هفتۀ جهانی کارآفرینی مبارک باد

اَدَم فَرِل در سن ۱۵ سالگی کسب و کارِ خود را در زمینۀ فناوری خورشیدی به راه انداخت. کارآفرینیِ ادم در کلاس نهم با طراحی یک خانۀ خورشیدی برای کارِ عملی کلاس علوم شروع شد. او متعجب از هزینۀ بالای فناوری های مورد نیاز، به این فکر افتاد که تقاضا برای سلول‌های خورشیدی کوچک، بالاست. کسب و کارِ فَرِل تحت عنوان "Silicon Solar" امروزه توسعه یافته و یکی از بزرگترین توزیع کننده های فناوری خورشیدی در جهان می‌باشد.

«الان ماسک»، یکی از بنیانگذارانِ فروشگاه‌های اینترنتی«پی پل» و «ای بی»، در دهۀ بیستِ زندگی صدها میلیون دلار به دست آورد. اما کسب سرمایه ای هنگفت او را راضی نکرد و به همین دلیل شرکت «تسلا موتورز» را برای ساختنِ اتومبیل های برقی و همچنین «فناوری‌های جستجوی فضا» را به عنوانِ یکی از پیشرفته‌ترین شرکت‌ها برای سفر به فضا در بخشِ خصوصی افتتاح کرد.

فرل و ماسک، نمونه هایی از نسل جدیدِ کارآفرینانِ جوان هستند. با استفاده از دسترسی آسان به اطلاعات در اینترنت، هزینه و موانع کم برای ورود به صنایع متفاوت و کنجکاوی جانسوز، این جوان‌ها زودتر از نسل‌های گذشته شروع کرده اند و از همۀ آنها بیشتر پیش می‌روند.

در گذشته نیز جامعه این افراد را ارج می‌نهاد، و مخترع‌ها همیشه در سراسرِ دنیا قهرمان بوده اند. اما الان جوان‌ها احساس می‌کنند که دستاوردهای افرادی مثل فرل و ماسک چندان دور از دسترس و مختص قهرمانان نمی‌باشد. امروزه داشتن خصایص و ارادۀ کارآفرینی یک مزیت حساب می‌شود و این ارزش، جهانی شده است.

حتی در فقیرترین و دورترین نقاط دنیا، کارآفرینان با اراده، با فرهنگ بنیان گذاری آشنا هستند و بیش از گذشته با همتایان شان در کشورهای دیگر احساس نزدیکی می‌کنند. این افراد برای بنیان گذاری کسب و کارشان، منتظر دولت نیستند تا موانع شروع کسب و کار را از میان بردارند؛ بلکه خود در این زمینه پیش قدم شده اند. زیرساخت‌های ارتباطی مثالی از این نوع می‌باشند. کارآفرینانِ جوان، فناوری‌هایی همچون بانکداری تلفن همراه را به مناطق روستایی در همۀ قاره‌ها می‌آورند و به دیگران این امکان را می‌دهند که ایده‌های خود را عملی کنند. در کشورِ غنا، که از میان ۱۸۵ کشور جهان رتبه ۱۳۵ را از نظر راحتی شروع یک کسب و کار دارد، «هرمن چینری هس» در سن ۲۶ سالگی یکی از اولین و (امروزه) بزرگترین شرکت نرم افزارغنا را تحت عنوان SOFTribe به راه انداخت. چینری-هس همچنین کسب و کاری راه انداخت که قرار است اقتصاد غنا را از مبنای پول نقد به اقتصادی پیشرفته‌تر تبدیل کند. پس از اجرای طرح او، مشتریان خواهند توانست با استفاده از تلفن همراه و پیامک، هزینه خرید محصولات و خدمات را بپردازند.

چنین کارآفرینانی هستند که با اراده ای برای خوبی کردن، و خوبی را خوب انجام دادن، در دنیایی پر از مشکلات روزنه امیدی باز می‌کنند. با جمعیتی بیش از هفت میلیارد نفر، به نظر می‌رسد مشکلات هر روز پیچیده تر از گذشته شوند. اما ظرفیت کارآفرینان جوان برای ساختن راه حل، ارزشمند ترین ابزار در دست رهبران سیاسی برای ارتقای نوآوری در راستای رفع مشکلاتی همچون فقر، نیاز روز افزون به انرژی، بیماری‌های جسمی و اجتماعی و گرمایش جوّ زمین می‌باشد.

