بزرگداشت روز جهانی زمین

دوم اردیبهشت در سال ۱۹۹۰ میلادی به عنوان "روز جهانی مادر زمین" در تقویم سازمان ملل متحد به ثبت رسید و از آن پس بسیاری از کشورها، هفته پایانی ماه آوریل را که مصادف با هفته نخست اردیبهشت ماه می‌باشد، به عنوان "هفته زمین" جشن می‌گیرند. هر ساله به مناسبت روز جهانی زمین فعالیت‌های متعدد و متنوعی در راستای حفاظت زمین و محیط زیست در اقصی نقاط جهان صورت می‌گیرد. هریک از ما نیز می‌توانیم به نوبه خود با انجام فعالیت‌هایی هر چند کوچک، از مادر زمین تشکر کنیم. در زیر، نمونه‌هایی از فعالیت‌هایی که می‌توانیم به مناسبت این روز انجام دهیم آمده است، شاید که بتوانیم دین خود را به زمین عطا کنیم.

درختکاری: با کاشتن نهالی کوچک می‌توانیم به کاهش اثرات گازهای گلخانه‌ای کمک کرده و از آلودگی هوا بکاهیم. نهال کوچک ما می‌تواند مانعی بر فرسایش خاک نیز باشند.
ساخت کاردستی‌های محیط زیستی: می‌توانیم برای قدردانی از زمین، با مقواها و کاغذهای با طله و یا باقیمانده در اطرافمان کاردستی‌هایی درست کنیم که مفاهیم محیط زیستی را به تصور می‌کشند. و یا مثلا می‌توانیم با وسایل هرچند ساده و پیش پا افتاده لانه‌ای برای پرندگان درست کنیم.
مطالعه و گفتگو درباره محیط زیست: می‌توانیم به مناسبت هفته زمین، کتابی درباره محیط زیست از کتابخانه مدرسه و یا محله خود به امانت بگیریم و با مطالعه آن به دانش خود درباره محیط زیست بیفزاییم. و حتی می‌توانیم آنچه را که درباره‌اش خواندیم با خانواده و دوستان خود مطرح کرده و راجع به آن بحث و تبادل نظر کنیم.
تولید کمتر زباله: در روز زمین برای یک روز هم که شده سعی کنیم تا حد امکان زباله تولید نکنیم. از حمل و نقل عمومی استفاده کنیم تا هوا کمتر آلوده شود. از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنیم و حتی اگر به خرید رفتیم، با خود کیسه پارچه‌ای ببریم.
پاکسازی محیط زیست: با دوستانمان قرار گذاشته و آخر هفته به یکی از کوه‌های اطراف شهر برویم و به پاک سازی محیط زیست بپردازیم.
صرفه‌جویی در استفاده از کاغذ: سعی کنیم کارهایمان را بدون استفاده از کاغذ انجام دهیم. برای مثال، قبض‌هایمان را از طریق اینترنت پرداخت کنیم. صرفه جویی در کاغذ در واقع به معنای نجات درختان اطراف ماست که هر ساله هزاران هزار از آنها برای تولید کاغذ قطع می‌شوند.
شما چه ایده‌هایی برای بزرگداشت روز و هفته زمین دارید؟ لطفا آنها را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:
http://www.earthsite.org
http://en.wikipedia.org/wiki/Earth_Day
http://environment.about.com/od/environmentalevents/a/twoearthdays.htm
http://www.wikihow.com/Celebrate-Earth-Day
http://www.theosophical.org/publications/quest-magazine/1379

محیط زیست

نظرات

pary pazhouheshfar's picture

pary pazhouheshfar

04.25.13

ما به مناسبت این روز در مدرسه راهنمایی برای بچه ها فیلم مستند در مورد زمین پخش کردیم
بچه ها به دلیل قرار داشتن در رده سنی ای که در حال آموزش و یادگیری هستند خیلی جای کار روشون هست

saljo's picture

saljo

04.26.13

هر دانش آموزی می تواند خودش با تعدادی کرم فراوری زباله را در مدرسه و منزل عهده دار شود برای این کار لازم است با موضوع آشنا شود برای این کار یک فیلم آموزشی تهیه و مجوز وزارت ارشاد و آموزش و پرورش هم گرفته شده است و همچنین مجوز محیط زیست هم گرفته شده است که کاملا بهداشتی است
برای دریافت فیلم به شماره تلفن 09121699864 یا 09363466199 تماس بگیرید

