ده هزار روستای کوچک

نام  مؤسسه: فروشگاه ده هزار روستای کوچک در شهر ان اربر

سال تاسیس: ۲۰۰۳

تعداد پرسنل: متغیر بر اساس نیاز موسسه

مصاحبه امروز با موسس فروشگاه ده هزار روستای کوچک ۱ در شهر ان آربر۲، ایالت میشیگان۳ امریکا است. فروشگاههای زنجیره ای ده هزار روستای کوچک ۶۰ سال پیش فعالیت خود را در راستای "داد و ستد منصفانه" 4 در ایالت پنسیلوانیا آغاز کرد. ادنا بیلر۵، موسس فروشگاه، یک بانوی  تاجر و کارآفرین بود که دریکی از سفرهایش به جزیره پرتریکو6 در سال ۱۹۴۶  ، بسیار تحت تاثیر فقر آنجا قرار گرفت. در همان سفر، وی تصمیم گرفت که هر کاری در توانش هست در راستای خدمات به مردم به خصوص در کشورهای در حال توسعه انجام دهد. باور بیلر بر آن بود که با ایجاد اقتصاد سالم، پویا و همچنین سازگار با محیط زیست، میتوان به هنرمندان و تولیدکنندگان این کشورها را کمک کرد. در طی ۳۰ سال تلاش بیوقفه ، بیلر توانست، صاحبان صنایع بسیاری از کشورهای در حال توسعه را به مراکز خرید در آمریکای شمالی معرفی و از کسب و کار آنان حمایت کند. تاکید بیلر همواره با حمایت از این افراد از طریق پرداخت عادلانه حقوق و دستمزد و همچنین حفظ بازار تولیدات آنها بود.
مغازه ده هزار روستای کوچک در شهر ان آربر میشیگان، یکی از ۱۵۵ مغازه در راستای داد و ستد منصفانه این موسسه است، که در قالب فعالیت غیر انتفاعی با همکاری گروهی داوطلب به کار خود ادامه میدهد. در این مصاحبه با کاترین ویلکینسون7، موسس این مغازه در شهر به گفتگو نشستیم.

۱-خانوم ویلکینسون از دیدار شما خوشحالیم و ممنون که درخواست مصاحبه با ما را پذیرفتید.

من هم از دیدن شما خوشحالم.

۲-میشه لطفآ کمی در مورد موسسه و اهدافش برامون توضیح بدید؟

حتما، ما درفروشگاههای زنجیره ای موسسه ده هزار جزیره کوچک ،  محصولات  کشور های در حال  توسعه را به فروش میرسانیم و این کار را نه با هدف سود آوری بلکه با انگیزه  کمک به هنرمندان و تولید کنندگان صنایع دستی در کشور های در حال توسعه و افزایش در آمد آنها انجام میدهم. یکی از هنرمندانی که ما باهاش همکاری داشتیم، رزا پرون است. او سالها در خانه ای ساخته شده از قوطی کنسرو زندگی میکرد و همیشه آرزو داشت خانه آجری داشته باشه. الان به کمک موسسه ما و البته پشتکار خودش در یک خانه آجری زندگی میکنه و بیش از ۲۰ کارگر در کارگاه تولید صنایع دستی مکزیکیش اشتغال دارند.

۳-چه تفاوتی بین موسسه شما و دیگر فروشگاههای صنایع دستی وجود دارد؟

تفاوت ما در هدف ماست. ما به تولیدکنندگان محصولاتمان حقوق عادلانه میدهم. سعی میکنیم با کمک به در آمد آنها، از افزایش تعداد کودکان کار جلوگیری کنیم تا این بچه ها بتواند به جای کار، به تحصیل ادامه دهند. همچنین ما بر سلامت روحی و فیزیکی محیط کار برای هنرمندانمان نظارت داریم و از این طریق میکوشیم کیفیت زندگی مردم را بهبود بخشیم.

۴-چه انگیزه ای از احداث موسسه داشتید؟

اول از همه ما و همه دیگر اعضای موسسه به مفهوم تجارت عادلانه اعتقاد داشتیم . همینطور پتانسیل زیادی درساکنین شهر ان آربر برای حمایت از این نوع کسب و کار میدیدیم.

۵-با چه سرمایه ای کار را شروع کردید؟

در حقیقت هیچ سرمایه ای برای شروع کار نداشتیم. ما با ۵ نفر اعضای شورا به جمع آوری پول از طریق آگاه سازی ساکنین شهر از هدف والای موسسه پرداختیم. در ضمن ما هیچ کارمندی که حقوق دریافت کند، نداریم. همه فروشندگان به طور داوطلبانه در موسسه مشغولند.

