ساختن یا نساختن

کشور: ایران

موضوع مورد بررسی: راهکارهای رفع تنش

یک کارخانه بزرگ نساجی پس موفقیت های زیاد در تولید و صادرات محصولاتش به شهرت بالایی دست یافته است. شرکای این کارخانه دریافتند که برخی از کارگران کارخانه به خاطر نبود امکانات آموزشی و تحصیلی کافی در نزدیکی محل کار یا زندگی، بچه ها را از تحصیل بازداشته‌اند و یا برای رسیدگی به آنان بازدهی کاری کمتری دارند. برای افزایش بهره‌وری و حفظ این کارگران آموزش دیده، تصمیم به ساختن یک مدرسه در نزدیکی محل سکونت کارگران کارخانه گرفتند تا کارگرانشان برای رفت و آمد و هزینه تحصیل کودکانشان با مشکل روبرو نباشند. در همین راستا امکانات و مذاکرات لازم صورت می‌گیرد و کار، درآستانه شروع قرار می‌گیرد. در همین حال یکی از شرکا برای دیدار مادر مریضش به روستای کوچک محل تولدش می‌رود و در این دیدار مشاهده می‌کند که مردم این روستا در هنگام بیماری مجبورند که ۲۰ کیلومتر برای رسیدن به درمانگاهی با حداقل امکانات طی کنند که با مشکلات زیادی از جمله نبود ماشین، وجود بچه های کوچک در خانه و یا کهولت سنی بیماران  روبرو هستند. با دیدن این مشکلات او به این فکر می‌افتد که به جای ساختن مدرسه، می‌توان درمانگاه کوچکی در این روستا ساخت که علاوه بر این روستا شاید بتواند برای روستاهای دیگر هم قابل دسترسی باشد. او پس از بازگشت از این سفر پیشنهادش را با شرکای دیگر مطرح کرده و آنان را سخت به فکر وامیدارد. عده‌ای از آنان با ساخت مدرسه و عده‌ای با ساخت درمانگاه موافقت می‌کنند و در نهایت این اختلاف نظر منجر به ایجاد تنش در محیط کارخانه می‌شود. شما چه راهکاری برای حل این مشکل پیشنهاد می‌کنید؟

فقر زدایی

نظرات

minamirbagheri's picture

minamirbagheri

07.16.10

من فکر کنم اگه یک نیازسنجی درست بشه ، می تونن راحت تر مشکل رو حل کنن .
همه می دونیم که آموزش کاری که هر روز باید اتفاق بییافته .پس اگه کسی بخواد واسه کاره روزمرش کیلومترها طی کنه ، یه کم دچار مشکل میشه. ولی بیماری چیزی نیست که بگیم هر روز دچارش می شن.از طرفی این چند نفر شرکای این کارخونه بودن ، پس باید بتونن مشکلات کارخونه رو حل کنن ، نه واسه حل مشکلات روستا برنامه ریزی کنن.واسه رفع این مشکل می تونن به مراجع مربوطه مراجعه کنن. اگه حتی خودشون خواستن حلش کنن ، می تونن به جای احداث یه درمانگاه جدید از یه دکتر سیار استفاده کنن (چون طبق آمار این داستان ،این درمانگاه فقط 20 کیلومتر فاصله داره ، در دنیای امروزی 20 کیلومتر فاصله زیادی واسه یه دکتر سیار محسوب نمبشه!) که به مراتب حقوق یک دکتر سیار خیلی کمتر از احداث درمانگاهٍ!

mahdisalehi's picture

mahdisalehi

07.18.10

به نظر من به جای باید لیستی از معیارهایی که برای اونها ارزش محسوب میشه و رو تهیه کنند وبعد جدولی تهیه کنند و ببینند هر گزینه چقدر اون معیار رو برآورده می کنه و بهترین گزینه رو انتخاب کنند.

