ابتکاراتی پر از جنب و جوش برای جشن روز داوطلب در ایران

ما ایرانیان به صورت سنتی با کار داوطلبانه آشنایی داریم و در بسیاری از مناسبت‌ها داوطلب کمک و همراهی می‌شویم؛ اما انجام فعالیت‌های داوطلبانه به صورت سیستماتیک و ساماندهی شده هنوز نیاز به فرهنگ‌سازی و توسعه دارد. به منظور گسترش و نهادینه‌سازی هر چه بیشتر فرهنگ کار داوطلبانه در ایران، مرکز ترویج حاکمیت و مسئولیت شرکتی ابتکاری جالب به خرج داده و با همکاری تعدادی دیگر از سازمان‌های غیردولتی، شانزدهم اردیبهشت ماه را روز کار داوطلبانه در ایران اعلام کرده و از همه شرکت‌ها و سازمان‌ها درخواست کردند تا اعضا و کارکنان خود را تشویق به شرکت در برنامه‌های متنوع داوطلبی کنند و این فعالیت داوطلبی آنها را به صورت توافق با مرخصی با حقوق، ترفیع در شرایط برابر و غیره مورد حمایت قرار دهند. لازم به ذکر است که در تاریخ‌های نسبتا مشابه، روز کار داوطلبی در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ترکیه، امارات متحده عربی، انگلستان، مجارستان و هنکنگ برگزار شده است.

مرکز ترویج حاکمیت و مسئولیت شرکتی با مشارکت تعدادی سازمان‌های مردم نهاد دیگر افراد، شرکت‌ها و سازمان‌های داوطلب را به سازمان‌های مردم نهاد، گروه‌های خیریه، مدارس، انجمن ها، سرای محله‌ها و غیره در ارتباط گذاشت تا با پیوند میان آنها پروژه‌های مشترکی برای روز کار داوطلبانه تعریف شده و نیروهای داوطلب بتوانند در کنار اعضای سازمان‌های مردم نهاد به فعالیت‌های اجتماعی آنها کمک کنند. این ابتکار جالب با مشارکت سازمان‌های مردم نهادی چون آیسک ایران، بنیاد امید مهر، موزه صلح تهران، انجمن طرح سرزمین، انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان، بنیاد مهرآفرین، موسسه خیریه رعد، موسسه خیریه حمایت از دانشجویان مستعد (محاد)، سازمان مدداندیشان جوان و غیره، سعی در گسترش فرهنگ کار داوطلبانه و نیز کمک به پروژه‌های اجتماعی گروه‌های مشارکت دارد.

از فعالیت‌های این روز می توان به پروژه رنگ آمیزی داوطلبانه دیوارهای مدرسه "جویندگان راه دانش" توسط شرکت سماتک فعال در حوزه آموزش مهارت‌های کامپیوتر اشاره کرد. این برنامه در عین کمک رسانی به زیباسازی محوطه مدرسه برای دانش آموزان، برای شرکت سماتک نقش گروه سازی و ایجاد انگیزه برای تیم موسسه را نیز داشت. مدرسه جویندگان راه دانش که در منطقه کَن تهران واقع است، ویژه کودکان افغان می‌باشد که اجازه استفاده از آموزش و پرورش ایران را ندارند. هم اکنون حدود ۲۷۰ کودک افغان در این مدرسه مشغول تحصیل هستند. مدیر این مدرسه خانم خاوری، که خود نیز تبعه کشور افغانستان می‌باشد، با اجاره منزلی داری سه اتاق در سه شیفت این مدرسه را اداره می‌کند.

مثالی دیگر این که شرکت تتراپک با همکاری سازمان غیردولتی طرح سرزمین، جشنواره‌ای برای کودکان در زمینه حفاظت از محیط زیست ترتیب دادند. این جشنواره همراه با جشن و شادی و انجام کارهای دستی و غیره به مدت سه روز برگزار گردید و در آن از پنج تن از نیروهای داوطلب روز ۱۶ اردیبهشت استفاده شد.

در فعالیتی دیگر، شرکت مسافرتی زورق در راستای تخصص خود یک کارگاه ایرانگردی برای بچه‌های کلاس پنجم و ششم مدرسه آیت الله فاضل لنکرانی در اسلام شهر برگزار کردند. این کارگاه با نقاشی و تقویت خلاقیت همراه بود. یکی از شرکت‌های تولید محصولات مصرفی، با مشارکت تعدادی از کارکنانش باغچه‌های مدرسه آیت الله فاضل لنکرانی در اسلام شهر را گل و گیاه کاشت.

پروژه‌های بسیار دیگری در روز کار داوطلبانه اجرا شده‌اند. برای خواندن بیشتر در مورد پروژه‌های انجام شده در این روز به لینک گزارش ویژه این روز مراجعه کنید:
http://aiesec.ir/evday2013-report/

*منبع عکس: فیس بوک شرکت زورق، کارگاه ایرانگردی و نقاشی در مدرسه آیت الله فاضل لنکرانی

اشتغال و کارآفرینی
;