پلی به آینده

نام مصاحبه شونده : مشفق جعراف

نام موسسه: پلی به آینده (واحد جوانان)

تاریخ تاسیس: ۳۱ می ۲۰۰۵

تعداد کارمندان: ۱۴ نفر تمام وقت

۱-موسسه شما چه سرویس هایی ارایه می دهد؟

همانطور که از نام موسسه پیداست٬ موسسه پلی به آینده یک ان جی اوی جوانان است که برای همین جوانانی که در شهر گنجه زندگی می کنند،کار می کند.  ما فعالیت های زیادی از قبیل آموزش راه اندازی کسب و کار و کاریابی انجام می دهیم و همچنین جوانان جویای کار را به کسانی که کار ایجاد می کنند متصل می کنیم. همچنین ما دوره های آموزشی کسب و کار برای کسانی که به طور ویژه می خواهند کسب و کار خود را به راه بیندازند داریم. ما در برنامه های بین المللی خود، جوانان را برای مبادلات کاری و آموزشی به خارج می فرستیم و برای آنها مشاوره کاری فراهم می کنیم تا حضور فعال و سازنده آنها را در ساختن جامعه مدنی شاهد باشیم.

۲-انگیزه شما برای تاسیس موسسه تان چه بود؟

در طول دوران تحصیلم در دانشگاه همیشه دوست داشتم یکی از جوانان فعال در ساختن جامعه مدنی در آذربایجان باشم و وقت آزاد خودم رو صرف عموم میکردم از یکی از دوستانم که در باکو زندگی میکرد شنیدم که اگر بخواهم در جامعه فعال باشم باید عضو یک سازمان غیردولتی باشم و داوطلبانه در این سازمان کار کنم. من این ایده رو قبول کردم چون دوستم یک جوان فعال بود و با این بخش آشنایی داشت. با این پیشنهاد من به باکو رفتم و در یک سازمان غیردولتی محلی کار کردم و بعد از مدتی تجربه در گسترش سازمان غیردولتی تصمیم گرفتم به گنجه برگردم و "پلی برای آینده"  را با دوستانم تاسیس کنم.

۳-موسسه شما چه ویژگی نسبت به موسسه های دیگر دارد؟ و برتری این موسسه در چیست؟

خدمات ما از سایر موسسه های جامعه مدنی ملی متفاوت است. برخلاف موقعیت محلی موسسه ما، این موسسه در سطح اروپا سازماندهی شده و چندین پروژه این موسسه از طریق اعطاکننده های اروپایی تامین میشود. قوانین مالی و مدیریتی ما مطابق با استانداردهای جهانی است.

۴-با چه مشکلاتی روبرو بوده اید؟

به طور کلی تاثیر پروژه های اجرا شده توسط پلی برای آینده میتوانند به این صورت طبقه بندی شوند:

-فرصت های کارآموزی و کاری  و ارتباط دادن کسانی که دنبال کار هستند با کارفرمایانی که کار خود را شروع کرده اند.

-برگزاری کلاس های حرفه ای و حمایت تخصصی برای آغاز به کار در رشته های خاص برای فارغ التحصیلان این کلاس های تخصصی.

-فراهم کردن آموزش ها و مشاوره هایی برای پیدا کردن کار، نوشتن رزومه و مدیریت کار.

۵-سرمایه اولیه شما چقدر بود و با چه تعداد نیروی کاری شروع کردید؟

ما با ۵ نفر از جوانان باانگیزه و مشتاق و داوطلبانی که در رشته های مختلف دانشگاه های شهر گنجه درس میخواندند کار خود را آغاز کردیم.

۶-مهمترین خصلت کارآفرینی اجتماعی استفاده از بهترین شیوه‌های اقتصادی/بیزینسی برای مستقل شدن خدمات اجتماعی است، رمز پایداری و دوام اقتصادی موسسه شما چه بوده است؟

ما برای این که بقای موسسه مان را تضمین کنیم سیاست های تامین بودجه دقیق داریم. همچنین اعتبار ما نزد موسسات داخلی و بین المللی که ما را تامین مالی می کنند در  پیشبرد کارهایمان نقش مهمی دارد. ولی علاوه بر دریافت مستقیم پول از کسانی که از ما و فعالیت هایمان حمایت می کنند ما خدماتی هم ارایه می کنیم که بابتشان پول دریافت می کنیم و هزینه های بخش اداری ما را چنین درآمدهایی تامین می کنند.