حتی با استفاده از مهندسی ارزش می تونن ببینن آیا هر کدوم از گزینه ها از روش دیگری هم قابل انجام هست که همون کارکرد رو داشته باشه و هزینه کمتر باشه؟ شاید به جایی برسند که بتونن هر دو هدف رو برآورده کنن. مثل دکتر سیار که مینا خانم پیشنهاد داد.

fereshteh's picture

fereshteh

08.18.10

enshala agar bazham soodi baghi mand darmangah ham

besazandee be nazare man az soode

karkhane aval az hame bayad bara bachehaye kargaran madrese sakht

sin2sin's picture

sin2sin

09.04.10

اولویت بندی در راه رسیدن به اهداف نقش مهمی دارند. به نظر من با توجه به اینکه بودجه مربوطه از کارخانه تامین می شود و مبنا و هدف اصلی بهرهوری در کارخانه بوده و از طرفی تا این کار خانه بهره وری مناسب و پیوسته نداشته باشد نه تنها از ساختن مدرسه و درمانگاه می افتد بلکه کارکنانش بیکار می شوند و مساله فقر گسترده تر می شود.
باید در نظر هم داشته باشیم اولویت حاصل تقاطع اهمیت و فوریت یک موضوع است. به نظرم ساختن مدرسه جدا از اینکه اولین دغدغه بررسی شده برای کارکنان کارخانه مطرح شده و از این بابت اولویت دارد از نظر فرهنگی کمک بیشتری به مردم می کند. مردمی که درمانگاه داشته باشند ولی بهداشت را ندانند درمانگاه هم به دردشان نمی خورد. من با این اوصاف و با اینکه درمانگاه اولویت فوریتی دارد آنرا در درجه دوم اولویت قرار می دهم.

darchin's picture

darchin

09.05.10

توجه به نكات زيادي مي تواند به حل اين مساله كمك كند. اول از هر چيز يك تسهيلگر بايد مديريت جلسه را براي حل مشكل به عهده بگيرد. يا يكي از مديران كه اين توانايي را دارد. در ادامه بعد از اينكه نمايندگان هر گروه نظرات و دلايل خود را بيان كردند بايد راي گيري شود و همه راي اكثريت را بپزيرند، همچنين مي توان اين مساله را با كارگران نيز در ميان گذاشت و اصلا از آنها خواست كه انتخاب كنند كه هيات مديره چه تصميمي بگيرد يا جلسه اي مشترك از هيات مديره و كارگران تشكيل شود و همه در راي گيري شركت كنند. همچنين مي توا راه حل هاي ديگري پيشنهاد كرد كه هم مدرسه و هم درمانگاه ساخته شود. از جمله كمك گرفتن از خود كارگران براي ساخت مدرسه، كمك گرفتن از حمايت گرها و خيران براي ساخت مدرسه و درمانگاه و…… ( قابل ذكر است در نوشتن اين نظر به خاطر خستگي فكريم همسر عزيزم بسيار كمك كرد ازاو متشكرم)

dadvar's picture

dadvar

09.08.10

ممکن است نیاز های زیادی در محیط زندگی ما وجود داشته باشد منتها ما باید ببینیم که اولا کدام یک از این نیاز ها واقعی هستند و کدام یک کاذب ، همچنین ما کدامش را می توانیم رفع کنیم و در نهایت باید بین نیاز های واقعی که می توانیم در رفع ان بکوشیم یک اولویت بندی داشته باشیم. لازم است جلسه ای بین هیات مدیره کارخانه برگزار شود و هر دو ایده ساخت مدرسه و ساخت درمانگاه به شور گذاشته شود . جلسه باید یک مدیر و همینطور یک تسهیلگر داشته باشد تا بشود مشارکت همه را جلب کرد و همینطور نظرات را ثبت نمود. باید در این جلسه یاد اوری شود که هدف از ساخت مدرسه افزایش بهره و ری و حفظ کارگران اموزش دیده در کارخانه می باشد چون انها یا فرزندانشان از تحصیل باز می مانند یا برای ادامه تحصیل بچه ها مجبور به کوچ می شوند و یا اینکه مدام باید در رفت و امد باشند . ایا با ساخت یک درمانگاه می توان به این اهداف دست یافت؟ یعنی می توان کارگران را حفظ نمود؟ با ساخت درمانگاه مشکل اصلی همچنان پا برجاست یعنی کارگران بازهم مشکل ادامه تحصیل فرزندانشان را خواهند داشت. این ها نکاتی است که باید در جلسه عنوان شود و افراد مخالف ساخت مدرسه نظرشان را بگویند. تصمیم گیری در این مورد باید کاملا بر اساس هدف اولیه باشد . چراکه کارخانه یک موسسه خیریه نیست اما می تواند برای ساخت درمانگاه نیز کمک کند مثلا مدیرانی که زادگاهشان ان روستای یا روستاهای همجوار است با برخی ارگان های درگیر دولتی مثل اداره بهداشت و یا موسسات خیریه صحبت کنند و ایده و هدف خود را بگویند تا در صورت نیاز واقعی به وجود درمانگاه ، با یک تشریک مساعی بین بخش دولتی و خصوصی درمانگاه هم ساخته شود. اما من فکر می کنم اولویت برای کارخانه با توجه به هدفی که دارد ساخت مدرسه است

