هشتم مارس روز جهانی زن مبارک

از سال ۱۹۷۷ تا به امروز، هشتم مارس به عنوان "روز جهانی زن" در تقویم رسمی سازمان ملل متحد ثبت شده است و ماه مارس نیز در بسیاری از کشورهای دنیا "ماه زن" تلقی می‌شود. از هنگام شکل گیری روز زن تا به حال در بسیاری از کشورهای جهان، هزاران برنامه گوناگون برای به رسمیت شناختن حقوق زنان، و جشن گرفتن دست آوردهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آنها و همچنین آگاه سازی هرچه بیشتر افراد جامعه نسبت به موضوعات و مسائل زنان برگزار می شود. در این میان، موضوعات مربوط به "آموزش، اشتغال و توانمندسازی زنان" همچنان از بحث های داغ فعالین اجتماعی زنان است. بسیاری از کارآفرینان اجتماعی همچون محمد یونس نیز بر این باورند که رشد اجتماعی زنان از مسیر "توانمند سازی اقتصادی " می گذرد. از این رو، مدرسه کارآفرینی اجتماعی پرتو به مناسبت بزرگداشت ماه زن (ماه مارس) به انتشار مقاله‌هایی از چند کشور جهان با تمرکز بر پروژه‌های آموزشی و توانمندسازی در راستای اشتغالزایی و درآمدزایی برای زنان می پردازد؛ و اما مروری بر وقایع و فعالیت‌های اجتماعی زنان در قرن حاضر، پیش درآمدی برای انتشار این مقالات در هفته‌های آتی است.

داستان روز جهانی زن
سال‌های آغازین سده بیستم میلادی آبستن ایدئولوژی‌ها و جنبش‌های فراوانی بود؛ از ایدئولوژی‌های ضدامپریالیستی و سوسیالیستی گرفته تا جنبش‌های تساوی طلبی مانند جنبش فمنیسم- جنبشی که در راستای تساوی حقوق زنان و مردان و در اعتراض به وضعیت نابرابر زنان در سراسر دنیا در نهایت منجر بهبود شرایط زنان در بسیاری از کشورها شد و به دنبال همین جنبش‌های فراگیر زنان در سراسر دنیا به ویژه در اروپا و آمریکای شمالی بود که هشتم مارس روز زن توسط سازمان ملل به تقویم جهانی اضافه شد.
اما چه وقایعی منجر به نام گذاری یک روز در تقویم سازمان ملل متحد برای زنان گردید؟
برای پاسخ به این پرسش باید نگاهی به تاریخچه جنبش جهانی زنان بیاندازیم یعنی به همان ابتدای قرن بیستم و زمانی که جنبش‌های کارگری و ضد سرمایه‌داری در اروپا و آمریکای شمالی ظهور کرد. شهر نیویورک در سال ۱۹۰۸ شاهد یکی از نخستین تظاهرات‌های زنان در طول تاریخ بود؛ پانزده هزار زن نیویورکی به دنبال حقوق بهتر، شرایط کاری مناسب‌تر و نیز کسب حق رای در خیابان‌های این شهر راهپیمایی کردند و این آغاز راهی طولانی برای رسیدن به حقوق یکسان برای تمامی زنان جهان بود. یک سال بعد، حزب سوسیالیست آمریکا برای بزرگداشت راهپیمایی کارگران زن ۲۸ فوریه ۱۹۰۹ را به عنوان روز ملی زن اعلام نمود. در سال ۱۹۱۰ در کنفرانس بین المللی زنان کارگر در کپنهاگ که بیش از ۱۰۰ زن از ۱۷ کشور مختلف در آن شرکت کرده بودند، ایده روز زن شکلی جهانی‌تر به خود گرفت و یک سال پس از آن ۱۹ مارس به عنوان روز زن برای اولین بار در کشورهای آلمان، اتریش، دانمارک و سوئیس جشن گرفته شد. دو سال بعد، این جنبش به روسیه رسید و آخرین یکشنبه ماه فوریه نیز به عنوان روز زن در روسیه لقب گرفت. در سال ۱۹۱۳و زمانی که اروپا به جنگ جهانی اول نزدیک می‌شد، زنان این قاره به دنبال بحث‌ و گفتگوی پیاپی، روز هشتم مارس را به عنوان روز زن برگزیده و تظاهرات‌های گسترده‌ای بر ضدجنگ ترتیب دادند.

دهه‌ها سپری شد و جهان دو جنگ جهانی پیاپی را تجربه کرد، اما جنبش زنان همچنان در اقصی نقاط آن به فعالیت خود ادامه داد تا سازمان ملل متحد سال ۱۹۷۵ را به عنوان "سال بین المللی زنان" اعلام داشت و در آن سال بود که روز هشتم مارس به عنوان روز جهانی زن لقب گرفت تا زنان سراسر دنیا روزی را در تقویم بین الملل به نام خود داشته باشند و دو سال بعد توسط مجمع عمومی سازمان ملل رسمیت یافت.

امروزه در بسیاری از کشورهای جهان همچون آذربایجان، بلاروس، کامبوج، چین (فقط برای زنان)، گرجستان، قزاقستان، اوکراین، مولدوا و ویتنام این روز به عنوان تعطیلی رسمی در تقویم ثبت شده و برنامه های مختلفی همچون نمایش فیلم های مستند، برگزاری نمایشگاه های هنر، شعر و قصه خوانی و بزرگداشت زنان کارآفرین و ... در این روز برگزار می شود.

حقوق و قوانین
;