آلودگی هوا، مشکلی جهانی با راه حل های محلی

به گزارش خبرگزاری مهر، هوای تهران دوباره ناسالم است. وسعت پدیده آلودگی هوا، هر کسی را از کوشش در راستای حل آن منصرف کند. که شما می توانید با جمع آوری زباله های اطراف محل زندگی تان، حداقل خودتان را از آلودگی نجات دهید، اما آلودگی هوا را چه می کنید؟

دلیل اهمیت علاج این پدیده نیز، همین وسعت و در برگیری آن است. راه حل های کارآفرینی اجتماعی، مثل خط تولید نیستند که بتوان یک راه حل ثابت را در هر جایی اعمال کرد. هر منطقه ای و بخشی از جمعیت، راه حل خود را می طلبد. برای کشف کردن راه حل مناسب برای اجتماعی که در آن زندگی می کنید، اول از همه باید بدانید، آلودگی هوا از کجا می آید؟ و سپس راه حل های مناسبی برای برخورد با این پدیده بیاندیشید.

شش عامل اصلی برای آلودگی هوا وجود دارد: ازنِ سطحی، ذرات معلق، سرب، دی اکسید سولفور، انواع نیترات های اکسیژن، و منو اکسید کربن.

حتماً نام منو اکسید کربن، سرب و ذرات معلق را شنیده اید، اما شاید جالب باشد بدانید دلیل اصلی آلودگی هوا، ازنِ سطحی است. بر خلاف لایه طبیعی ازن که در اطراف زمین است و با انعکاس اشعه های مضر خورشید دمای زمین را تنظیم می کند، ازنِ سطحی از ترکیب نیترات های اکسیژن با ترکیبات آلی فرار حاصل می شود. این گاز باعث مشکلات تنفسی می شود؛ آسم و برونشیت هر دو به ازنِ سطحی مربوط می شوند.

استفاده از اتومبیل، بر میزان ازنِ سطحی می افزاید. علاوه بر این، تولید بنزین به سوزاندن سوخت های فسیلی نیاز دارد، که باعث افزایش دی اکسید سولفور می شود. پالایشگاه های بنزین یکی از تولید کننده های اصلی دی اکسید سولفور می باشند.

حذف اتومبیل از زندگی شاید سخت باشد، اما برای مثال، می توانید با سه یا چهار نفر از همکارانتان که در یک محل زندگی می کنید، قرار بگذارید که در هفته هر کدامتان یک روز بقیه را سوار کند و به محل کار ببرد. می توانید اتومبیل دوگانه سوز انتخاب کنید، که هم برای جیب و هم برای هوا، مفید باشد.

بیشتر گیاه بکارید. بر اساس تحقیقات ناسا، گیاهان خانگی زیادی مانند آفتابگردان، زنبق، و پاپیتال، از موثر ترین عوامل حذف منواکسید کربن از هوا می باشند. این گیاهان مانند کبد انسان عمل می کنند و مواد شیمیایی و ترکیبات مضر را از طریق منفذهای برگ هایشان جذب، در ساقه هایشان آنها را هضم و از طریق ریشه هایشان به خاک بر می گردانند.

استفاده از این فیلترهای طبیعی در خانه، آلودگی هوا را به مقدار زیادی از بین می برد و از سرما خوردگی و بیماری های دستگاه تنفسی جلوگیری می کند. به گفته ناسا، گیاه خیزران و خون سیاوشان نیز به پاکیزگی هوا کمک می کنند.

از نور خورشید استفاده کنید. شاید فکر کنید استفاده از الکتریسیته تاثیر چندانی بر هوا نداشته باشد، اما نیروگاه های الکتریکی از بزرگترین تولید کننده های ترکیبات آلی فرار می باشد. نیترات های اکسیژن نیز از این کارخانه ها وارد هوا می شوند و همانطور که در مرحله 1 عنوان شد، ترکیب این دو به افزایش مرگبار ازنِ سطحی می انجامد. نیروگاه های الکتریکی بیشتر از پالایشگاه های بنزین دی اکسید سولفور تولید می کنند و میزان تجهیزان و نیروی لازم برای تولید الکتریسیته، باعث می شوند که برق شهری انتخاب ایده آل برای استفاده در منزل نباشد.