royaaa's picture

royaaa

09.13.10

چند نکته در این نوشتار قابل بررسی است اول اینکه عنوان شد ، همکاران و شرکا در یک تصمیم جمعی بدون درگیری به اجماع برای ساخت یک مدرسه رسیدند مدرسه ای با هدف بالا بردن بازدهی کار کارگران خود چرا که آنها برای رفت وآمد و تامین هزینه مدرسه فرزندانشان بازدهی خوبی در کارخانه نداشتند از این رو شرکا تصمیم به ساخت یک مدرسه گرفته بودند .
این یک تصمیم جمعی و در آستانه آغاز بود از این رو همه شرکا ملزم به همکاری در بهتر اجرا شدن آن باید داشته باشند .
اما درمورد ساخت درمانگاه صد در صد این فکر خوب و کمک بزرگی است اما نباید گروه را از هدف اصلی شان که بالا بردن بازدهی کار کارخانه است دور کند .ساخت یک درمانگاه تنها می تواند یک کار خیر باشد که بعد از مدتی با بالا رفتن سود کارخانه در یک تصمیم گروهی دگر می تواند اجرایی شود .
به نظر من ساخت مدرسه اولویت این گروه است .که در یک جلسه مصوب و اجرایی شده است

royaaa's picture

royaaa

09.13.10

اما برای حل این مشکل باید در یک جلسه توجیهی با حضور یک تسهیلگر خوب و دستور جلسه مشخص تمام تصمیم گیرندگان ساخت مدرسه حضور داشته باشند و مزایای دو طرح را با هدف مشخص مثلا با هدف بالا بردن کیفیت کار کارگران کارخانه بررسی کنند . و وقتی تصمیم نهایی شد مقرر شود که مشکلات دیگری که شرکا می خواهند حل کنند در دستور کاری بعد باشد و اولویت بندی برای انجام کار ها صورت بگیرد چرا که شاید یکی دیگر از شرکا در سفری دیگر متوجه شود که مثلا یک روستا آب آشامیدنی ندارند و به فکر لوله کشی آب آشامیدنی برای آن روستا بیفتد این ها باید اولویت بندی و البته زمانبدی و بودجه بندی شود .و چون جزو کارهای عامالمنفعه است و کارخانه این شرکا بهره خاصی از آن نمی برد می توان برای اجرایی شدن این طرح ها می توان از افراد خیر دیگر نیز کمک گرفت

azadeh926's picture

azadeh926

10.04.10

در اینجا می خواهم اهمیت داشتن نگاه استراتژیک را برای یک کارآفرین اجتماعی مطرح کنم.
همه ما سازمانهای غیر دولتی را می شناسیم که متعهدانه فعالیت می کنند اما تلاششان نتیجه مطلوب را به همراه ندارد، این همان نداشتن نگاه استراتژیک است. به عنوان مثال یک سازمان غیر دولتی کوچک در آسیا همه تلاش خود رابرای فقر زدایی در یک روستای فقیرمعطوف به ایجاد یک مدرسه کرد. حال آنکه پس از اتمام مدرسه کودکان هیچ حرفه و فنی برای امرار معاش نیاموخته بودند. اگر این سازمان به جای اینکه همه منابع و انرژی خود را صرف ساختن این مدرسه کند به کودکان و نوجوانان مهارتهایی می آموخت که با آن بتوانند وارد بازار کار شوند و به این ترتیب با وارد شدن هر فرد به بازار کار خانواده ای از فقر نجات می یافت.