به همین دلیل است که هفته کارآفرینی که امسال از ۱۴ تا ۲۰ نوامبر در ۸۵ کشور برگزار می شود، مهم است. هر ساله تعدادی از موسسات و صاحبان کسب و کار در کشورهای مختلف برنامه‌های متنوعی را در این هفته برگزار می‌کنند. هفته جهانی کارآفرینی تنها مجموعه‌ای از شبکه‌ها، رقابتِ ایده‌ها و برنامه‌های مربی‌گری که برای جذب جوانان به کارآفرینی طراحی شده اند، نمی‌باشد؛ بلکه تاکیدی است بر اینکه کارآفرینان خلاق زیادی آماده ورود به عرصه جهانی هستند.

هفته جهانی کارآفرینی در سال گذشته موجی از کارآفرینی را در دنیا ایجاد کرد. مثلا در سومالی، جوانان راه‌هایی را برای جمع آوری مواد قابل استفاده از پلاستیک‌های دور ریخته شده در خیابان ها پیدا کرده و این مواد را به تشک، طناب، کیف و مبلمان تبدیل کردند!

جوانان نپال در سراسر این کشور در هفته کارآفرینی، ایده های خلاقانه و کارآفرینانه جالبی ارائه داده‌اند؛ از مراقبت از کودکان زندانیان گرفته تا حفاظت از آثار هنری و بهینه سازی مصرف انرژی. در پایان برنامه هفته کارآفرینی، دست اندرکاران و مربیان متعهد می‌شوند که ایده‌ها را به واقعیت تبدیل کنند.

در اولین سال برگزاری هفته کارآفرینی، حدود سه میلیون نفر از ۷۷ کشور در بیش از بیست و پنج هزار برنامه شرکت کردند. با این حساب دغدغه متخصصان نسبت به این که مفاهیم پایۀ کسب وکار در کشورهای فقیر جا نیفتاده است، به پایان رسید.

استعداد خلاق جوانان منبعی است که شاید از همه منابع دیگر، کمتر مورد استفاده قرار گرفته باشد. با ایجاد فرصت برای ادامه کارآفرینی به عنوان یک مسیر شغلی، راهنمایی مناسب، دسترسی به اعتبارات و فضای فرهنگی که ترس ریسک، شکست و آسیب را کاهش می‌دهد، جوانان می‌توانند پتانسیل خود را ابراز کنند و بازار را به مولد ارزش‌های اقتصادی و اجتماعی تبدیل کنند.

برای اطلاعات بیشتر به سایت www.unleashingideas.org سر بزنید.

منبع: «چرا هفته کارآفرینی مهم است؟ - مجله اینترنتی "Businessweek"

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

7piir's picture

7piir

11.19.11

کارآفرینی یا ارزش آفرینی

Entrepreneur در ایران کارگشا نیز ترجمه شده است که آن نیز تا مقدار زیادی خوب است اما کلمه کارآفرینی شباهت زیادی به اشتغال زایی دارد و باعث برداشت اشتباه نسبت به مفهوم واقعی کارآفرینی می گردد.

اما چرا و چگونه این کلمه در ایران جا افتاد. اساتیدی که در ابتدا قصد معرفی این مفهوم را بصورت کتب و مطالب علمی داشتند برای اینکه این بحث در ایران جا بیفتد و مسئولین از آن حمایت کنند ترجمه کارآفرینی را برگزیدند و از آنجا که بیکاری مشکل ایران است شاید از این منظر توجه و جمایت مسئولین و دولت را جذب کند.

عبارت ارزش آفرینی ترجمه مناسب تری برای Entrepreneurship می باشد چرا که به مفهوم نوآوری توجه بیشتری دارد و همچنین ارزش آفرینی اجتماعی را که همانا خلق ارزش به نفع جامعه و حل مشکلی از مشکلات جامعه با بکارگیری قدرت نوآوری می باشد را نیز شامل می شود.

http://www.ikarafarini.ir/?p=314

saljo's picture

saljo

11.19.11

این هفته در ایران بخاطر بیکاری مبارک تر است

regional62's picture

regional62

11.24.11

اين هفته ها خوب هستند اما نبايد از يك هفته انتظاري جز ترويج بيشتر داشت. جوانان حقيقتا قبل از هر چيز به خودباوري نياز دارند كه من فكر مي كنم محموعه هايي مثل مدرسه پرتو در اين زمينه بسيار مي توانند تاثيرگذار باشند.

shahmansouri's picture

shahmansouri

11.30.11

موافقم که ترجمه خیلی بدی رایج شده.
یکی از بهترین معادل های فارسی که دیده ام واژه «فرصت ورزی» است که البته رایج و کاربردی نشده است.

;