۶-مهمترین بعد کارآفرینی اجتماعی شما و همکارانتان چیست؟ و چه ضامنی برای بقای این فعالیت وجود دارد؟

ما یک موسسه کاملا غیر انتفاعی هستیم و همه در آمد فروشگاه بعد از کسرهزینه مکان و صورت حسابها مثل قبض آب و برق به تولیدکنندگان در قالب سفارش کارهای هنری یا وام برای رفع نیازهای آنان پرداخت میشود. تا وقتی که مشکل فقر و عدم توسعه وجود دارد و جامعه از فعالیت ما حمایت می کند ما به این کار ادامه می دهیم.

۷-اگر شما یک فعالیت اجتماعی دیگر را قرار بود انتخاب کنید، ان فعالیت چه بود؟

من فکر کنم به فعالیت در زمینه رفع گرسنگی در جهان مشغول میشدم.

۸-دیدن مشکلات اجتماعی و فقر مردم کار آسانی نیست، شما  چطور توانستید بین فعالیتهای موسسه و این چالشها تعادل برقرار کنید؟

داستان زندگی هنرمندان و تولید کنندگان و تغییرات مثبتی که ما توانستیم در زندگی آنان داشته باشیم من را هر روز به حرکت وا میدارد. هر چند که مشکلاتشان واقعا ناراحتم می کند اما در عین حال در هدفم مصممتر می شوم.

۹-پر معناترین قسمت کار شما چیست؟

اینکه میدانم با کاری که انجام میدم هروز زندگی افرد زیادی را بهبود میبخشم و اینکه هر کسی این فرصت را در زندگی ندارد که شغلش، علایقش و نتیجه کارش همه انقدر خوب و دلنشین باشند :)

۱۰-بزرگترین سختی کار شما چیست؟

اینکه بتوانم همه کارها را به نحو احسنت انجام بدهم و از کاری- به قول معروف- جا نمونم. کلی کار هست که تو یه روز باید انجام بشه و وقت کافی نیست. شاید اگر یک روز ۳۰ ساعت باشه بهتر شه!

۱۱-مدیریت کار گروهی آسان نیست. شما از چه روشهایی برای ایجاد انگیزه و هماهنگی در گروه استفاده میکنید؟

من به شخصه فکر میکنم اگر همه اعضای گروه کاملا در جریان همه چیز باشند و آگاهی لازم را داشته باشند همه چیز راحتتر پیش میرود. البته ناگفته نماند که باید از زحمات تیم همیشه قدردانی کرد و به آنها نشان داد که زحمت آنها درک شده.

۱۲-هیچ وقت تجربه کار داوطلبانه یا کلا کار در خارج از کشور خودتان را داشته اید؟

بله من پیش از ازدواج در کشور کانادا برای یک موسسه به طور داوطلبانه کارمی کردم. در این موسسه ما به آموزش مردم در مناطق محروم به طور رایگان مشغول بودیم و با آنها زندگی میکردیم. در آنجا من فقر واقعی را دیدم و نگاهم در کل خیلی به دنیا عوض شد.

۱۳-آینده موسسه را چگونه میبینید؟

من فکر میکنم ما به فعالیتهای مشابه در ابعاد وسیعتر ادامه میدهم و سعی میکنیم حمایت بیشتری از تولیدکنندگان فعلی به عمل بیاریم در عین حال افراد بیشتری را هم تحت پوشش قرار دهیم.

۱۴-بزرگترین چالشی که در حال حاضر با آن روبرو هستید، چیست؟

اینکه بتوانیم داوطلبان خود را با انگیزه نگه داریم. چون کل فعالیتهای موسسه به حضور داوطلبان بستگی دارد و ما بدون آنها واقعا هیچ کاری نمیتوانیم بکنیم. ما باید سعی کنیم که آنها همیشه آگاه، فعال و با انگیزه باشند و این کار ساده ای نیست. در بیشتر کسب  و کارها ایجاد در آمد و انگیزه های مالی موتور حرکت است. در حالیکه در کار ما، فقط انساندوستی و حمایت از افراد هدف میباشد. ما باید با برنامه ریزی و آموزش، داوطلبان را مشتاق و فعال نگه داریم.

پرسشی برای شما:
آیا کسب و کاری مبتنی برمفاهیم داد و ستد منصفانه در ایران می شناسید؟ جایگاه این نوع کسب و کار را در آینده نزدیک چگونه می بینید؟

Ten Thousands Villages-1
Ann Arbor-2
Michigan-3
Fair Trade-4
Edna Baylor-5
Puerto reco-6
Citrine Wilkinson-7


اشتغال و کارآفرینی

نظرات

fereshteh's picture

fereshteh

08.13.10

iranian handicrafts are a very good business for housewives they can stay at home and do their business something like what i,m doing at home in benefit of children who are working and don,t have anybody to take care of them. but the problem is that people prefer to buy from shops instead of homes we need some cheap shops l

;