استراتژی های خوب بر اساس شناخت درست از تمامی ذی نفعان، تواناییهای بالقوه، محدودیت ها، نیازها، مشکلات و ساختارهای رهبری طراحی می شوند.

mahisefat's picture

mahisefat

11.13.10

به نظر من باید در یک جلسه در مورد اولویت اجرا کردن هر کدام از این طرح ها صحبت بشه و همه نظراتشون رو بدن و بعد رای گیری کنند. مدیر جلسه باید نظم و آرامش رو در جلسه برقرار کنه تا همه بتونن حرفاشون رو بزنن و برای حرفشون دلیل منطقی بیارن. به نظر من ساختن مدرسه اولویت بیشتری داره. چرا که باعث میشه درگیری فکری کارگرها کم بشه و بازدهی کار آنها بیشتر و در نتیجه بهروری کارخانه بالا بره. از سود بیشتری که از این بهره وری بدست میاد میشه بیمارستان یا هرچیز دیگه ای هم ساخته بشه. ولی ساختن مدرسه در حقیقت یه کار فرهنگیه و به فرهنگ سازی و رشد فکری بچه ها کمک می کنه که این خودش یه عامل مهم در رشد اجتماع محسوب میشه.

naser1364's picture

naser1364

11.14.10

اولا که با دوستان موافقم که باید با مدیرذیت درست جلسه و برنامه ریزی و بررسی کامل و تحلیل سود و هزینه اولویت را مشخص کنند اما باید گفت که:
اگر شرکای کارخانه نفع مادی صرف را در نظر داشته باشند که ساخت مدرسه در اولویت است اما اگر نگاه اجتماعی و خیرخواهانه است که هر دو اولویت دارد.شرکای کارخانه به نظر می رسد که نگاه مادی صرف ندارند و کارآفرینی اجتماعی هم می خواهند صورت دهند. وقتی نگاه کارافرینانه است هر دو مورد اولویت دارد. شرکای عزیز دذر اینجا می توانند یکی را خود بسازند کهمدرسه معقول تر به نظر می رسد و برای ساخت درمانگاه سعی کنند از کمک سایر تشکل های کارآفرینی اجتماعی یا خیرین بهره بگیرند! از آنجا که ادم های ثروتمندی هستند احتمالا لینک های فراوانی دارند و هم می تواننند از کمک های دولتی و هم کمک های مردمی و سایر سرمایه داران استفاده کنند. برای همین گفتم مدرسه را خود بسازند و درمانگاه را به خیرین واگذار کنند چرا که اگر در ایران چنین بحثی باشد خیر برای ساخت درمانگاه بیشتر است!
البته می شود با برقراری سرویس برای دانش آموزان ساخت مدرسه را در اولویت بعدی قرار داد

melika's picture

melika

11.18.10

مشکلات زیادی در جامعه ی ما وجود داره و مطمئنا نمیشه که یک نفر یا یک گروه روی تمام این مشکلات متمرکز بشه.بهتره 1نفر در این جمع اهداف کارخانه واهمیت تسهیل امکانات کارکنان رو به جمع کوشزد کنه. واشاره کنه که همین جمع میتونن با کمک هم برای پیدا کردن افراد خیر دیگر بکوشند تا مشکلات روستای مربوطه هم حل کنند،چون افراد خیری با سرمایه ی آماده هستند که منتظر منبعی کارامد برای صرف کردن اون هستند.به نظر من اولویت افراد هر سازمانی پیشبرد اهداف اون سازمان باید باشه