saljo's picture

saljo

04.26.13

با یک دستگاه راکتور به ارتفاع 2/2 متر و قطر 1/2 متر که از بتن ساخته می شود و موتور و برق و غیره نمی خواهد و با باکتری پساب یا همان فاضلاب تصفیه و آب بازچرخانده شده برای استفاده در گشت و شستشوی اتومبیل و غیره استفاده می شود اسم این سامانه ایمهاف تانک است و تا کنون 60 هزار تا در کشور نصب شده و برای الزامی کردن آن همانند اجبار به استفاده از پنجره دو جداره در تلاش هستیم
استاندارد آن نیز تصویب شد و نهضت مردمی برای آگاه سازی و استفاده لازم است

saljo's picture

saljo

04.26.13

در کنار هر رودخانه و برگه و هر جا که فاضلاب خود را جاری کرده ایم با کاشت عدسک آبی به تصفیه فاضلاب و تولید پروتئین اقدام کنیم

saljo's picture

saljo

04.26.13

با کاشت جوجوبا در منطقه کویر به کمک محیط زیست و اقتصاد منطقه بیایم

saljo's picture

saljo

04.26.13

با کاشت کنگر اصلاح شده در محیط کوهستان به تولید علوفه و ممانعت از بین رفتن خاکها اقدام کنیم در ضمن این گیاه آب نمی خواهد و با رطوبت هوا زندگی می کند این کنگر با خار مغیلان ترکیب و اصلاح ژنتیکی شده است

saljo's picture

saljo

04.26.13

با کاشت این گیاه هم در کویر می توان تولید علوفه کرد

saljo's picture

saljo

04.26.13

با کاشت این گیاه هم در کویر می توان تولید سوخت بیو کرد و هم تولید کمپوست

nahid.nurbakhsh's picture

nahid.nurbakhsh

04.26.13

من چند سالی هست ان جی او دارم و با دوستانم هر مناسبت زیست محیطی برنامه، جشن یا کارگاه آموزشی برگزار میکنیم.بنظرم با فرهنگ سازی مخصوصا روی کودکان و نوجوانان میتونیم محیط زیست و زمین مون رو بهتر حفظ کنیم.

jahanpour's picture

jahanpour

04.26.13

سلام
به نظر من ایده ها یی میتواند به حفظ محیط زیست کمک شایانی کند که بتوانند همه در همه جا مورد استفاده قرار دهند:
و بهترین انها جمع اوری و اموزش اصول در تمام طول زندگی خود واطرافیان هست بصورتی که یک فرهنگ شود
-به همراه داشتن کیسه زباله در خودرو ونریختن زباله ها در خیابان وجاده ها حتی یک فیلتر سیگار یا ...
- به همراه داشتن کیسه زباله در هنگام مسافرتها پیک نیک ها - در کوهستان-جنگل و کنار درِیا
کاشت ونگهداری گیاه حتی یک گلدان (اموزش به کودکان)کاشت یک درخت
-کاهش مصرف کاغذ( که نیاز به قطع درختان بسیار دارد)
کاهش مصرف پلاستیک ( چون تجزیه نمیشوند)
- همکاری با سازمانهای بازیافت وتولید کمپوست
- جداسازی زباله های خشک وتروکاغذی وشیشه ای وفلزی ( کمک به حفظ منابع )
استفاده از دوچرخه ( کاهش مصرف سوخت های فسیلی و...)
......
همه دوستان از این اصول پیشنهاد بدهند تا به کمک دوستان پرتو یک فایل تهیه کنیم بعد ان را با سایرین منتشر کنیمو... موج فرهنگی درست کنیم

forogh's picture

forogh

04.28.13

برای حفظ زمین از همین حالا می توانیم در حد و اندازه خودمان از استفاده مواد شیمیایی خود داری کنیم . به طور مثال از اسپری های حشره کش خانگی تا سم های قارچ کش و حشره کش کشاورزی و یا از کود کمپوست یا ورمی کمپوست به جای کود شیمیایی استفاده کنیم و ... .

;