مشکلات جهانی، راه حل های محلی

شاخص های ریز و درشتی که برای ارزیابی عملکرد اقتصادی به کار می روند برای اکثر ما انتزاعی و بعضاً نامربوط به نظر می رسند. اما از میان این شاخص ها، "بیکاری" شاخصی است که هر کس آن را عیناً در زندگی خودش لمس می کند؛ بیکار یا شاغل بودن، سوالی است که جوابی قطعی دارد: یا بیکار هستی، یا شاغل. تورم، کسریِ بودجه، نقدینگی، صندوقِ ذخیرۀ ارزی... این مفاهیم همه در ارجحیت بعدی قرار می گیرند. کسی که شاغل است، بودجه ای دارد و بر اساس آن بودجه، روزها و شب ها و هفته ها و ماه های خود را سر می کند؛ کسی که بیکار است، هر چند هم سرمایۀ هنگفتی پس انداز کرده باشد، دیر یا زود پس اندازِ خود را خرج می کند و...

اما به جای روش های متداول مانند دلالی، استخدام رسمی، یا کار کردن پیش اقوام و آشنایان، چگونه می توان جای خالیِ موجود را با کارآفرینی اجتماعی پر کرد؟ چگونه می توان هم خود را نجات داد و هم اطرافیان را؟ این سوال، جوابی دارد به گوناگونیِ افراد. تجربۀ شما در شناسایی "معظل"، آن چه دیدید و شنیدید و گذراندید، مهم ترین ابزاری است که برای طراحیِ راه حل در اختیار دارید. در سازمان های مطالعاتی فقط آن چیزی را انعکاس می دهند که ما خود همه روزه آن را تجربه می کنیم، مهر صحتی می گذارند بر گله هایی که سالها می شنویم و ما را به چالش می کشند.

طبق آخرین آمار، از لحاظ آزادی اقتصادی ایران رتبه ۱۷۱ را از میان ۱۷۹ کشور دارد. در میانِ کشورهای خاورمیانه، فقط کشورِ لیبی در این فهرست از ایران عقب تر می باشد. به گفتۀ وال ستریت ژورنال، که هر ساله این فهرست را منتشر می کند، عواملی که در این گزارش از آنها به عنوانِ دلایلِ اصلیِ از بین رفتن پویایی در اقتصاد ایران می شوند عبارتند از:

-          عدمِ وجودِ ضوابط و ساز و کار برای حفظ مالکیت معنوی، مانند نرم افزار و نوشتار. قوانین موجود برای حفظ مالکیت معنوی ناکافی هستند و تضمینی برای اجرای آنها وجود ندارد.

-          تحریم های بین المللی، که باعثِ عدمِ سرازیر شدنِ سرمایه گذاری و فناوری خارجی به ایران شده است

-          تعرفه های اضافی، چه در غالب پرداخت مستقیم و چه در غالب سوبسید، که نظامِ بازار را بر هم می زنند و باعث پایین رفتنِ بهره وری می شوند

-          فساد، که در آن ایران رتبۀ ۱۶۸ را در میان ۱۸۰ کشورِ مورد مطالعۀ سازمان شفافیت بین الملل دارد. قوانینِ موجود برای برخورد با فسادِ مالی به نظر کافی می رسند، اما نیروی کافی برای به اجرا گذاشتنِ این قوانین وجود ندارد: برای ۳/۲ میلیون کارمندِ تمام وقتِ دولتی، کمتر از هزار نفر ناظر وجود دارد

-          پیش نیازهای نامربوط و غیر از شایستگی برای استخدام افراد، که به نابسامانی در بازارِ کار و در محیطِ کار انجامیده است

-          ضوابط و قوانینِ بانکی، که روند وام گرفتن و اعتبار بخشیدن را با مشکل روبرو می کند.

این موارد، موانع اصلیِ عدم پویایی در اقتصاد ایران به شمار می روند؛ مواردی کلی که انعکاس مضربی از مواردِ خاص می باشند. شما در طی زندگی با کدام یک از این موارد برخورد داشته اید؟ در خانواده های اطرافتان، چند خانوادۀ چهار یا پنج نفره می شناسید که تمام اعضای خانواده، به طور تمام وقت کار می کنند؟ روزی چند بار در موردِ فسادِ مالی، صحبت به میان می آید؟ آیا می توانید از میان تجربیاتِ شخصی تان، چند مصداق از موارد بالا مثال بزنید؟

وقتی تجربه های خاص را در کنارِ آمارِ کلی، که مجموعه ای از این تجارب است، کنارِ هم قرار می دهید، صورتِ مسئله خود را نمایان می سازد.

