سلکو و استفاده از نور برای رفع فقر

هاریش هانده، بنیانگذار شرکت "سلکو"، برای مردم هند نیروی برق نوری فراهم می کنند. هانده به خاطر کارش در سلکو جوایز متعددی دریافت نموده و فعالیت او نمونه ای برای دنیای در حال توسعه محسوب می شود.

اما راهی که شرکت سلکو پیموده، همیشه هموار نبوده است. هانده در سال ۱۹۹۵ شرکت سلکو را بنا نهاد تا بتواند در ایالت کارناتاکا در هند، که در آن زندگی می کرد، سیستم های "فتوولاتیک" (PV) بفروشد. شرکت در چند سال اول فعالیت، با جذب نیرو و سرمایه رشد کرد. اما در اوایل دهه ۲۰۰۰، سلکو شبکه ای از نمایندگان فروش تشکیل داد که ناموفق بود و به شرکت ضرر مالی بزرگی وارد کرد و آن را از ماموریت اصلی اش، که کمک به افراد نیازمند بود، دور کرد. در همین زمان بود که قیمت صفحه مبدل نیروی خورشیدی افزایش یافت و فروش افت کرد. سرمایه گذاران به هانده فشار آوردند که کارمندان را برکنار کند و شرکت را رهن دهد یا بفروشد.

در سال ۲۰۰۸، هانده توانست با کمک بانک جهانی ساختار شرکت را اصلاح کند. سلکو همچنان به صورت یک کسب و کار سودآور به کار ادامه داد، اما هانده توانست سرمایه گذارانی پیدا کند که با ماموریت سازمان همسو بودند. هانده همچنین سازمان فروش و خدماتش را همراه با کارمندان متعهدش حفظ کرد.

از همه مهمتر، سلکو به نوآوری در ساختن راه حل های خورشیدی ادامه داد. شرکت سلکو در زمینه رفع نیاز فقرای روستایی و شهری با استفاده از تجهیزات ساده و در دسترس، صاحب نام شده بود. برنامه ریزی سلکو با نیاز سنجی بخشهای خاصی از جامعه آغاز شد. سلکو برای فروشندگان خیابانی، دایه ها، کشاورزان، هر کدام راه حل های خاصی ساخت. گاهی لازم بود وسایل خورشیدی را از نو بسازند، و گاهی لازم بود فعالیت ها را از نو طراحی کنند تا راه حل خورشیدی بتواند نیازهای فرد را برآورده سازد.

هانده از تحقیقات میدانی زود فهمید که موفقیت برق خورشیدی برای فقرا به ساختن راه حل های اقتصادی خلاقانه برای مشتریان وابسته است. در طی پانزده سالی که از راه اندازی شرکت می گذرد، سلکو برای بیش از صد هزار خانواده راه حل الکتریکی فراهم کرده، که به درآمد بیشتر و زندگی بهتر منجر گردیده است. اما وسعت مشکلات توسعه در هند بهت آور است، و چهارصد میلیون نفر در این کشور فقیر هستند. با این شرایط، ناظران زیادی در این فکر هستند که چگونه می توان فعالیت های سلکو را گسترش داد تا افراد بیشتری از مزایای انرژی خورشیدی بهره مند شوند.

در سال ۲۰۰۹، شرکت سلکو یک "مرکز نوآوری" تاسیس کرد تا طراحی محصولات و ساختار خود را بهبود بخشد. سلکو همچنین در همین سال راه حل های غیرخورشیدی به محصولاتش اضافه کرد. افراد در بدنه شرکت امیدوار هستند که سلکو به عمق بیشتری از جامعه نفوذ کند و فعالیت هایش را به مناطق بیشتری گسترش دهد.

منبع: http://nexus.som.yale.edu/design-selco/

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

sin2sin's picture

sin2sin

07.10.11

ما جوونا دست روی دست گذاشتیم منتظریم یک میز بهمون بدن بشینیم کار کنیم. اینهمه ایده کارآفرینانه ریخته و داره هرز میره اونوقت ما نشستیم و دنبال یه کار به حساب راحتیم و یه حقوق بخور و نمیر و یه زندگی روزمرگی زده.
همین مورد استفاده از خورشید. چقدر میشه از این انرژی استفاده کرد و ما راحت از کنارش رد میشیم. به خیال اینکه هستن که این کارا رو بکنن. اگه من و توی نوعی بشینیم کی کاری واسمون میکنه؟
مشکل سر راهه، سنگ جلوی پا میندازن...!؟ کی هست جز درون تک تک ما مردمی که حتی دلمون برای خودمون نمیسوزه و دست از تلاش و ایمان و امیدواری برداشتیم، که نتونه به هدفش برسه.
همه مشکلات دارن، فکر کنیم این آقای سلکو 15 سال داره فعالیت می کنه اصلا مشکل نداشته؟!.... همه جا مشکلات هست مهم اینه که خودمونو بهشون نبازیم و امیدوارانه تلاش کنیم. حتما می تونیم... ما هستیم که بتونیم.
تا وقتی تلاش نمی کنیم برکتی عایدمون نمیشه که هیچ همین نعامتی رو هم که داریم از دست می دیم.

saljo's picture

saljo

07.16.11

انرژی خورشیدی از انرژی هایی است که در کشور ما هنوز کسی به فکر تولید ثروت از آن برای خودش و جامعه نیست علتش هم وجود انواع انرژی با یارانه و مف می باشد به همین دلیل کمتر کسی به این انرژی و همچنین انرژی باد و از همه مهمتر انرژی زباله البته نه برقی بلکه تبدیل به پروتئین و کود تا در تامین غذای سالم حرف اول و آخر را بزند

saideh's picture

saideh

10.26.11

نظر آقای سلجوقی جالبه.البته یکی از دلایل عدم توجه به انرژی خورشیدی همین ارزان و در دسترس بودن سایر انرزی ]است ولی فکر نمی کنم این علت تامه باشه.ضمن اینکه اخیرا سایر انرژی ها هم چندان دیگه ارزان نیستند و اگر کارآفرینان روی انرژی خورشیدی سرمایه گذاری کنند حتما با بازخورد و بازار خوبی مواجهه خواهند شد.با در نظر گرفتن اینکه اغلب مناطق ایارن به لحاظ جغرافیایی تابش خورشیدی خوبی بهره منده و شاید راهکارهایی هم برای استفاده از انرژی خورشدی در شب موجود باشه.

;