روز جهانی معلم و کارآفرینی اجتماعی

پنجم اکتبر روز جهانی معلم بود؛ روزی که یادآور خدمات بی‌پایان آموزگاران در سراسر دنیاست. خوب است که ما نیز به مناسبت این روز و نقش پررنگ آموزش و آموزگاران در فعالیت‌های کارآفرینی اجتماعی، یادی از آموزگارانی کنیم که از پیشروان کارآفرینی اجتماعی کشور محسوب می‌شوند. آموزگارانی مثل محمد بهمن بیگی؛ کسانی که به جای این که تسلیم مشکلات شوند، با روش‌های خلاقانه مشکلات را کنار زده و به ساختن فردایی بهتر کمک کردند.
شاید ندانید که بسیاری از کوچ نشینان ایران زمین از محمد بهمن بیگی الفبا و حساب آموختند. محمد بهمن بیگی که خود در سال ۱۲۹۹ و در هنگامه کوچ ایل قشقایی، جایی بین لار و فیروزآباد به دنیا آمد، بیشتر عمرش را وقف آموزش آنهایی کرد که تا آن زمان از امکانات آموزشی بی‌بهره بودند و خواندن و نوشتن برایشان رویایی بیش نبود. او پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسه حقوق دانشگاه تهران به کنار هم‌ایلی‌های خود بازگشت تا به آنها "بابا نان داد" و حساب و هندسه بیاموزد. در سال ۱۳۳۱، نخستین مدرسه عشایری را تاسیس کرده و سپس برنامه آموزش عشایری را پایه‌گذاری نمود. از دیدگاه او، آموزش حق همه بود؛ چه دختر، چه پسر؛ چه تُرک، چه کُرد، چه لُر و چه عرب. با همین دیدگاه توانست دختران عشایر را نیز مانند پسرها به مدرسه‌های سیار عشایر جذب کند تا آنان نیز از حق تحصیل بهره‌مند شوند.
بهمن بیگی خود شخصا با سرکشی به مدارس عشایری در ایلات مختلف و تدریس در آنها، برنامه آموزش را در ایلات گسترش داد و دانش‌سرایی ویژه تربیت معلم برای عشایر تاسیس کرد. حاصل تلاش‌های وی چند هزار مدرسه سیار و تربیت بیش از ده هزار معلم برای مدارس عشایری بود. او با نهادینه ساختن تلاش‌های خود، یکی از ارکان توسعه پایدار را در منطقه بنا نهاد. به پاس این زحمات، وی برنده جایزه سوادآموزی سازمان آموزشی، عملی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) نیز شده است.
اگر شما هم آموزگارانی را می‌شناسید که در حیطه کارآفرینی اجتماعی فعال بوده‌اند، حتما برای ما در قسمت نظرات بنویسید تا همه با آنها آشنا شویم.

* منبع عکس: گالری تمبر ایران

آموزش و توانمندسازی
;