در این مرحله شما هنوز کارآفرین نیستید، بلکه ناظر، یا سخاوتمدانه می توان گفت که شما یک ناظرِ "فعال" هستید. به مواردی که در بالا ذکر شد نگاهی دوباره بیاندازید، اما این دفعه به جای بیان مصداق ها، خلاقیت، خود باوری، ریسک پذیری و واقعیت گرایی و از همه مهم تر، احساس مسئولیت را به کار بگیرید و با توجه به موانع ذکر شده در فوق، راه حل عملی بیاورید.

همان طور که مشاهده می کنید، ساختنِ یک راهِ حلِ عملی به مراتب سخت تر از بیانِ مصداق ها می باشد. اما رویارویی با این چالش است که روحیۀ کارآفرین را شکل می دهد.

برای کمک به شما در این راه، مدرسه پرتو به طور مرتب نمونه هایی از کارآفرینان و بنگاه های کارآفرینیِ موفق را در اختیار شما قرار می دهد. نمونه های موجود را در همه جا بررسی کنید و موانعی که توسط کارآفرینان کنار زده شده را مطالعه کنید. سپس نیازهای اطرافیانتان را، چه اساسی و چه غیر اساسی، بسنجید. کدام یک از این روش ها، می توانند پاسخگوی نیازهای جامعۀ شما باشند؟

مصداق های موانعی که به آنها برخورد می کنید و راه حل های محلی که به کار برده اید را در زیرِ این مطلب در معرضِ دیدِ خوانندگانِ پرتو قرار دهید. مطمئن باشید در جایی دیگر، شخص دیگری درگیرِ چالشی است که شما در سر دارید.

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

7piir's picture

7piir

10.25.11

سلام
با این آمارها که شما ارائه فرمودید اصولا میشود کار آفرینی کرد ؟
حتی اگر کسب و کاری خصوصی داشته باشیم که به 2 مورد آخر اشاره شده شما بر نخوریم
3 مورد قبل از آن را هم به جان بخریم و به نوعی از روی این موانع عبور کنیم
وقتی مالکیت معنوی وجود ندارد و شما با هزار زحمت کاری را شروع میکنید وقتی به نقطه سود دهی میفتد رقبا آن را میدزدند و شما مرجعی برای پیگیری ندارید ؟
چه ناظر باشید یا کار آفرین فرقی میکند ؟
ما همگی فقط فعالیم
بلا تشبیه دور خودمان میچرخیم و خودمان را طواف میکنیم

saideh's picture

saideh

10.26.11

در هر صورت من یه سوال کلی دارم آیا اشکالی داره با ذکر منبع مطالب این سایت رو برای دوستانم ایمیل کنم یا در سایت های اجتماعی به اشتراک بذارم؟؟البته قبلا پیشنهاد عضویت در این سایت رو به دوستان دادم ولی خب بعضی مطالب واقعا حیفه به اشتراک گذاشته نشه.

parto's picture

parto

10.26.11

به اشتراک گذاشتنِ مطالب با ذکرِ منبع اشکالی ندارد و پیشنهاد می گردد.

saideh's picture

saideh

10.26.11

متشکرم. :)

parto's picture

parto

10.26.11

در مورد مالکیت معنوی، ساز و کار های موجود ناکافی هستند و همچنین اعمال نمی شوند. هر ایرانی می تواند موارد نقضِ مالکیت معنوی را در اطراف خود به وفور بیابد، مانند نرم افرار، آثار هنری و ادبی، و غیره. در خصوصِ مالکیتِ معنوی در ایران و در جهان، و راه حل های موجود در این خصوص، در آینده مطالب بیشتری منتشر خواهیم کرد.

