روز ماندلا مبارک ...

۱۸ جولای، روز تولد نلسون ماندلاست. او امروز ۹۵ ساله می شود. برای خیلی ها، داستان زندگی وی، نشان مبارزه با تبعیض نژادی و مقاومت و پافشاری برای ایجاد صلح و آرامش و دوستی در کشورش است. مبارزه ای که نهایتا منجر به برگزاری اولین انتخابات آزاد دموکراتیک در آفریقای جنونی و انتخاب وی به عنوان اولین رئیس جمهور سیاه پوست کشورش در سال ۱۹۹۴ میلادی شد.

حکایت تعهد ماندلا به آزادی با وجود زندگی در زندان برای ۲۷سال، الهام بخش فیلم ها و کتب زیادی بوده است. یک جستجوی کوچک در اینترنت صدها مقاله و داستان را در مورد زندگیش به روی صفحه مونیتورکامپیوتر می‌آورد. کتاب های وی با عناوین "راه دشوار آزادی" و "پندارها و گفتارها" به زبان فارسی برگردانده و در ایران منتشر شده‌اند.

ماندلا تا به حال برنده جوایز مختلفی از جمله جایزه عفو بین الملل- سفیر جایزه وجدان، و جایزه صلح نوبل است. با این حال، وی بعضی از جوایزی را که وی پیشنهاد داده‌اند، رد کرده است.

ماندلا امروز به عنوان رهبر تغییرات اجتماعی از راه خرد، تدبیر و صلح شناخته می‌شود. برای ماندلا، راه های ایجاد تغییرات مثبت بی‌نهایتند؛ او از سیاست، فوتبال، المپیک، دانشگاه، موسیقی و ... در راه ایجاد اتحاد بشر برای صلح استفاده کرده است. به همین دلیل نیز فعالیت هایش سرمشق کارآفرینان اجتماعی بیشماری در نقاط مختلف دنیاست.

و اما جشن روز ماندلا ...
سازمان‌های فعال در حوزه خدمات اجتماعی، افراد را به یافتن راه هایی برای خدمت رسانی به سایرین در روز نلسون ماندلا دعوت کرده‌اند. بنیاد ماندلا پیشنهاد داده است که هر فرد امروز، ۶۷ دقیقه از زمانش را (به نمایندگی ۶۷سال خدمت ماندلا در راه فعالیت های بشر دوستانه) صرف فعالیت های خیرخواهانه و داوطلبانه کند. فعالیت‌های خیرخواهانه‌ای که توسط افراد برای امروز در نظر گرفته شده است شامل آموزش‌های رایگان کارآفرینی به جوانان، رنگ کردن دیوارهای بیمارستان‌ها و مدارس، جمع آوری زباله‌ها از معابر عمومی، آموزش موسیقی به کودکان بی‌سرپرست، کاشتن درخت، آگاه سازی افراد در مورد حقوق معلولین و هزاران هزار برنامه دیگر است.

آموزش و توانمندسازی
;