سال است. این میزان خیلی بیشتر از بقیه نقاط دنیاست. مثلا در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا این میزان 26 نفر در 100000 جمعیت است درآمریکا 19 در منطقه زیر خط صحرا در آفریقا 29، د رکشورهای اسکاندیناوی و سوئد زیر 5 و به طور متوسط در دنیا 19 است .

به راستی چه عواملی باعث می شوند که ایران بالاترین آمارهای مرگ و میر جاده ای را دارا باشد. بدون شک سه عامل انسانی، محیط و کیفیت خودرو در این مهم نقش دارند. شهرنشینی در ایران به سرعت در حال رشد است . سیمای زیست بوم ایران یک سرزمین به طور عمده کوهستانی است. جمعیت جوان و رو به رشد به ویژه در شهرهای بزرگ ، رشد سرسام آور خودروهای با کیفیت پایین، رشد استفاده از موتورسیکلت، نرخ بالای بیکاری،عدم توجه سیستمی به مساله حوادث ترافیکی، ناتوان بودن سیستم درمانی واورژانس در بسیاری از مناطق، عدم توجه مردم به حقوق دیگران، عدم رعایت مقررات و قانون های ترافیکی، جاده های خطرناک و غیراستاندارد،   همه و همه دست به دست هم می دهند تا حوادث ترافیکی مهمترین مشکل بهداشتی امروز ایران شود.

حال پرسش اینجاست مردم چه نقشی می توانند در کاهش حوادث ترافیکی بازی کنند. نمایندگان مردم در مجلس می توانند به خودرو سازان فشار بیاورند تا خودروهای ایمن تری تولید کنند یا به وزارت راه فشار بیاورند تا جاده ها را ایمن تر کنند. این ها را می دانیم و لی منظور سوال ما در سطح محلی است .یعنی در سطح محله و شهرها ی کوچک مردم چگونه می توانند نقش بازی کنند؟ اصلا مردم می توانند نقشی بازی کنند؟

مداخلاتی مثل استفاده از کلاه ایمنی برای دوچرخه سواران و موتور سواران یا استفاده از کمربند ایمنی  ویا هدایت کودکانی که از مدرسه به سمت خانه می آیند در پیاده روها در همه جای دنیا به عنوان مداخلاتی موثر در پیشگیری از جراحات خطرناک حوادث ترافیکی عنوان شده اند . آیا مردم می توانند چنین مداخلاتی را طراحی و اجراء کنند؟ آیا اصلا مردم حوصله ی چنین کاری را دارند؟ آیا حوادث ترافیکی راقضا و قدر می دانند یا یک اتفاق قابل پیشگیری ؟ آیا سرمایه اجتماعی به حدی هست که مردم حوصله کنند و درگیر کاهش حوادث ترافیکی شوند. آمار نشان می دهد که حوادث ترافیکی در ایران امروز مشکلی بسیار بسیار بزرگی است و باید هر چه زودتر کاری انجام داد. ولی مردم چه می گویند ؟ آیا مردم هم این حوادث را یک مشکل می دانند؟

اینها سوالاتی است که ما پاسخی برای آن ها نداریم . شما که خواننده این صفحه هستید به اینجا آمده اید چون دغدغه ی توسعه کشور و کاهش آلام بشری را دارید . شما با مردم در ارتباط هستید. شما هم می توانید به صورت مستقیم نظر خودتان را در این مطلب بنویسید و یا اینکه بیایید به جای آنکه مستقیما به این سوالات جواب دهید به چند نفر از اطرافیانتان مصاحبه کنید. از آنها بپرسید که  حوادث ترافیکی را در مقایسه با سایر مشکلات موجود بهداشتی /اجتماعی چقدر مهم می دانند؟ و فکر می کنند که مرد م چه نقشی می توانند در کاهش حوادث ترافیکی بازی کنند؟ آیا حاضرند که به عنوان یک شهروند برای کاهش حوادث ترافیکی کاری انجام دهند؟ و اگر پاسخ مثبت است چه کارهایی  می توانند انجام دهند.

بعد لطف کنید و پاسخ به این سوالات را به صورت کامنت در ذیل این مطلب بنویسید. شاید این مطلب به دغدغه مندان حوادث ترافیکی کمک کند که برنامه های موثرتری طراحی کنند.

منبع عکس

آموزش و توانمندسازی
;