تغییر اساسنامه یا تاکید بر آن؟

کشور: ایران

موضوع مورد بررسی: روش های حل تنش گروهی

یک موسسه گردشگری با هدف توسعه گردشگری تاریخی تاسیس شد. این موسسه به معرفی  توریسم تاریخی به علاقمندان سفر و فرهنگ سازي در زمينه توسعه فرهنگ سفرهاي تاریخی و غير تخريبگر میپردازد. به طور خلاصه چشم انداز(vision) این موسسه این است که بهترین مجموعه در زمینه توریسم تاریخی و آموزش حفظ آثار باستانی در ایران باشد. این موسسه برای رسیدن به اهداف فرهنگی خود، اقدام به برگزاری نمایشگاهها، کلاسها، سمینارها و همایشهای غیر انتفاعی در راستای شناخت و حفظ آثار باستانی را بیانیه ماموریت(mission) خود قرار داده است.

پس از مدتها فعالیت موفق در زمینه گسترش گردشگری تاریخی غیر تخریبگر، یکی از اعضای فعال این موسسه با استناد به آمار معتبر به این نتیجه رسید که گرایش گردشگری تعداد بسیار زیادی از ایرانیان به دلیل افزایش هزینه سفر تاریخی و پاره ای شرایط دیگر در حال تغییر از بازدید آثار تاریخی، هنری به سمت  طبیعت گردی است و کم کم این موسسه جوابگوی خواسته های اکثریت نیست. او این مسئله را با سایر اعضای موسسه در میان گذاشته و این پیشنهاد را مطرح کرد که باید فعالیت های موسسه را به فرهنگ سازی برای طبیعت گردی  و استفاده درست از طبیعت  تغییر داد تا ضمن تضمین بقای موسسه، خدمات متناسب با خواسته های مردم ارائه شود. تعدادی ازاعضای این موسسه ضمن مخالفت با این طرح، تاکید داشتند که باید طبق توافق و اساسنامه اولیه که مورد تایید همه اعضا بوده عمل کرد و همچنان توسعه گردشگری تاریخی را در دستور کار قرار داد.

به نظر شما تنش پیش آمده بین اعضا را چگونه باید حل کرد؟

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

dadkhah's picture

dadkhah

07.20.10

سلام/به نظرم زمانی که به تحول و پویایی امری معتقد باشیم.پاسخ خود را دریافت میکنیم/به این موضوع فکر کنیم/سپاس

golnar's picture

golnar

07.30.10

به نظر من باید بررسی انجام بگیرد و در صورتیکه واقعا گرایشها تغییر نموده است موسسه هم باید به دنبال شناسایی و پاسخگویی به نیاز مشتری باشد و می توان این موضوع را در جلسات مطرح نمود و با مذاکرات به صورت تدریجی این خدمت را نیز به کارهای موسسه اضافه کرد .

narges's picture

narges

08.04.10

ضمن احترام به نظرات دو گروه باید در جلسهای هریک از گروه ها نظرات خود را با دلیل و استدلال منطقی بیان دارند و با نوآوری وخلاقیت در جهت جلب مشتری برآیند که برای جلب مشتری نیاز هست که ابتدا نیازها و علایق مشتریان شناسایی گردد وسپس براساس الویت بندی نیازهای مشتریان فعالیت شرکت را به آن سمت پیش ببریم .زیرا کوچکترین اشتباه در تغییر روش موسسه ممکن است ضربات بالاتری را به موسسه وارد کند.

darchin's picture

darchin

09.03.10

مطمئنا اولين قدم مشورت در جمع اعضا يا مجمع عمومي و توجه به راي اكثريت مي باشد.

sin2sin's picture

sin2sin

09.19.10

با برگزاري يك مجمع عمومي و ارائه نقاط قوت و ضعف و مرور اهداف و اطلاع رساني در باره اين ايده قبل از برگزاري اين مجمع و راي گيري مي توان حتي قوانين اساسنامه اي را تغيير داد.
شايد بهترين راه در ابتدا انجام مدل سوات براي اين پيشنهاد و راهكار هاي قبلي و گزينش بهترين مورد باشد.

royaaa's picture

royaaa

09.22.10

این اختلاف می تواند در یک نشت فوقالعاده برای تغییر چشم انداز کاری صورت گیرد . اما به نظر من زمانی که بیانیه و چشم انداز کاری یک تیم مشخص است و تعدادی از اعضا برای تغییر آن صدای مخالف دارند نباید اسراری بر تغییر داشت مگر توجیه خاص و همه پسند داشته باشد که اعضا مخالف را نیز قانع کند در غیر این صورت می توان به تشکیل گروه دیگری فکر کرد .

