گزارش بانک جهانی در خصوص محیط کسب و کار

به تازه گی بانک جهانی گزارش مربوط به راحتی کسب و کار در کشورهای مختلف را منتشر کرده است. در این گزارش کشور سنگاپوردارای  بهترین محیط کسب و کار است. هنگ کنگ، نیوزلند، ایالات متحده آمریکا، دانمارک، نروژ، و انگلستان در رتبه های بعدی از نظر راحتی کسب و کار قرار دارند. تعدادی از کشورهای قاره آفریقا مثل کنگو، گینه، اریتره و چاد در آخرین رده قرار می گیرند.

ایران در رتبه ۱۴۴ قرار دارد. در منطقه امارات متحده عربی با رتبه ۳۳، ترکیه با رتبه ۷۱، پاکستان ۱۰۵ و سودان ۱۳۵ در جایگاهی بالاتر از ایران قرار می گیرند.

اجازه دادن به رشد بخش خصوصی، و اطمینان از اینکه فقرا می توانند در فرایند تولید نقش بازی کنند نیاز به مقرراتی  دارد که هر کس با علاقه و ایده ی خوب بدون توجه به نژاد و جنسیت و مذهب بتواند کسب و کار مورد علاقه خود را ایجاد کند. حال بر حسب این که این مقررات چقدر راحت، قابل فهم و قابل اجرا هستند به ایجاد محیطی آسان یا سخت برای راه اندازی کسب و کار منجر می شوند.

در واقع پایه ایجاد یک کسب و کار این است که فعالیت های اقتصادی براساس مقرراتی پایه گذاری شوند که این مقررات به روشنی حق مالکیت را به رسمیت می شناسند. در صورتی که اشکالی پیش بیاید به آسانی و با هزینه پایین مشکل حل شود. داشتن محیطی که سرمایه احساس راحتی نکند، یا حل مشکلات حقوقی در محیط کسب و کار نیاز به شیوه های غیر قانونی یا خدای نکرده پرداخت رشوه داشته باشد شرایط کسب و کار را دشوار می کند. در واقع کسب و کارراحت در یک محیط امن امکان پذیر است. در محیطی که قانون حکم فرما باشد و همه ی آحاد از فرصتی برابر برای ایجاد کسب و کار دلخواهشان برخوردار باشند.

در سال گذشته ی میلادی بسیاری از کشورهای زیر خط صحرا در آفریقا مقررات اقتصادی داخلی را تغییر دادند تا شرایط بهتری برای ایجاد کسب و کار ایجاد شود. شاید یکی از مهمترین گام هایی که برای فقر زدایی در کشورهای در حال توسعه می شود برداشت ایجاد محیطی امن و آسان برای ایجاد و ادامه ی کسب و کار است. در صورتی که کسب و کارهای کوچک به راحتی شروع شوند و قانون حامی کسب و کار باشد و مجری قانون، قانون را اجرا کند با شکوفایی اقتصاد و تولید،  میزان فقر و آسیب های اجتماعی هم به نحو چشم گیری کاهش پیدا می کنند.

متاسفانه کشور ما با وجود سابقه تاریخی، شرایط اکولوژیک، منابع خداداد طبیعی و جمعیت درس خوانده و جوان از جایگاه شایسته ای در دنیا از نظر محیط کسب و کار برخوردار نیست. به راستی حق ما این نیست که در جایگاه ۱۴۴ ام دنیا قرار بگیریم.  شما چه فکر می کنید؟ شاید هم ۱۴۴ ام جایگاه خوبی باشد و ما دچا توهم هستیم.

برای خواندن گزارش  می توانید از این لینک وارد شوید.

http://www.doingbusiness.org/~/media/FPDKM/Doing%20Business/Documents/An...

اشتغال و کارآفرینی
;