melika's picture

melika

11.18.10

مشکلات زیادی در جامعه ی ما وجود داره و مطمئنا نمیشه که یک نفر یا یک گروه روی تمام این مشکلات متمرکز بشه.بهتره 1نفر در این جمع اهداف کارخانه واهمیت تسهیل امکانات کارکنان رو به جمع کوشزد کنه. واشاره کنه که همین جمع میتونن با کمک هم برای پیدا کردن افراد خیر دیگر بکوشند تا مشکلات روستای مربوطه هم حل کنند،چون افراد خیری با سرمایه ی آماده هستند که منتظر منبعی کارامد برای صرف کردن اون هستند.به نظر من اولویت افراد هر سازمانی پیشبرد اهداف اون سازمان باید باشه

farin's picture

farin

11.19.10

من فکر می کنم برای یافتن بهترین پاسخ باید با اهالی روستا و کارگران مشورت شود. آنهم نه به صورت آنکه بگویند ما برای شما بیمارستان بسازیم یا برای شما مدرسه؟! بلکه باید اصل موضوع، یعنی حل مشکل امکانات پزشکی در روستای مذکور، و حل مشکل بی اهمیت شدن تحصیل کودکان در برابر کار پدران برای گروه کارگر، به مشورت گذاشته شود. در این چنین مشورت افراد از حالت مصرف کنندگی صرف بیرون می آیند و خودشان عاملی فعال در تغییر شرایطشان می شوند و احتمالا در این مشاورات پیشنهاداتی خلق می شود که کمتر از ارائه صرف یک خدمت (ساختن مدرسه یا بیمارستان) هزینه خواهد داشت چون اینجا دیگر یک گروه ارائه دهنه و سایرین مصرف کننده نیستند.

mandana's picture

mandana

11.20.10

من فکر می کنم این گروه هنوز نیاز به مشورت بیشتری دارند تا افکارشان درباره تقدم نیازهای کارگران به هم نزدیک تر شود. درواقع باید وجوه مختلف هر دو ایده را کاملا بررسی کنند. ولی من هم فکر می کنم ساختن مدرسه در اولویت است زیرا موضوع رسدگی به بیماران را همانطور که دوستان گفته اند می توان با روش های دیگر مثل پزشک سیار، درمانگاه صحرائی، داوطلبان سلامت و بهداشت موقتا حل کرد تا در ادامه راه حل دائمی تری برای آن پیدا کنند.

saraba's picture

saraba

02.01.11

این ایده به نظر شدنی و کارآمد می رسد. چنان چه میبینیم در پیشنهادات دوستان دیگر هم راه حل هایی به غیر از ساخت مدرسه و ساخت درمانگاه مطرح شده که شاید کم هزینه تر از این دو هم باشد
یعنی با همان منبع مالی محدود شاید بتوان راهکارهایی برای رفع هر دو مشکل پیدا کرد

saraba's picture

saraba

02.01.11

البته در به کارگیری این شیوه یک مانع وجود دارد: زمان و حوصله
استفاده از چنین شیوه های مشورتی نیازمند صرف زمان به مقدار کافی است و باید حوصله، صبر و همراهی زیادی خرج کرد تا اولا مسئله به درستی شناخته شود و ثانیا راهکار مناسبی برای آن اتخاذ شود
در حالی که معمولا در موسسات اقتصادی نظیر یک کارخانه، کمتر می شود چنین دقت نظر و حوصله ای را سراغ گرفت! معمولا ترجیح این است که فعالیت ساخت و ساز خیلی سریع پیش برود و به نتیجه برسد... هر چند که شاید این نتیجه چندان کارایی نداشته باشد و کارامد نباشد

