معرفی یکی از حامیان کارآفرینان اجتماعی

حتما تا کنون نام ایی بی را شنیده اید. شرکت ای بی که توسط آقای پیر امیدیار تاسیس شد به شهروندان عادی اجازه می دهد تا در فضای وب به خرید و فروش بپردازند. یک فکر نو یک امکان جدید. اکنون ای بی  در بیش از یکصد  کشور جهان فعالانه کار می کند و برای بینانگذارانش ثروتی افسانه ای و هنگفت به بار آورده است. پیر امیدیار از خانواده ای ایرانی-آمریکایی در فرانسه به دنیا آمد و در آمریکا و دردره معروف سیلیکون که قطب آی تی آمریکاست به این ایده جامه عمل پوشاند. یکی از دوستان پیر ، جف سکول که دانش آموخته مهندسی و مدیریت بود به پیر پیوست و او نخستین کارمند تمام وقت ای بی بود. حال سکول با ثروتی افسانه ای به رویاهای کودکیش جامه عمل می پوشاند. شاید نام فیلم یک حقیقت ناخوشایند را که توسط الگور در مورد جهان گرمایی ساخته شد و جایزه اسکار گرفت را شنیده باشید. تهیه کننده ی این فیلم جف سکول است. جف بنیادهای بسیاری را برای حمایت از کارآفرینان اجتماعی تاسیس کرده است. یکی از این بنیادها بنیاد سکول است. این بنیاد تلاش می کند تا با شناسایی کارآفرینان اجتماعی در سراسر گیتی راوی داستان های آن ها باشد.

بازگوکردن قصه کارآفرینان اجتماعی سرمنشاء مهمی برای ایجاد انگیزش در آدم هایی است که به تغییر می اندیشند و به پایداری محیط زیست و صلح جهانی توجه دارند. با شنیدن این قصه ها می توان تصور کرد که مردمان عادی چگونه توانسته اند منشاء خیر و تغییر شوند.  جف سکول در یکی از کنفرانس های تد که همه ساله با دعوت از اندیشمندان و کارآفرینان ایده های جدید را به دنیا معرفی می کند داستان خود را بازگو کرد. او دریک خانواده متوسط کانادا یی بزرگ شد.  در مسافرت هایی که به صورت کمپینگ با خانواده اش انجام می داد به مطالعه می پرداخت. او می گوید که چگونه برای خودش آرزوهایی بر می ساخت و اینکه اگر روزی امکاناتی پیدا کند چطور به آن رویاها جامه عمل بپوشاند. خوشبختانه بخت با او یار بود. با حضور در ای بی و موفقیت ای بی ، جف ثروتی هنگفت به دست آورد.  و موسساتش را یکی پس از دیگری به وجود آورد. از دره سیلیکون در شمال کالیفرنیا به هالیود در جنوب کالیفرنیا نقل مکان کرد . موسسه ی تولید فیلم برساخت. از قصه هایی که موجب انگیزش برای تغییرات اجتماعی می شوند یا داستان امید و کار و تغییر را بازگو می کنند . حمایت کرد. او بیش از10 فیلم سینمایی ساخت. بازیگرانش (همچون جورج کلونی) جوایز اسکارگرفتند و فیلم هایش توسط میلیون ها تماشگر دیده شد.

او با اکثر فعالان عرصه کارآفرینی اجتماعی مصاحبه کردو دروبگاه  بنیاد سکول منتشر کرد.  این مصاحبه ها منبع عظیمی از انرژی برای تغییرات اجتماعی است. او فیلم هایی همچون جنگ چارلی ویلسون یا بادبادک ران را ساخت تا مردم جهان با ملت افغانستان و امیدها و تلاش هایشان بیشتر آشنا شوند. هم اکنون فیلم مستند یک حقیقت ناخوشایند بخشی از دروس مدارس اسکاتلند، انگلستان و سایر کشورهای اروپایی است. او 50000 دی وی دی به این مدارس فرستاد تا در کلاس های درس نمایش داده شود. او تسهیلگر افزایش توجه به موضوع مهم جهان گرمایی بود. موضوعی که در کشورهای منطقه ما کمتر مورد توجه قرار می گیرد. و ما تقریبا هیچ کاری برای این موضوع انجام نمی دهیم.

قصه ی جف سکول، قصه ی شیرینی است. شنیدن قصه ی جف می تواند آموزنده باشد به ویژه آنجا که وظیفه خودش را بازگو کردن قصه ی سایر بازیگران تغییر می داند.

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

darchin's picture

darchin

09.08.11

آيا اين آرزوي كه در ايران ما نيز سرمايه دارانمان ،‌ پزشكانمان و... نيز با اين فرهنگ و انديشه آشنا شوند روزي محقق مي شود؟

;