کارآفرینان اجتماعی برتر منتخب مجله فربز- قسمت دوم

در بخش اول با چند کار آفرین اجتماعی، که از سوی مجله فربز به عنوان برترین کارآفرینان اجتماعی معرفی شده اند، و چگونگی کسب و کارشان آشنا شدید. در ادامه با کار آفرینان دیگری آشنا می شوید که همه آنها سعی در حل مشکلات اجتماعی با استفاده از ایجاد کسب و کار دارند.

جاش نبیت Josh Nesbit: بیست و چهار ساله، دفتر مرکزی: سن فرنسیسکو، آمریکا. بودجه سال ۲۰۱۰:  دو و نیم میلیون دلار، سازمان: مدیک موبایل  Medic Mobile

جاش وقتی در دانشگاه ستنفورد دانشجوی دوره لیسانس بود، فکر می کرد که در آینده پزشک خواهد شد. با این حال، هدف او وقتی برای سفر به مناطق روستایی مالاوی در جنوب آفریقا رفته بود، عوض شد. او در آنجا بیمارانی را دید که مجبور بودند هشتاد کیلومتر پیاده راه بروند تا با پزشک ملاقات کنند. در این میان جاش متوجه شد که گوشی ِموبایلش در یک روستای کوچک در همان منطقه بسیار بهتر از کالیفرنیا  آنتن می دهد و ایده اش از همینجا شکل گرفت. او ازهمان موقع شروع کرد با استفاده از موبایل های ارزان قیمت برای کشورهای فقیر در حال توسعه، خدمات مشاوره پزشکی از راه دور فراهم کند. "مدیک موبایل Medic Mobile "، برنامه ای طراحی کرده تا کارکنان مراقبت های بهداشتی بتوانند  نشانه های بیماری و یا پرونده پزشکی بیمار را فقط با یک "اس ام اس “SMS به متخصصان بفرستند. جاش نبیت می خواهد به زودی با همکاری گروهی از دانشجویان دانشگاه یو سی ال ای، برنامه ای طراحی کند که با استفاده از نور و دوربین موبایل بتوان نمونه خون را برای تشخیص بیماری مالاریا و سِل آزمایش کرد.

لیندا رتنبرگ Linda Rottenberg: 43 ساله، دفتر مرکزی: نیویورک، آمریکا. کشورهای عضو شبکه: ۱۶کشور، سازمان: اِندیور Endeavor

آمریکای لاتین هیچ وقت به کارآفرینی مشهور نبود تا اینکه اندیور Endeavor این معادله را بر هم زد.
اندیور از سال 1998 در شیلی و آرژانتین کار خود را آغاز کرده و از طریق مرتبط کردن کارآفرینان با تجار محلی سرشناس و مربیان بین المللی برای آنها فرصت تاثیر گذاری به وجود می آورد.. کارآفرینان عضو شبکه اندیور، سالیانه ده هزار دلار پرداخت خواهند کرد. در سیزده سال گذشته اندیور از ورای مرزهای آمریکای لاتین عبور کرده است و کارآفرینان این شبکه ادعا کرده اند بیش از صدهزار شغل ایجاد کرده و میلیارد ها دلار به کسب و کار های بومی تزریق کرده اند.

وندی کاپ Wendy Kopp: ۴۴ ساله، دفتر مرکزی: نیویورک، آمریکا. سازمان: آموزش برای امریکا Teach for America
آموزش برای امریکا Teach for America ، دانشجویان سال آخر دانشگاه های خاص را دست-چین می کند و پس از پنج هفته آمورش، آنها را به بدترین مدارس برای تدریس می فرستد. در بیست و یک سال گذشته، سی و سه هزار معلمِ عضو این برنامه در ۳۴ ایالت آمریکا توانستند سه میلیون دانش آموز تعلیم دهند. ویندی کاپ  در حال حاضر روی گسترش برنامه خود به دیگر نقاط دنیا تحت عنوان: آموزش برای همه Teach for All کار می کند. او در حال حاضر در ۲۲ کشورِ دنیا برنامه اش را اجرا کرده است.

اندرو یوآن Andrew Youn: ۳۳ ساله، دفتر مرکزی: بونگما، کنیا. کشاورزان تحت پوشش: هفتاد هزار کشاورز، سازمان: صندوق یک هکتار One Acre Fund

صندوق یک هکتار One Acre Found، برای کشاورزان شرق آفریقا امکان گرفتن وام با بهره پایین و آموزش کشاورزی فراهم می کند. کشاورزان از طریق این صندوق،  دانه ها را به صورت فله ای و با قیمت کمتر  تهیه می کنند. این صندوق همچنین محصولات کشاورزان را بیمه می کند و ادعا می کند کشاورزانی که با آنها کار کرده اند، در هر فصل دو برابر بیشتر از دیگر کشاورزان سود کسب کرده اند.

جان وود John Wood:  ۴۷ ساله، دفترمرکزی: سن فرنسیسکو، آمریکا. مبلغ اهدایی در سال ۲۰۱۰:
۳۳/۸ میلیون دلار، سازمان: اتاقی برای خواندن Room to Read

برنامه "اتاقی برای خواندن" از سال دو هزار میلادی تا به امروز بیش از ۱۲هزار کتابخانه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان های بومی دیگر در 9 کشور دنیا از جمله نپال، ویتنام و هند، راه اندازی کرده است. این سازمان بر تکمیل تحصیلات ابتدایی و فراهم سازی کمک های مالی و تربیتی دختران تاکید ویژه ای دارد.

سم گلدمن و ند توزن Sam Goldman and Ned Tozun: هر دو ۳۲ساله. دفتر مرکزی: سن فرنسیسکو، آمریکا. سازمان: طرح دی لایت D.Light Design

یک پنجم از جمعیت ۷ میلیاردی انسانها به برق دسترسی ندارند و برای جبران این کمبود، از چراغ نفتی که منبع  روشنایی پر خطری است، استفاده می کنند. دی لایت D.Light، سعی کرده است این مشکل را با لامپ های خورشیدی  اش که بین ۷تا ۴۰ دلار قیمت دارند و تا ۱۲ساعت بعد از شارژ نور خواهند داشت، از بین ببرد.

جیل وایولت  Jill Violet:  ۴۷ ساله. دفتر مرکزی: اُکلند کالیفرنیا، آمریکا. بودجه سال ۲۰۱۰: بیست میلیون دلار. سازمان: پلِی وُرکس Play Works

در زنگ تفریح مدارس ، بهترین بچه ها هم می توانند به شرورترین آنها تبدیل شوند. این مسئله در مدارس مناطق فقیرنشین شدیدتر خواهد بود. Play Works در ۳۱۸ مدرسه ابتدایی،  مربی زنگ تفریح و ساعات بعد از مدرسه فرستاده تا بازی های بچه ها و فعالیت های دیگر آنها را ترتیب و سامان دهند. ۱۳۰ هزار دانش آموز ابتدایی تحت نظر مربیان  Play Worksقرار گرفته اند.

حالا که با این کارآفرینان اجتماعی آشنا شدید، آیا می توانید راه حل های مشابه برای محیط اطراف خود تصور کنید؟ آیا افراد دیگری را می شناسید که با شما هم نظر باشند؟

برای کسب اطلاعات بیشتر از این کارآفرینان اجتماعی، روی اسم هر کدام از  آنها کلیک کنید.

اشتغال و کارآفرینی
;