saljo's picture

saljo

05.16.11

برای رفع تنش باید اهمیت و تاثیر انجام هر کدام بررسی شود با توجه به اطلاعات موجود بنظر ساخت مدرسه اثربخشی بیشتری برای ذینفعان اعم از کارگران و صاحبان شرکت و جامعه محلی دارد و برای توسعه پایدار منطقه موثر تر است و همین بچه ها پس از فارغ التحصیلی می توانند در ساخت بیمارستان نیز موثر واقع باشند ولی عدم کارائی اقتصادی شرکت منجر به بیکاری و قطع حقوق و بیکاری کارگران و ناتوانی در تامین هزینه برای یک زندگی سالم و غیره را موجب خواهد شد

qobad's picture

qobad

05.20.11

در جوامع مختلف مشکلات فراوانی وجود دارد و بیشتر آدمهایی که مشکلات را می بینند آرزو دارند که گامی در جهت برطرف نمودن آنها بردارنداما در مورد بالا، به نظر من اولویت با مدرسه است و بعد از تامین نیازهای اولیه ی کارخانه - با توجه به اطلاعات داده شده که مدرسه را در برنامه قرار داده است - نمی توانند به فکر رفع سایر مشکلالت باشند.

ahmad1987's picture

ahmad1987

05.20.11

ساخت مدرسه ای برای فرزندان کارگران کارخانه بخشی از طراحی شرایط کار کارخانه تلقی می شه که از نتایج مثبت اون احساس رضایت کارگران و افزایش کارایی اونها بشمار میان و افزایش سود اقتصادی رو برای کارخانه به همراه میاره. با افزایش سود کارخانه، شرکا می تونن به فعالیت های خیرخواهانه ی بیشتری بپردازن

bahar019's picture

bahar019

05.20.11

من فكر مي كنم بايد جلسه‌اي با خود كارگران برگزار شود و با در اين جلسه هر دو موضوع ساخت درمانگاه و مدرسه و فوايد هر كدام مطرح شود و در مورد اولويت ساخته شدن آن ها بنا به نظر جمع تصميم‌گيري شود. شاد خود جمع به اين نتيجه برسد كه بتوان به نحوي با همكاري هم هر دو كار را عملي كرد.

sharareh's picture

sharareh

05.25.11

به نظر من اگر این روستا نزدیک کارخانه است و ساخت درمانگاه می تواند به رفع مشکلات کارگران کارخانه کمک کند باید آن را هم در دستور کار قرار دارد و مشورت کرد که آیا می توان هردوکار را به طور محدود و با هزینه کمتر شروع کرد و بعد به تدریج گسترش داد یا نه. اگر این امکان وجود ندارد با مشورت با کارگران باید تصمیم گرفت که کدام برایشان اولویت دارد. اما اگر روستا دور از کارخانه است و ربطی به آن ندارد، به نظر من نیازهای کارخانه در اولویت است، چون کارخانه در درجه اول نسبت به کارگران خودش مسؤولیت دارد. البته آن شریک می تواند شخصاً یا به کمک اهالی روستا درمانگاهی هم در آنجا تأسیس کند.

saideh's picture

saideh

10.06.11

ساخت مدرسه باید در اولویت باشد.آسودگی خیال کارگران از رش فرزندانشان بر فضای روحی و کاری کارخانه تاثیر گذاشته و موجب اثر مثبت در بازدهی کارخانه خواهد بود.می توان ساخت درمانگاه را در اولویت بعدی قرار داد و موقعیت فعلی کار کارخانه را تقویت کرد.
از طرفی لازم نیست این دو طرح هر دو توسط یک کارخانه انجام شود.می شود یک طرح با این کارخانه و طرح دیگر به کارخانه ی دیگری پیشنهاد شود.همچنین می تونان برا یانجام طرح درمانگاه از مشارکت سایر سرمایه کذاران علاقه مند استفاده کرده و از تاخیر آن هم اجتناب نمود.

