پروژه برائت برای بی گناهان

در یکی از بزرگ ترین طوفان های تاریخ شهر سن لویی در ایالت میزوریِ آمریکا در زمستان سال ۱۹۸۲، خانم مری بل در خانه اش مورد تجاوز قرار گرفت و به قتل رسید. یک ماه بعد، آقای جرج آلن توسط پلیس دستگیر شد. به گفته پلیس، آلن به قتل و تجاوز خانم بل اعتراف کرد. نتایج آزمایش هایی که از لباس خانم بل برداشته شده بود نشان می دادند که متعلق به کسی با مشخصات نزدیک به آلن بودند. دادگاه آقای آلن را به ۹۵ سال در زندان محکوم کرد.

آقای آلن، که هم اکنون ۵۵ سال سن دارد و از بیماری "سکیزوفرنی" رنج می برد، تا به امروز در زندان به سر می برد. اما به گفته "پروژه برائت"، نتایج بعدی آزمایشگاهی نشان می دهند که بافتی که بر روی لباس خانم بل یافت شد، متعلق به آلن نبود. نزدیکان آقای آلن می گویند که او نمی توانست در طوفانی که نزدیک به یک متر برف به جا گذاشت، ۱۵ کیلومتر تا خانه یک غریبه با پای پیاده برود و به او تجاوز و او را به قتل برساند.

وکیل آقای آلن، که با پروژه برائت همکاری می کند، می گوید که افرادی مثل آلن که از بیماری های روانی رنج می برند، از دیگران بیشتر اعتراف دروغ می دهند. او می گوید پلیس در طی بازجویی بارها از او خواستند تا اعترافاتی بدهد که با جرم مطابقت داشته باشد، حتی اگر لازم بود که حرف های قبلی اش را پس بگیرد و یا عوض کند. بر اساس مدارکی که بعداً یافت شد، پلیس در آن زمان یک نمونه خون در زمان حادثه پیدا کرده بود که به دادگاه ارائه نشد؛ خونی که با گروه خونی آلن، تفاوت داشت.

بعد از گذشت زمانی اندک و پس از این که دوربین های خبرنگاران به سمتی دیگر چرخانده شد، به نظر می رسید آلن در سلولی از زندان فراموش شود. اما در سال ۱۹۹۲، سه دانشجوی حقوق دانشگاه یشیوا در نویورک "پروژه برائت" را افتتاح کردند تا برای زندانیانی که آزمایش های DNA و علوم نوین بی گناه بودنشان را ثابت می کند، برائت جویند.

این سازمان پیشنهادات خود را برای اصلاح نظام قانونی ارائه داده است، که در وب سایت پروزه برائت موجود می باشد. این اصلاحات آزمایش DNA پس از صدور حکم، نگهداری از مدارک جرم، اصلاح شرایط لازم برای یک شاهد، ساز و کار جلوگیری از اعتراف دروغ، و راه های جبران خسارت وارده بر اثر محاکمه غلط را شامل می شود. اطلاعات دیگری مانند بیوگرافی و مشخصات پرونده ها، داستان های افرادی که با کمک سازمان آزاد شدند، توضیح اشکالات سازمان قضایی و پلیسی که به محاکمه غلط منجر می شوند، و دیگر اطلاعات در مورد فعالیت سازمان در وب سایت پروژه برائت یافت می شوند. این اطلاعات در سه شاخه طبقه بندی می شوند: آشنایی با پرونده ها، شناخت علت ها، اصلاح نظام حقوقی.

پروژه برائت با همکاری دانشجویان پزشکی و دانشجویان حقوق دانشگاه یشیوا، تا به امروز بی گناهی ۲۷۳ نفر را ثابت کرده است. ۱۷ نفر از این افراد حکم اعدام داشتند، و به طور متوسط هر کدام ۱۳ سال از عمر خود را قبل از آزاد شدن، در زندان گذراندند.

قاضی پرونده هنوز معتقد است که آلن مجرم است، اما قاضی جدید هم اکنون با پروژه برائت مشغول تحقیقات روی DNA یافت شده در محل حادثه هستند. به گفته مادرِ آلن سی سال، زمان زیادی است که می توانست با پسرش بگذراند، زمانی طولانی که هم اکنون از دست رفته است. او می گوید که در شب حادثه، پسرش در تمام شب همراهش بود، و همیشه می دانست روزی حقیقت برای همه مشخص می شود. تعدادی پزشک و حقوقدان در دانشگاهی در نویورک از نزدیک به ده سال پیش سعی دارند این خواسته او را محیا سازند.

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

saideh's picture

saideh

10.08.11

بسیار جالب بود.من فکر می کنم در سیستم قضای و حقوقی کشور ما هم نیازهای این چنینی به شدت ملموس هست.جزییات بیشتری راجع به نحوه ی کارشون احتیاج دارم.اینکه چه جوری یه پرونده ی مختومه رو بعد از چند سال باز به جریان میندازن یا اینکه چه جوری امکان دسترسی به سوابق پرونده رو دارن.موردهایی که احتمال برائت دارند رو از کجا پیدا می کنند؟با چه نوع جستجویی؟همکاری قوه قضائیه و دادگستری با اونها چه جوریه؟و یه عالمه سوال دیگه.
طرح واقعا عالی و بی نظیری هست.اگر امکان انجامش در ایران باشه خیلی عالیه.امیدوارم با اختلاف سیستم دادگستری ما با کشورهای غربی امکان عملی کردن چیزی مشابه اون در ایران باشه.من این ایده رو با دوستان حقوقدان و وکیل و قاضی در میون میذارم.

parto's picture

parto

10.10.11

خانم جعفرپور، مطالب بیشتری در مورد این سازمان و پاسخ سوالات شما را به زودی در سایت پرتو منتشر خواهیم کرد. از این که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته بی نهایت خوش حال هستیم. تجربیاتتان را در ادامه کار با ما در میان بگذارید.

aysan's picture

aysan

12.02.11

طرحی بسیار خوب است اما اگر اجرا شود.چون در همه دنیا دادگاه به معنی واقعی نیست و هر کس هر آنچه را که به نظر خود درست است رای می دهد و هستند و بودند کسانی که بی گناه اعدام شدند و می شوند .کاش طرح برائت به درستی و هر چه سریعتر همه جا به اجرا درآید.

;