نصب صفحات یا "پانل" های خورشیدی، امروزه کاری ساده می باشد. صفحات خورشیدی سابقاً بزرگ و بد ترکیب بودند و با نصب آنها بر ساختمان، نمای آن را خراب می کردند. صفحات خورشیدی امروزه در رنگ های مختلف ساخته می شوند و کوچک تر و سبک تر هستند، و می توانند برق کل منزل را تامین کنند. این صفحات حتی می توانند برق را به شبکه شهری برگردانند و باعث عقب رفتن کنتور برق شوند!

سرب، بی سرب. سالهاست که از خطرات رنگ هایی که در آنها سرب وجود دارد می شنویم. از دهه پنجاه خورشیدی، سوخت های سرب دار از بنزین حذف شد. از آن زمان به بعد، آلاینده های اصلی سربی سوزاندن زباله، باطری ها و "نشتی" های الکتریکی و گازی بوده اند.

وسایل گازی و الکتریکی خود را امتحان کنید و مطمئن شوید که نشتی یا اتصالی نداشته باشند. هیچ وقت زباله نسوزانید و از شومینه برای دفع زباله های اضافی استفاده نکنید. باطری های قدیمی که در خانه دارید را دور بیاندازید. قبل از خرید به برچسب محصولات، به خصوص وسایلی که روی آنها رنگ خورده است، نگاه کنید و در صورت داشتن سرب، آن را نخرید.

گردگیری نکنید. حالا نه این که اصلاً گرد گیری نکنید، اما مواظب گرد و غباری باشید که در هوا پخش می کنید. مقدار زیادی از گرد و غبار و ذرات معلق در هوای شهرها ترکیبی از مصالح ساختمانی و گرد و خاک ساختمان سازی، دود کارخانه ها، و اگزوز اتومبیل ها می باشد. شاید نتوانید تعداد اتومبیل ها را در خیابانها کم کنید و یا کارخانه ها را ببندید، اما می توانید مواظب باشید که حیات خانه تان، به اصطلاح "گَری" نداشته باشد و هیچ بخشی از خاک آن، خشک نباشد. اگر از کود شیمیایی استفاده می کنید، دقت بیشتری بکنید، چون مواد موجود در کود شیمیایی می توانند در هوا با مواد دیگر ترکیب شوند و مشکلات بهداشتی خطرناکی به وجود آورند.

اگر منطقه ای از حیات خانه تان بایر است، آن را مرطوب نگه دارید و هیچ وقت نگذارید که کاملاً خشک شود. راه بهتر این است که آن را خیس کنید و سپس بپوشانید.

لباس گرم بپوشید. همانطور که گفته شد، استفاده از برق و سوخت های فسیلی باعث پخش شدن آلاینده های زیادی به هوا می شوند. به جای زیاد کردن بخاری، بهتر است لباس گرم بپوشید و در زمستان، از پتوی اضافی استفاده کنید.

با نظر انداختن به اطرافتان، می توانید نمونه های زیادی از موارد بالا را مشاهده کنید. به نظر شما، چگونه می توان با راه حل های کارآفرینی اجتماعی با مسئله آلودگی هوا، که بی اغراق می توان گفت مسئله مرگ و زندگی است، درگیر شد؟

منبع عکس

محیط زیست

نظرات

saideh's picture

saideh

10.28.11

توصیه های خوبی بود.برای من گردگیری نکنید جدید بود.
برای انتشار مطلب سپاس اما در پاسخ به سوال آخر باید بگم شاید مهم ترین کار آموزش همین موارد در سطح کلان و درونی کردن ضرورت اون باشه.

;