مهارت‌های مورد نیاز کارآفرینان

یکی از سوال‌هایی که همواره مطرح می‌شود این است که چه اشخاصی از نظر شخصیتی کارآفرینان موفق‌تری خواهند بود. به زبان دیگر چرا در یک موقعیت مشابه و با یک ایده مشابه و با سطح دانش برابر،  یک نفر موفق می‌شود و نفر دیگر موفق نمی‌شود. اگر چه مطالعات زیادی برای پاسخ به این پرسش انجام شده است ولی واقعا پاسخ یکسان و مشخصی به این سوال موجود نیست. مخرج مشترک همه مطالعات این است که موفقیت، حاصل چهار دسته از مهارت‌هاست.

نخست: مهارت‌های فردی

دوم: مهارت‌های بین فردی

سوم : تفکر خلاقانه و انتقادی

چهارم: مهارت‌های عملی

مهارت‌های فردی و بین فردی در پست قبلی توضیح داده شد. در این بخش به مهارت‌های مربوط به تفکر خلاق و مهارت‌های عملی می‌پردازیم.

تفکر خلاقانه و انتقادی

کارآفرینان به مجموعه‌ای از مهارت‌های تفکر خلاق نیاز دارند. به عنوان یک کارآفرین شما باید قادر باشید که برای اتخاذ یک تصمیم عاقلانه در مورد کسب و کارتان اطلاعات لازم را جمع آوری کنید و با تحلیل داده‌ها مناسب‌ترین تصمیم را بگیرید.

به بیان دیگر

تفکر خلاق : آیا شما قادر هستید که یک موقعیت را از زوایای مختلفی نگاه کنید؟

حل مشکل: آیا قادر هستید که راه حل‌های مناسبی برای مشکلات پیش روی خود پیدا کنید؟

شناسایی فرصت‌ها: آیا شما قادر به تشخیص روندها و جهت گیری های موجود در صنعت، اقتصاد و اجتماع هستید و توانایی ساخت برنامه‌های عملی و قابل انجام در محیطی که زندگی می‌کنید را دارید؟

خلاقیت و نوآوری به نظم و انضباط نیاز دارند و بر پایه مجموعه ای از مهارت‌ها استوارند. این به معنای آن است که شما می توانید این مهارت‌ها را بیاموزید. به بیان دیگر هر موقع که صحبت از مهارت است یعنی اینکه شما با موضوعی طرف هستید که قابل آموختن و تمرین کردن است. مثل مهارت رانندگی، مهارت شنا، مهارت سخنوری، مهارت تفکر خلاق.

مهارت‌های عملی

آخرین بخش از مهارت‌های مورد نظر برای موفقیت کارآفرین، مهارت‌های عملی است.

هدف‌گذاری: آیا شما به طور منظم هدف گذاری می‌کنید؟ و برنامه طراحی می‌کنید که به اهداف مورد نظر برسید؟

برنامه‌ریزی و سازماندهی: آیا شما می‌دانید که چه استعدادها، مهارت‌ها و توانایی‌هایی برای دست‌یابی به اهداف موردنظرتان مورد نیاز است ؟

تصمیم گیری: آیا شما آماده اتخاذ تصمیم‌های سازمانی هستید؟ آیا شما براساس اطلاعات تصمیم می‌گیرید یا بر اساس حدس و گمان ؟

دانش: آیا در مورد اینکه چگونه یک کسب و کار موفق می شود دانش کافی دارید.

دانش و کسب و کار: آیا از دانش عمومی در مورد اینکه یک کسب و کار چگونه حرکت می‌کند و موفق می‌شود اطلاع دارید؟ از بازاریابی و فروش و مدیریت امور مالی و مدیریت منابع انسانی و مدیریت و کنترل پروژه چیزی می‌دانید؟

دانش کارآفرینی : آیا می‌‌دانید که کارآفرینان چگونه جذب سرمایه می‌‌کنند؟

دانش مربوط به فرصت‌شناسی: آیا بازار مورد نظرتان را درک کرده اید؟

دانش مربوط به سرمایه‌‌گذاری: آیا می دانید چگونه می شود سرمایه‌ها را برای انجام پروژه‌تان جلب کرد؟

مهارت‌های عملی را می‌‌شود تا هر میزان که لازم باشد فرا گرفت. می‌شود این کار را در مدرسه انجام داد یا اینکه عملا وارد میدان کار شد. می‌شود برای کس دیگری کار کرد و یاد گرفت یا دل را به دریا زد و با کوشش زیاد کسب و کار فردی راه انداخت . اگر کسب و کار خودتان را شروع کنید اگر چه در ابتدا کار دشواری انجام خواهید داد ولی معمولا سرعت یادگیری در این قبیل موارد بیشتر است و شخص علاقمند می‌تواند سریع‌تر به موفقیت دست پیدا کند.

شما چه فکر می‌‌کنید؟ شما به چه مهارت‌هایی نیاز دارید؟ چه پیشنهادی برای توانمند شدن در مهارت های پیش گفته دارید؟

بخش نخست: http://blog.partoschool.org/1390/09/23/skills_1/

اقتباس از مطالب سایت http://www.mindtools.com/

اشتغال و کارآفرینی
;