7piir's picture

7piir

10.28.11

به نظر من اصلا چیزی به نام مالکیت معنوی در کشور وجود ندارد . خوشحال میشوم حتی یک نمونه به من اعلام نمائید .
ولی من هزار مورد عدمش را برای شما بگویم ؟
بزرگترین ناقض صدا و سیما از فیلم و موسیقی و صدا و گرفته تا بازی های فوتبال خارجی که پخش میشود

sin2sin's picture

sin2sin

10.30.11

مالکیت معنوی: از ما (پته چقه-که تولید نوآوری در پته کرمان داریم) همه از مردم گرفته تا معاونت صنایع ستی انتظار دارند که پیوسته طرح های جدید تر و... بزنیم اما به نظر نمی رسد کسی این میان به غیر از خودمون فکر این باشه که اگه طرح ها الگو برداری بشه حقوق معنوی ما کجا پیگیری میشه.
ما با پیگیری زیاد تنها تونستیم یک راه برای اعاده حقوق مالکیت معنویمون پیدا کنیم و اون ثبت آثار هنری در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، تنها به عنوان یک اثر هنری بود. راهی که تنها مالکیت معنوی هنری را می تونه پوشش دهد. البته ثبت ایده در سایت http://www.insf.org/نیز شاید عملی باشد. زیرا به تعبیری این سایت جایی است برای حمایت از مالکیت معنوی ایده ها.ما تنها این کارها را انجام داده ایم؛ از عواقب و مشکلات احتمالی بعدی اطلاعی نداریم.

در جواب آقای پولکی تبار که عقیده دارن\"با این آمارها که شما ارائه فرمودید اصولا میشود کار آفرینی کرد ؟\"
باید بگم بله. ما (البته نمیتونیم بگیم بدون هیچ مشکلی، یا کاملا موفق) 2 سال است که شروع کردیم. شاید باور نکنید ولی من به عینه دیدم وقتی هدفی داری و ایده ای متناسب و واقعا \" نو\" در رابطه با هدفت راه ها یی برات باز میشه. یه اتفاقایی میوفته که حتی تو تصورتم نمی گنجه.

فکر می کنی مای نوعی تو یه شهر غریب بدون هیچ بند \"پ\" چطور تونستیم خودمونو حد اقل از دید صنایع دستی استان ، کنار صنعتگرایی که حد اقل 30 یا 40 سال کار می کنن قرار بدیم. اینا چیزی نیست ، ولی منظورم اینه که امید و تلاش میتونه معجزه کنه مهدی جان.

7piir's picture

7piir

11.01.11

با سلام خدمت سمانه خانم
من هرگز منکر تلاش هموطنانم نیستم ولی یکی ازتعاریف کار آفرین به کسی گفته میشود که کوتاه ترین زمان را بین خلق ایده تا رسیدن به نقطه سر به سر را طی میکند گفته میشود .( رجوع شود به سایت دکتر داریوش محجوبی استاد کار آفرینی در امریکا ) اگر قرار باشد راه 6 ماهه 2 سال طول بکشد شما دوچار مشکلات و هزینه های فراوانی میشوید . راه اندازی هر کسب و کار را نمیتوان کار آفرینی قلم داد کرد.
از طرفی ثبت ایده که مشکلی را حل نمیکند باید حفاظت های لازم صورت پذیرد . دولت حتی در حفاظت از صنایع هم کوتاهی میکند چه برسد به افراد .
حتما بلائی که بر سر صنعت فرش ایران رفت را مطلع هستید . اگر نقشها به موقع ثبت جهانی شده بود که الان در چین و پاکستان و افغانستان و ... فرش کاشان و کرمان تولید نمیشد .
من هم خودم تولید کننده هستم و سالهاست که با این مشکلات دست به گریبانم توقع اگر قرار باشد همیشه دقدقه حفاظت ایده هایم را داشته باشم پس کی به تولید و خلاقیت در محصول بپردازم.
به هر حال از آشنائی با شما بسیار خوشحالم .به سایت ما سری بزنید و www.7pi.ir وما را از نقطه نظرات خود آگاه سازید .

darchin's picture

darchin

11.08.11

مهدي عزيز از آشنايي با شما بسيار خوشحالم . به سايتتان هم سر زدم و از نوع فعاليتتان بسيار لذت بردم اميدوارم هميشه موفق باشيد.. خوشحال مي شوم بيشتر با شما آشنا شوم.
www.darchin.ir

;