۷-اگر شما توان زندگی/کار جای دو نفر را داشتید، دومین زندگی خود را وقف بهبود کدام حوزه اجتماعی می کردید؟ (بعد از این حوزه که به آن مشغول هستید چه حوزه دیگری را مهم و نیازمند کمک می دانید؟

احتمالا در حوزه بیکاری٬ بهداشت و محیط زیست. با این وجود٬ بیکاری اولین ومهمترین مشکل جوانان این منطقه است و ما همیشه این موضوع را مد نظر خود داریم. یکی از برنامه های ما برای این که با این مشکل مقابله کنیم ایجاد مرکزی با نام «مرکز منابع مربوط به استخدام  جوانان در شهر گنجه» است که با کمک مالی کمیسیون اروپا و و وزارت جوانان وورزش جمهوری آذربایجان راه اندازی شده است. در اولین برنامه این مرکز ۴۰ جوان در دوره های مربوط به کسب و کار شرکت کردند که ۹ نفر از آنان در خیاطی و ۱۲ در تعمیر کامپیوتر و ۱۹ نفر دیگر در امور آرایشی متمرکز شدند. ۳۵ نفر از این جونان دوره را تا انتها ادامه دادند. در کنار این دوره ها و به طور موازی دوره های ابتدایی آموزش کسب و کار نیز برای شرکت کنندگان برگزار شد. در انتهای دوره ها شرکت کنندگان طرح کسب و کار خود را نوشتند تا بتوانند کسب و کارهای کوچک خود   را براه بیندازند و برای دریافت سرمایه و وام آنها را به مرکز «منابع مربوط به استخدام  جوانان در شهر گنجه» دادند. برنده این طرح ها از مرکز وسایل و امکانات مورد نیاز برای راه اندازی یک کسب و کار کوچک را دریافت کرد.

۸-روبرو شدن همیشگی و روزانه با مشکلات و معضلات اجتماعی  آسان نیست. برای اینکه بین کاریتان تعادل برقرار کنید و استرس را کنار بگذارید چه می کنید؟

تجربیات موسسه ما در مینه کارهای اجتماعی بسیار زیاد است و این تجربیات باعث می شود که ما کمتر استرس داشته باشیم و در احساساتمان تعادل برقرار کنیم.

۹-ارزشمندترین کار/لحظه‌ای که تا به حال در این موسسه داشته‌اید چه بوده است؟

من فردی هستم که به شدت برای کارم وقت می گذارم و به آن علاقمندم و روش کاری من ممکن است به عنوان الگو برای دیگران محسوب شود. مهمترین وجه کاری من رسیدن و طراحی  پروژه های جدید کاریم است. اول من ایده ام را طراحی می کنیم و بعد به تامین سرمایه برای آن فکر می کنم تا بتوانم آن را در جامعه ام پیش ببرم که به نظرم معنادارترین بخش کاری من است.

۱۰-سخت ترین/ناخوشایندترین تجربه ای که در هنگام کار در موسسه داشته اید چه بوده است؟

تاسیس موسسه با محریت جامعه مدنی و جمع کردن جوانان برای پیوستن به موسسه در ابتدای کارمان بسیار دشوار بود جوانان شهر گنجه اطلاعات چندانی در مورد موسسان ان جی اویی ندارند و قانع کردن آنها برای اینکه این فعالیت ها موفق آمیز خواهند بود مشکل بود.

۱۱-کار گروهی و تیمی می تواند بالا و پایین‌های زیادی داشته باشد، چه راهکارهایی درگرداندن کار گروهی داشتید که فکر می کنید موثر بوده؟

به خاطر طبیعت کار من که با جوانان است من همواره ترجیح می دهم که خود جوانان را دور هم جمع کنم و از آنها بخواهم ایده ها و نظراتشان را با هم در میان بگذارند. آنها این کار را می کنند و بعد مسوولیت ها را هم تقسیم می کنند. ما در هفته یک بار هم جلسه گروهی داریم و در این جلسات با هم تبادل نظر می کنیم و همدیگر را از پیشرفت پروژه ها باخبر می کنیم. این جلسات به ما کمک می کنید که بفهمیم کجا هستیم و برای آینده باید چه بکنیم. من ترجیح می دهم با تیم کاریم بر اساس دو محور کار کنم: یکی مهملت زمان تعیین شده برای هر پروژه و دیگری مسوولیت پذیری. این مساله باعث موفقیت ما در کار می شود..

۱۲-آیا تا به حال با موسسه‌ی مشابهی—در حوزه کاری خود—در خارج از کشور (عرصه بین المللی) در تبادل اطلاعات و دانش قرار گرفته اید؟

بله البته. من و موسسه ام عضو بسیاری از شبکه های بین المللی هستیم. من به کشورهای زیادی مسافرت می کنم تا با فعالیت های جوانان و ان جی او ها آشنا بشوم. من از آنها بسیار یاد گرفتم و بخشی از تجربیاتشان را نیز به کشورم منتقل کرده ام.

۱۳-آینده موسسه خود را چگونه می بینید؟ ده سال دیگر در چنین روزی موسسه شما درچه موقعیتی خواهد بود؟

من در ۱۰ سال آینده موسسه پلی به آینده را یک موسسه توسعه یافته می بینم که در زمینه اتصال جوانان فارغ التحصیل دانشگاه به فضای کسب و کار فعالیت می کند. همچنین من معتقدم موسسه ما بهترین فراهم کننده آموزش کسب و کار به جوانان خواهد بود.

۱۴-در حال حاضر بزرگترین دغدغه/مشکل موسسه که با آن دست به گریبان هستید چیست؟

ما چند پروژه در زمینه توانمدسازی جوانان و بیکاری در دست داریم و دوست داریم در سال های آینده آنها را ادامه دهیم. یکی از چالش های ما هم اکنون تامین بودجه کافی برای آنهاست که مساله مهم و دشواری است.

اشتغال و کارآفرینی
;