طراحی کاربردی، رمز موفقیت

نام مصاحبه شونده: ماریا جیمز

سال تاسیس: ۲۰۰۴

تعداد پرسنل: ۳

۱-اگر امکان داره بفرمایید که  کار شما در چه زمینه‌ای هست؟ و از چه زمانی این کار را شروع  کردید؟

کار ما در‌واقع توانمند سازی خانومهاست از طریق دوره های مختلفی که براشون در نظر گرفتیم، در این زمینه فعالیت می کنیم. این دوره ها بیشتر به شکل ورک شاپ و بطور متوسط ۴ بار در سال برگزار میشه و محور موضوعاتمون هم توسعه مهارتهای زنان هست که میتونه در مورد مسایل اقتصاد خانواده، بهداشت، مدیریت و مسائل مرتبط دیگر باشه.

۲-چی شد که این نیاز را در این زمینه  احساس کردین و این فکر به ذهنتون رسید؟

اول نظرمون این بود که فقط دوره هایی برای توانمند کردن خانومهای خانه دار( که میخواستند نقش بیشتری تو زندگی اجتماعی و اقتصادی داشته باشن ) داشته باشیم ولی وقتی ایده مون رو با دوستان و اساتیدمون مطرح کردیم خیلی تشویق شدیم که کار را برای خانمها با تواناییهای مختلف و در زمینه‌های متفاوت انجام بدیم.

۳-کلاسها(ورک شاپها ) دقیقاً چطور برگزار میشد؟

راهی که انتخاب کردیم این بود که توانایی زنان  شرکت کننده رو بسنجیم و بسته به هدفی که دارن اونها رو در گروههای ۱۴ تا ۱۶ نفره قرار دهیم و یک استاد متبحر در اون کار پیدا کنیم و ورک شاپ مربوط رو اجرا کنیم. معمولا در سال چیزی حدود ۴ ورک شاپ و یک کنفرانس داریم.

۴-کسانی‌ که در کلاسهای شما شرکت کردن چه تأثیری از کار شما گرفتن؟

اونجور که خود خانومها میگن خیلی مؤثر بوده و از اینکه هر سال تعداد شرکت کننده هامون داره بیشتر میشه و اینکه اکثر شرکت کننده های هر سال به تشویق شرکت کننده های سالهای گذشته میان،  کلاً می تونیم بفهمیم که چقدر این کلاسها مفید بوده.

۵-دیدگاه شما از چه نظر با دیگر موسسات در زمینه کاری شما متفاوت است؟(شما با دیدگاهتون چه چیز رو در این حوزه عوض کردید؟)

بهترین چیزی که میتونم بگم اینه که ورک شاپهای ما خیلی خیلی کاربردیه. یعنی مثل ورک شاپهای دیگه نیست که بعد از یه مدت اصلاً فراموش میشه که موضوعش چی بوده! دروس ما طوری طراحی میشه که چیزی که خانومها در کلاسهای ما یاد میگیرن بلا فاصله در زندگشون یا در کارشون کاربرد داره و فکر میکنم رمز موفقیت ما هم همین طراحی کاربردی دروس باشه.

مثلاً یک خانوم خانه دار که در کلاسهای اقتصاد خانواده ما شرکت کرده واقعاً از روز بعدش حتی میتونه چیزی که آموزش دیده رو به کاربگیره.

۶-ابتدا با چه مقدار سرمایه (نقدی و نیروی انسانی) آغاز کردید؟

از صفر شروع شد و خیلی از خدمات ابتدایی استفاده کردیم مثلاً یادمه که سال اول کلاسها رو در اتاقی که مسوولین دانشکاه که لطف کردند و در اختیارمون گذاشتن شروع کردیم و سه نفر هم بودیم که هنوز هم همون سه نفر در راس کارند.

۷-مهمترین خصلت کارآفرینی اجتماعی استفاده از بهترین شیوه‌های اقتصادی/بیزینسی برای مستقل شدن خدمات اجتماعی است، رمز پایداری و دوام اقتصادی موسسه شما چه بوده است؟

ما کار را بر اساس نیازواقعی خانومها تعریف کردیم و این جنبه خیلی مهمیه. دیگه اینکه بجز سال اول که همه چیز رایگان بود،برای ثبت نام  ورک شاپها مبلغی رو در یافت میکنیم و ضمناً گرنت هم به کارهامون اختصاص میگیره.

