سمندر لرستانی- دوزیست ایرانی – در معرض انقراض؛ ما چه می‌توانیم بکنیم؟

چند سالی است که خبر خطر انقراض سمندر لرستانی منتشر شده است؛ این دو زیست ایرانی نخستین بار توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در سال ۲۰۰۵ در معرض خطر انقراض اعلام شد. جمعیت این جانور کمیاب که در جنگل‌های بلوط زاگرس می‌زیید، در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته است به طوری که کارشناسان تعداد جمعیت بالغ این دوزیست را کمتر از هزار تخمین زده‌اند.امسال نیز دوباره نام این جانور در گزارش اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت درباره ۱۰۰ جانداری که در خطر انقراض هستند، مطرح و نسبت به انقراض آن هشدار داده شد.
کارشناسان، خرید و فروش غیرقانونی سمندر لرستانی را از عوامل مهم انقراض این جاندار می‎دانند، اما متاسفانه این تجارت غیرقانونی هم چنان رو به افزایش است. شما نیز اگر تا به حال به خیابان مولوی سری زده باشید ممکن است این تصویر آشنا را دیده باشید. جالب این جاست که وقتی سمندر لرستانی را در آکواریم‌های ماهی فروشان مولوی می‌بینیم، شاید آخرین چیزی که به ذهنمان می‌رسد این باشد که این خزنده رنگین، یکی از سرمایه‌های ملی ماست که در حال نابودیست. تنها ما ایرانیان نیستیم که جذب زیبایی سمندر لرستانی می‌شویم، عمده جمعیت این دوزیست نایاب ایرانی، توسط تاجران حیوانات به خارج از ایران قاچاق می‌شود.
در کنار تجارت غیرقانونی آن، زیستگاه این نوع سمندر نیز در اثر جمع‌آوری هیزم، سدسازی روی رودهای منطقه و نیز خشکسالی‌های پیاپی، دیگر مانند قبل بستر مناسبی برای رشد و تولید مثل این جانور نیست و این مسئله نیز خطر انقراض آن را تشدید کرده است. زیستگاه سمندر لرستانی توسط سازمان حفاظت از محیط زیست استان لرستان منطقه حفاظت شده اعلام گردیده و خرید و فروش این موجود نیز در استان‌هایی چون لرستان و خوزستان ممنوع شده است؛ با این وجود از دید قاچاقچیان در امان نیست و تجارت آن همچنان ادامه می‌یابد.
اما ما به عنوان شهروندان ایرانی برای حفظ این گونه نایاب چه می‌توانیم بکنیم؟ باید از خودمان شروع کنیم؛ چند سالیست که سمندر نیز به جمع سفره هفت سین برخی هموطنان پیوسته و سین هشتم شده است. حال که از اهمیت این جانور آگاه شده‌ایم، بهتر است دوستان و اطرافیان را از اقدام به خرید آن بازداریم و اهمیت آن را به همه گوش زد نماییم. اما شاید مهمترین قدم در راستای حفظ این سرمایه ملی، حمایت هموطنان عزیز اهل لرستان و مردم محلی از سمندر لرستانی است؛ چرا که باید قاچاق این موجود زنده هر چه زودتر متوقف شود. اگر دوستان دیگر نیز نکته‌ای به ذهنشان می‌رسد و یا ایده‌ای دارند، می‌توانند در قسمت نظرها آن را با ما به اشتراک بگذارند.

منابع:
http://annamiticus.com/2012/09/11/report-lists-100-of-the-most-endangere...
http://static3.ad.nl/static/asset/2012/pages_561.pdf
http://www.ghatreh.com/news/nn6683112/%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%...
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8812071074

محیط زیست
;