fauvette's picture

fauvette

10.08.11

در این حالت در نظر گرفتن چند نکته می تونه باعث یافتن بهترین راه حل بشه:
1- باید در جلسه مشورتی همونطور که دوستمون بهاره هم میگه، از خود روستاییان هم نظر خواست. به هر حال تلاشی که مد نظر هست برای بهبود اوضاع زندگی اونهاست.
2- این امکان وجود داره که هم مدرسه ساخته بشه و هم بیمارستان. با توجه به تکنولوژی های جدیدی که وجود داره، می شه در کناره بیمارستان مورد نظر، با صرف هزینه پایینی یک مدرسه به فراخور نیاز روستا احداث کرد. هرچند که این عمل با توجه به اطلاعات فنی و شرایط روستا باید انجام بشه.
3- بیمارستان واحدی نیست که همواره مورد استفاده قرار بگیره، و لذا زمانهای رکود زیادی درش مطرح میشه. باید با توجه به این مهم نسبت به ارزیابی بازده اقتصادی و اجتماعی بیمارستان اقدام کرد. شاید خرید یک دستگاه ماشین برای مدرسه، که در مواقع لزوم بتونیم از اون به عنوان سرویس انتقال بیماران به بیمارستان کمک گرفت گزینه بهتری باشه.

7piir's picture

7piir

10.10.11

سلام
من در هیچ جای این داستان ندیدم که روستای مورد نظر در نزدیکی کارخانه باشه !!!!!!!!!
یا ربطی به این کار خانه داشته باشه .
قطعا ساخت مدرسه برای کودکان، کارگران کارخانه در اولویت کاری است چون در بهبود و بهره وری کارگران نقش مهمی را بازی میکند و جزء اولویتهای میباشد .
ساخت درمانگاه و یا وسیله ای برای انتقال بیماران وحتی درمانگر سیار کار عام المنفعه ایست که میتواند در اولویتهای بعدی قرار گیرد.
تنش موجود بخاطر خواسته غیر منطقی یکی از شرکاء است . اگر قرار باشد هریک از انها سرمایه های شرکت را برای مصارف شخصی هزینه کنند تنشهای سازمان هر روز بیشتر خواهد شد هرچند رضایت خاطر همه افراد سازمان باید دیده شود ( نظر شریک مادر مریض ) ولی قطعا اولویت با مسائل عمومیست که در راندمان گروه تاثیر بیشتری دارد .
پس اول ساخت مدرسه برای ارامش خاطر کارگران که نتیجه ان سود بیشتر بعد مشارکت در کارهای اجتماعی تنها راه حل مناقشه خواهد بود . هرچند یکی از شرکاء دلخور( دائم یا موقتی ) گردد.

maryammolavi's picture

maryammolavi

10.14.11

هر چه که از معضلات اجتماعي کم کنه با ارزشه پس با راي گیری به هر کدام اقدام کنند کاره مفيدی بوده است بعضي اوقات انسان می خواهد یهترين کار را بکند و این وسواس بهترين کار آفت تصمیم گیري میشود

omid84's picture

omid84

10.17.11

اولین گام ایجاد آرامش در گروه مدیران و شرکا است. زیرا یکی از شرکا به دلیل بیماری مادرش یک تصمیم احساسی گرفته است. در درجه اول باید حرف های وی شنیده شود تا بار روانی اش تخلیه شود. در حرکت بعدی باید به فکر راه حل های سوم و چهارم و بیشتر افتاد و از تله \"یا این راه\" یا \" آن راه\" فاصله گرفت.

* جلب مشارکت سازمانها و مردم منطقه برای ساخت هر دو پروژه یا ایجاد زمان بندی برای اجرای متوالی.
* اعلان فراخوانی در شرکت با نام \"راه حل سوم\" به تمام کارمندان و مدیران تا برای رفع مشکل ایده بدهند.
* اگر همه شرایط بررسی شده و گزینه ها واقعا همین 2 تا است ، رای گیری عمومی می تواند راه حل نهایی باشد.

hamtanab's picture

hamtanab

10.26.11

یکی از راه‌های رفع تنش، مشخص نمودن دقیق هدف است و قبل از آن باید درخت مشکلات رسم شود و راه‌کارها نیز پیشنهاد شود. سپس با توجه به تمام این موارد برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد.

