هدف آموزش‌های کارآفرینی اجتماعی در مدرسه پرتو، توسعه راه‌حل‌های عملی برای مشکلات اجتماعی است. دستاوردهای ارزشمند کارآفرینان اجتماعی کشورمان چون جبار باغچه‌بان (مؤسس اولین مدرسه ناشنوایان ایران) و یا ارسن میناسیان (مؤسس اولین خانه سالمندان ایران) که توانستند با وجود چالش‌های زیاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مرهمی برای دردهای جامعه بیابند، انگیزه‌ای برای برداشتن اولین گام‌ها در این راه شد.
با چنین هدفی، اولین دوره‌های آموزشی مدرسه پرتو در تابستان ۱۳۸۹ به صورت آنلاین و رایگان برگزار شد. از آن روز و تا کنون دانشجویان بسیاری از دوره‌های مدرسه پرتو، شامل گام نخست در کارآفرینی اجتماعی، مدیریت مالی، مدیریت منابع انسانی، برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه و پیاده‌سازی و اجرای پروژه، با موفقیت فارغ التحصیل شده‌اند.
در طول سال‌های گذشته، شاهد شروع و گسترش پروژه‌های مختلف کارآفرینی اجتماعی توسط دانش‌آموخته‎گان، در چهار گوشه کشور بوده‌ایم. پروژه‌هایی مثل اهدای کتاب به کتابخانه‌های محروم، اجرای ایده‌های خلاقانه اشتغال‌زایی برای زنان و جوانان، حفظ محیط زیست، آموزش کودکان، راه‌اندازی کسب و کارهای اجتماعی و متناسب‌سازی فضای شهری برای شهروندان دارای نیازهای ویژه، از جمله اقدامات همراهان مدرسه پرتو در سال‌های گذشته بوده است.
مدرسه پرتو سعی دارد با ارایه ابزار و منابع تخصصی، به عنوان مرجع اطلاعات در حوزه کارآفرینی اجتماعی، همچنان در کنار شما باشد. این منابع در دسته‌بندی‌های موضوعی مختلف از جمله: برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه، مدیریت مالی، مدیریت منابع انسانی و استراتژی ارایه میشود. همچنین مطالب وبلاگ مدرسه که حاوی گفتگوها و تجربیات موفق در حوزه کارآفرینی اجتماعی است، در بخش تجربیات موفق قابل دسترسی خواهد بود.

ارزش‌های مدرسه پرتو
کار تیمی: ما همکاران مدرسه پرتو با به رسمیت شناختن سبک‌های کاری مختلف، دست در دست و گام به گام در کنار یکدیگر، در جهت دستیابی به اهداف مدرسه گام برمی‌‌داریم.
شفافیت فرایند آموزش: پرتو نسبت به منابع کسب دانش، فرآیند، تکنیک‌ها و محتوای آموزشی و کلیه فعالیت‌ها و قواعد و مقررات مدرسه، شفاف عمل می‌کند.
حریم خصوصی: همراهان مدرسه پرتو می‌توانند با نام خود و یا نام کاربری انتخابی، در مدرسه عضوشوند. پرتو، اطلاعات شخصی افراد را با هیچ فرد، مؤسسه و یا سازمان سومی (برای تبلیغات و یا سایر دلایل) به اشتراک نمی‌گذارد.
توانمندسازی: طراحی محتوای آموزشی مدرسه پرتو با هدف «توسعه پایدار» و در راستای افزایش مهارت‌های تحلیلی، حل مسئله، مشارکت اجتماعی و تصمیم‌گیری صورت می‌گیرد. از این رو دانشجویان ما به جای «دریافت پاسخ مسئله»، می‌آموزند که «چگونه یک مسئله را حل نمایند».
کاربردی بودن: مدرسه پرتو بر موضوعات تئوریک تکیه نمی‌کند. مباحث و محتوای آموزشی، شامل مثال‌های عملی و واقعی و راه‌حل‌های اجرایی‌ست.
برابری: دانشجویان مدرسه پرتو از هر روستا، شهر و یا استان و با هر نوع عقیده و تاریخچه، دارای «حقوقی برابر» برای استفاده از خدمات مدرسه هستند.

مدرسه کارآفرینی اجتماعی پرتو فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ و با پشتیبانی موسسه اوراسیا آغاز کرده و خدمات آن با هدف افزایش مهارت‌های کارآفرینی اجتماعی ارایه می‌شود. مدرسه پرتو هیچ جریان سیاسی را در ایران و یا سایر نقاط جهان حمایت نمی‌کند.

برای تماس با مدرسه پرتو به آدرس [email protected] مکاتبه نمایید.

;