استیو جابز

اگر در دنیای کارآفرینی باشی بعضی نام ها را باید بدانی . یکی از این نام های آشنا استیوجابز است. نامش هم با مسما ست . جابز نام فامیلش است که جمع شغل است. این کارآفرین هوشمند روز گذشته در سن ۵۶ سالگی در اثر سرطان لوزالمعده در گذشت. البته سال ها بود که با این بیماری دست و پنجه نرم می کرد وباعث تعجب می شد که چگونه یک انسان می تواند چنین سرطانی را مهار کند و در دنیای کار باقی بماند. چند ماه قبل استیو جابز از مدیرعاملی شرکت اپل کناره گرفت. درواقع او کسی بود که کامیپوتر اپل را ساخت . سیستم عاملی را به وجود آورد که شانه به شانه ی مایکروسافت می ساید.

او زمانی از شرکت اپل که خودش بنیان گذاشته بود اخراج شد و دوباره بعد از ایجاد موفق شرکت دیگری و خرید آن شرکت توسط اپل به اپل بازگشت . داستان زندگی استیو جابز پر از یادآوری های نیکوست. پر از سخت کوشی و درعین حال تلاشی خستگی ناپذیردرعالم دانش و فن آوری.در دهه ۱۹۷۰ میلادی جابز توانست که با تاسیس شرکت اپل نخستین کامپیوتر رو میزی را به بازار عرضه کند. تا پیش از آن کامپیوترها مصرف شخصی نداشتند. غول آسا بودند و در مراکز دانشگاهی یا دولتی ونظامی به کار گرفته می شدند. رویای استفاده از فن آوری کامپیوتر در روی میزخانه توسط کسانی مثل جابز جامه عمل پوشید.

او شرکتش را در گاراژ خانه اشان شروع کرد. در منطقه ای تحت عنوان دره سیلیکون در کالیفرنیا که قطب صنایع رایانه ای در ایالات متحده است. استیو جابز در سانفرانسیکو بدنیا آمد و توسط خانواده ی جابز به فرزند خواندگی قبول شد. درواقع پدر بیولوژیک جابز یک مهاجر سوریه ای بود و مادرش از خانواده ای آلمانی سویسی، به دلیل آنکه خانواده ی مادرش با این وصلت مخالف بودند پدر ومادر بیولوژیک تصمیم گرفتند که فرزندشان را در اختیار خانواده ای بگذارند تا به صورت فرزند خوانده بزرگ شود.در این  خانواده یک دختر هم بعدها به فرزند خواندگی قبول شد. جابز در زمان دانشجویی بسیار فقیر بود. برای خوردن یک وعده غذا ناچار بود که قوطی های خالی نوشابه جمع کند و بفروشد. باید کیلومترها راه می رفت تا به مرکز توزیع غذا می رسید . تا شکمش را سیر کند.

او بزودی از دانشگاه ترک تحصیل کرد ولی به صورت مستمع آزاد در برخی از کلاس ها حاضر می شد. او شرکت اپل را با یکی از دوستانش تاسیس کرد. و کامپیوتر اپل را به دنیا عرضه نمود. او در شنیدن موسیقی ، تصویر متحرک، استفاده از صفحه ی هوشمند و ابر رایانه های طراحی گرافیکی تحولی شگرف ایجاد کرد.او در تاریخ ۱۳ مهرماه سال ۱۳۹۰ برابر با ۵ اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی بعداز سال ها جنگیدن با بیماری سرطان لوزالمعده درگذشت.

اگر علاقمند به اطلاعات بیشتری در باره ی زندگی جابز از زبان خودش هستید اینجا را کلیک کنید.

http://partoschool.org/1389/09/02/%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%88-%D8%AC%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%8C-%D9%85%D9%88%D8%B3%D8%B3-%D8%A7%D9%BE%D9%84-%D8%A2%D8%B1%D8%B2%D9%88-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%85-%DA%AF%D8%B1%D8%B3%D9%86%D9%87-%D9%88/

اشتغال و کارآفرینی
;