زهرا عبادی's picture

زهرا عبادی

11.27.12

اگر بخواهیم مسیری که انتخاب می کنیم و کاری که می خواهیم انجام دهیم ماندگار باشد و بین راه خسته نشویم باید آن کار یا رفتار در جهت اولویت های شخصی و یا در مسیر اهداف شخصی ما نیز باشد. بنابراین ساخت مدرسه هم در جهت بهبود وضعیت کارکنان کارخانه است که منجر به تاثیر مثبت روی کار آنها می گردد و این نگهداری آن مدرسه را در آینده امکان پذیر تر می گرداند. در عین حال که آموزش بهتر یک نسل منجر به سلامت کلی نسلهای بعدی می گردد.

مهدیه's picture

مهدیه

03.25.13

به نظرم می تونن با راه اندازی یک گلریزون مخارج الویت دوم رو تهیه کنن و با بودجه ای که در توان دارن و اون ساختن یک مکان هست، به هر رو نیاز مبرم مردم اون منطقه پاسخ مناسبی بدن
البته این مراسم می بایست با برنامه ریزی و با حضور خیل زیادی از خیرین و در جای مناسبی برگزار بشه.
برای انجام این کار و همفکری های بیشتر، هستم که با دوستان همفکری بیشتری داشته باشم و در صورت نیاز در پیاده سازیش هم هر کمکی از دستم بربیاد در خدمتم.

sedighe anaraki's picture

sedighe anaraki

11.22.13

مشکل اول فاصله زیاد مدرسه از محل زندگی کارگران بود که تنها راه حلش ساختن یک مدرسه نیست
یک راه حلش می تونه گذاشتن یک سرویس رفت آمد برای بچه ها باشه
ولی برای مشکل دوم به کهولت سن و بچه های کم سن و سال اشاره کرده که ممکنه مثلا یه مادر نتونه بچه رو چند ساعت بذاره خونه و بره درمونگاه یا بردن بچه واسش سخت باشه
راه حل مشکل دوم می تونه همون ساختن درمونگاه باشه

یلدا شید's picture

یلدا شید

08.15.14

اطلاعات ارائه شده در داستان بسیار اندک بود برای همین امکان هر گونه تصوری را برای خواننده پیش می آورد. اما در هر حال به نظرم باید تعداد بهره مندان از ساخت هریک از این دو پروژه را بررسی کرد. به هر حال هر دوی این تاسیسات مدرسه یا درمانگاه به جز فرزندان کارگران کارخانه و اهالی روستا مخاطبانی از محیط اطراف نیز خواهند داشت. در اصل به نظرم می رسد استراتژی شناخت درست ذی نفعان باید مد نظر قرار گیرد. اگر ساخت یک مدرسه در منطقه ای منجر به گسترش فضای شهری گردد باید به این نکته توجه کرد که آیا نهادهای دیگر توان پاسخ گویی به نیاز های ناشی از این گستردگی را خواهند داشت. به عبارتی ساخت مدرسه در یک مکان یعنی تسهیل زندگی یعنی افزایش میل به مهاجرت مردم برای ساکن شدن در مکانی جدید. این مسئله یعنی گسترش شهر و نیاز به خدمات زیر ساختی نظیر تامین آب، برق، فاضلاب، فعالیت ادارات، حمل و نقل و ... . در صورتی که عموما کارخانه ها را در خارج از فضای حریم شهری بنا می کنند تا آلودگی های ناشی از آن مشکلات زیست محیطی شهر ها را کم کند. از همین رو به نظرم می رسه شاید باید هر دوی ایده ها را بازنگری کرد. و به گفته برخی دوستان به راه حل سومی نظیر تامین سرویس رایگان برای دانش آموزان و پزشک سیار برای روستا رسید.

ahmadrhp's picture

ahmadrhp

10.15.14

کم کم که میای پایین ، احساس می کنی حرفها پخته تر شده و این نتیجه یک بحث گروهی خوبه
ممنون از همه شما

isaac's picture

isaac

10.30.15

روستای محل تولد یکی از شرکا آیا همان محل زندگی کارکنان هست؟

هر مکانی مشکل خودش رو دارد البته در زمان مشخص

;