کار از خانه ، شادمانی بیشتر

هیچ تفاوتی نمی کند که شما چقدر کار در بیرون از منزل را دوست داشته باشید، رفت و آمد به محیط کار به ویژه در شهرهای بزرگ با ترافیک های وحشتناک کاری طاقت فرساست. با فرض ۶ روز کار درهفته و یک کار ۶ ساعته شما حداقل ۳۶ ساعت در محیط کار هستید. حالا اگر برای هربار رفت و آمد روزانه هم چیزی حدود ۲ تا ۳ ساعت وقت صرف کنید در مجموع در بهترین شرایط و تنها با یک شغل شما درهفته حدود ۵۰ تا ۵۴ ساعت خارج از خانه هستید. این یعنی اینکه فرصت کمتری دارید تا در کنار همسر و فرزندانتان باشید. از سوی دیگر وقت کمتری پیدا می کنید که به فعالیت های ورزشی یا هنری اختصاص دهید. در مجموع با صرف وقت در میان دود و ترافیک و سر وصدا  مشکلات جسمانی و روحانی هم به سراغ شما خواهند آمد.

در عالم واقع ساعاتی که برای انجام کار صرف می کنید می تواند بیش از این باشد. حال اگر ساعاتی که در محیط کار تلف می شود را هم در این محاسبه به حساب آوریم خواهیم دید که برای انجام دو سه ساعت کار مفید در روز مجبور هستید ۷ تا ۸ ساعت صرف آماده سازی کار کنید. اگر بشود این کار را از خانه انجام داد نیروی کار مفید تری خواهیم داشت به علاوه از آلودگی هوا و رفت و آمد بی مورد هم جلوگیری خواهیم کرد.

در ایالات متحده ی آمریکا براساس مطالعات سال ۲۰۱۱ میلادی در سال گذشته ۲۴ درصد نیروی کاربخشی یا تمامی کارهایشان را از منزل انجام داده اند. در سال ۲۰۰۶ میلادی ۱۲/۴ میلیون نفر یعنی حدود ۸ درصد نیروی کار آمریکا بخشی از کارشان یا تمامی کارشان را از منزل انجام داده اند.

۷۹ شرکت از مجموعه ی ۱۰۰ شرکت موفق آمریکایی در سال ۲۰۰۶ به انتخاب مجله ی فورچون به نیروی کارشان اجازه داده اند که حداقل ۲۰ درصد کارهایشان را از خانه انجام دهند. دولت آمریکا به عنوان بزرگترین کارفرما در این کشور به نیروها ی کاراجازه می دهد که هر چقدر امکان دارد کارهایشان را از خانه انجام دهند.

کار در خانه به افزایش بهره وری کارکنان هم می انجامد. شرکت بوینگ گزارش می دهد که کار درمنزل میزان بهره وری را بین ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش داده است. شرکت ای بی ام که تولید کننده ی کامپیوترهای ای بی ام است این میزان را ۱۰ تا ۲۰ درصد گزارش کرده است . شرکت ای تی اند تی که یک شرکت مخابراتی است افزایش بهره وری را به میزان یک ساعت در هر روز کاری که از منزل صورت گرفته گزارش کرده است.

نیروی کار غیر متمرکز می تواند به بقای سازمان هم کمک کند. فرض کنید که دردفتر مرکزی شرکت در یک شهر یک حادثه ی غیر مترقبه پیش بیاید. مثلا یکی از طبقات ساختمان دچار حریق شود یا به دلیل تهدید تروریستی مجبور شوند که خیابان را ببندند یا هر حادثه دیگری که امکان حضور فیزیکی در دفتر کار را قطع کند . اگر سازمان کارکنانی که از منزل کار می کنند و از راه دور امور شرکت را انجام می دهند داشته باشد تهدید امنیتی باعث قطع فعالیت سازمان نمی شود . این اتفاق در نیویورک بعداز ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ افتاد. در آن زمان به دنبال حمله تروریستی به برج های دوقلو برای مدتی خیابان ها و شرکت های اطراف محل حادثه به حالت فوق العاده و تعطیلی درآمدند در این میان شرکت هایی که بخشی از کارشان را از راه دور انجام می دادند دچار وقفه نشدند . این رویداد نشان داد که کار ازبیرون دفتر و در منزل و از را ه دور می تواند در حوادث مشابه بقای شرکت را تضمین کند.

فرض کنید شما برای رفتن به محل کارتان از هر طرف حدود ۲۰ دقیقه وقت می گذارید . در طول یکسال یعنی ۲۴۰ ساعت . این یعنی حدود ۶ هفته کار اگر شما هفته ای ۴۰ ساعت کار کنید. ۲۴۰ ساعت وقت آزاد یعنی اینکه شما می توانید به کارهای باغچه ی منزلتان بپردازید. برای یک مسابقه ماراتون تمرین کنید یا با فرزند نونهالتان در پارک بازی کنید.

دوستی می گفت که در ایران نمی شود از خانه کار کرد. اگر شرکتی داشته باشی نمی توانی کار را به کارمندت بدهی که در خانه انجام دهد. نمی شود کنترل کرد. اصلا این مال ایران نیست . نظر شما چیست ؟

برای مطالعه ی بیشتر به کتاب

The Work From Home Handbook by Diana Fitzpatrick & Stephen Fishman

مراجعه کنید.

آموزش و توانمندسازی
;