۸-اگر شما توان زندگی/کار جای دو نفر را داشتید، دومین زندگی خود را وقف بهبود کدام حوزه اجتماعی می کردید؟ (بعد از این حوزه که به آن مشغول هستید چه حوزه دیگری را مهم و نیازمند کمک می دانید؟)

ما در فکر این هستیم که کار را بیشتر توسعه بدیم مثلاً داشتن ورک شاپ برای کودکان که خوب اگه فرصت داشتیم زودتر اینکار رو انجام میدادیم.

۹-ارزشمندترین کار/لحظه‌ای که تا به حال در این موسسه داشته‌اید چه بوده است؟

وقتی زنانی که سال گذشته در کلاسهای ما بودن سال بعد هم برا ی ثبت نام در کلاس دیگه میان وبهم میگن که چقدر کلاسهای ما براشون مفید بوده خیلی خوشحال میشم.

۱۰-سخت ترین/ناخوشایندترین تجربه ای که در هنگام کار در موسسه داشته اید چه بوده؟

وقتی بود که یک بار نتوانستیم هزینه برگزاری کلاس (گرنت) را بگیریم و برنامه زمانیمون به هم ریخته بود!

۱۱-کار گروهی  و تیمی می تواند بالا و پایین‌های زیادی داشته باشد، چه راهکارهایی درگرداندن کار گروهی داشتید که فکر می کنید موثر بوده؟

ما معمولاً راجع به مشکلاتمون با هم  صحبت میکنیم و از همدیگه چیزی را در گروه مخفی نمی کنیم. همیشه یادمون هست که هدف موسسه و آموزشه نه مسائل شخصی.

۱۲-آیا تا به حال با موسسه‌ مشابهی—در حوزه کاری خود—در خارج از کشور (عرصه بین المللی) در تبادل اطلاعات و دانش قرار گرفته اید؟

بله زیاد. حتی با بعضی موسسات همکاری و پروژههای مشترک هم داشتیم. مثلاً ورک شاپهایی بعضیهاشون ارائه میدن که ما نداریم و از اونها کمک میگیریم و بالعکس.

۱۳-آینده موسسه خود را چگونه می بینید؟ ده سال دیگر در چنین روزی موسسه شما درچه موقعیتی خواهد بود؟

ما در فکر این هستیم که پروژهای مختلفی رو اضافه کنیم که گروهای مشخص و متنوعی رو در بر بگیره، مثل گروه کودکان یا مثل گروه افراد مسن که امیدوارم تا اون زمان موفق به انجام این کارها شده باشیم.

۱۴-در حال حاضر بزرگترین دغدغه/مشکل موسسه که با آن دست به گریبان هستید چیست؟

بازاریابی الان بزرگترین دغدغه ماست. ما در رادیو بودیم ودر گروهای اینترنتی مثل فیس بوک وغیره هم هستیم ولی برای بازاریابی بیشتر به پول نیاز هست که ما الان نداریم.

پرسشی برای شما:
چه راه حلی برای چالش مطرح شده پیشنهاد میکنید؟ در صورت وجود  مشکلات مالی، چگونه میتوان از راههای کم هزینه  بازاریابی کرد؟

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

payman's picture

payman

06.25.10

چگونه میتوانیم یک ورک شاپ موفق طراحی کنیم؟

آیا در این مورد منبعی وجود دارد؟

مهشید امین پور's picture

مهشید امین پور

07.08.10

به نظر میرسه پرتو در گروه جعبه ابزار مفاهیم داره مطالبی رو در همین زمینه با جزئیات در اختیارمون میذاره
http://partoschool.org/tag/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87,%D9%81%D...
نظر شما درباره این مطالب چیه؟

مهشید امین پور's picture

مهشید امین پور

07.08.10

مخصوصا چهارتا مطلب آخر که درباره بارش فکری کار تیمی و اداره جلسه و فرم صورت جلسه هست

;