روز جهانی تنوع زیستی - شعار امسال :"تنوع زیستی و آب"

روز اول خرداد ماه (۲۲ می) از سوی سازمان ملل متحدد به عنوان "روز جهانی تنوع زیستی" نام‌ نهاده شده است. از طرفی، این سازمان امسال را سال جهانی "همکاری‌ در زمینه آب" خوانده است. به دلیل این تقارن، دبیرخانه کنوانسیون تنوع زیستی، موضوع روز جهانی تنوع زیستی امسال را «آب و تنوع زیستی» اعلام کرده است.
آب یکی از عوامل مهم در توسعه پایدار است؛ در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه، دسترسی به آب و کیفیت آن همواره یکی از چالش‌های مهم توسعه پایدار بوده است. به علاوه، نقش منابع آبی گوناگون در حفظ تنوع زیستی غیرقابل انکار می‌باشد.
طبق اطلاعیه دبیرخانه کنوانسیون تنوع زیستی، "وجود بوم‌سازگان‌های (اکوسیستم‌های) دنیای ما به ویژه جنگل‌ها این اطمینان را می‌دهند که آب سالم برای جوامع انسانی در دسترس است. تالاب‌ها ریسک آسیب‌های ناشی از سیل را کاهش می‌دهند. به علاوه آنها با حفاظت خاک، فرسایش و آلودگی‌ها را کاهش داده و می‌توانند آب در دسترس برای زمین‌های کشاورزی را افزایش دهند. مناطق حفاظت شده هم توانایی شهرها برای دستیابی به منابع آب پایدار را افزایش می‌دهند."
"این‌ها فقط نمونه‌هایی از مدیریت طبیعی هستند که ما را در حل مشکلاتمان، کمک می‌کنند. همچنین توجه به آب در پهنه‌های سرزمینی و نه فقط دریاها و اقیانوس‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که تنوع زیستی درون خشکی‌ها به تالاب‌ها، منابع زیرزمینی، رودخانه‌ها و یخچال‌های طبیعی وابسته هستند. انسان نیز به این منابع وابستگی شدید دارد."

این کنوانسیون تمامی مردم جهان و به ویژه سازمان‌های مردم نهاد را فرا می‌خواند تا برای آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی در زمینه آب و تنوع زیستی اقدام کنند. در همین راستا، کمپین‌های جهانی بسیاری نیز برپا شده است از جمله کمپین سال جهانی همکاری در زمینه آب.
به طور معمول برای بزرگداشت چنین مناسبت‌هایی، سازمان‌های مردم نهاد در سراسر دنیا ابتکارهای جالبی انجام داده و برنامه‌هایی جهت آگاه‌سازی و توسعه پایدار در این حوزه تعریف و اجرا می‌کنند. به طور مثال در ایرلند جنوبی، هر ساله در هفته "تنوع زیستی"، فستیوالی شامل برنامه های متنوعی چون نمایش فیلم، کنسرت های موسیقی و تورهای مسافرتی با هدف آشنایی با منابع زیرزمینی برای دانش آموزان مقاطع ابتدایی و راهنمایی برگزار می‌شود در فستیوال امسال کارگاه آموزشی مختلفی با هدف آشنا سازی دانش آموزان با "آب و روش های محافظت از آن " نیز برگزار شد. این فستیوال به دلیل کیفیت برنامه هایش، از طرف روزنامه گاردین به عنوان یکی از ۱۰ برترین برنامه‌های جشن روز تنوع زیستی، شناخته شده است.
موزه طبيعت و حيات وحش داراباد تهران هم در هفته تنوع زیستی با مشارکت ۳۰ سازمان‌ مردم نهاد، جشنواره‌ای سه روزه برپا کرد. در جشنواره امسال، برنامه‌های آموزشی متنوعی از جمله تئاترهایی کمدی برای کودکان، با هدف آشنایی با گونه‌های کمیاب جانوری در ایران و راه‌هایی برای حفاظت از آنان برگزار شد. همچنین بعضی از غرفه‌ها بروشورهایی را با هدف اطلاع رسانی در حوزه راه‌های محافظت از منابع آب، پخش کردند. جالب آنکه پرتویی‌های عزیز از انجمن یوزپلنگ ایرانی و موسسه طرح سرزمین نیز از دست اندرکاران اصلی برگزاری این برنامه‌ها بودند. برای تک تکشان آرزوی موفقیت داریم!

محیط زیست
;