dadvar's picture

dadvar

09.23.10

به هرحال چشم انداز و بیانیه ماموریت نیز قابلیت تغییر دارد منتها باید یک بازه زمانی برای ان تعریف شود مثلا بیانیه ماموریتی که بعد از شش ماه عوض شود نشان دهنده عدم دقت در نوشته شدن ان است و همین طور چشم انداز. اما اگر تغییری هم رخ می دهد این تغییر نباید ماهیت کار را عوض کند مثلا موسسه فوق که در زمینه گردشگری تاریخی کار می کند نباید فکر کند که مثلا الان که بحث اسیب های اجتماعی داغ شده پس کلا الان گردشگری تعطیل و موسسه تبدیل به یک موسسه پیشگیری از اسیب های اجتماعی شود.هرچند در مساله فوق گردشگری که موضوع فعالیت است ثابت می ماند اما نوع ان فرق می کند. لازم است اگر قرار است تغییری رخ دهد اعضای هیات مدیره و حتی عده ای از ذینفعان نیز در جلسات متعدد به بیان نظرات و دیدگاه های خود بپردازند و در نهایت تغییرات به صورت کتبی در اساسنامه و بیانیه ماموریت و چشم انداز اعمال شود

mahisefat's picture

mahisefat

11.28.10

به نظر من نباید با حرف یک نفر از اعضا، بیانیه ماموریت را عوض کرد. باید تمام جوانب کار را سنجید. برای این کار انجام دوباره مدل سوات می تواند مفید باشد. ولیکن میشود به بیانیه ماموریت گذشته، انجام فعالیت های طبیعت گردی را هم اضافه کرد. همچنین برای رونق گرفتن کارشان می توانند در زمینه آثار باستانی و حفظ آن تبلیغات زیادی بکنند و مردم را تشویق به گردشگری تاریخی کنند. در حقیقت با این کار هم به بیانیه ماموریت خود عمل کرده اند، هم در حفظ و شناسایی آثار باستانی کشور تلاش کرده اند و هم اینکه میشود دایره فعالیتشان را گسترده تر کرده و با نیروی بیشتر، به انجام فعالیت در زمینه طبیعت گردی هم بپردازند.

naser1364's picture

naser1364

11.30.10

اولا که باید از صحت آمار ارائه شده مطمئن شوند، و باید در نظر گرفت که بازدید از آثار تاریخی قطعا به صفر نرسیده
این موسسه باید با توجه به محدوده و شهر فعالیت خود تصمیم گیری کند و ببییند که کدام موضوع اولویت دارد، و به نظر من می توان تغییری در ماموریت و چشم انداز داد

nasimjafari's picture

nasimjafari

12.02.10

من با نظر ناصر موافقم که قبل از هر اقدامی در مورد مطلب تحقیق کافی صورت گیرد و از نتایج آماری مطمئن شویم. در صورتی که طبیعت گردی به تقویت کار کمک میکند میتوان آنرا به پروژه اضافه کرد به نظر من خوب است تغییرات در صورت توافق بغتتا انجام نشود بلکه به تدریج از امکانات طبیعت گردی هم در کنار گردشگری تاریخی استفاده کرد تا بتوان نتایج را تحلیل کرد و تصمیم بهتری گرفت.

melika's picture

melika

12.03.10

ادامه ی کار به همون روند قبلی کار درستی نیست چون الان فعالیت موسسه و نیاز جامعه هم هدف نیستند.به نظرم 2تا راه وجود داره: 1.که بیشتر زمان و نیرو نیاز دارد: تامین هزینه ی سفر از منبعی جز شرکت کنندگان در سفر و گرفتن هزینه خیلی کم از افراد شرکت کننده، که این کار نیاز به برنامه ریزی تامین بودجه از مراکز دولتی یا غیر دولتیه مثل سازمان میراث فرهنگی یا شرکت های مختلف بیمه یا حمل و نقل(برای تبلیغ ممکنه از این طرح استقبال کنن) 2.تغییر فعالیت به سمت طبیعت گردی با توجه به تقاضایی که در جامعه وجود دارد

saljo's picture

saljo

05.29.11

اساسنامه هر شركتي متاسب با شرايط روز بايد تجديد نظر شود و از جمله يكي از اين شرايط بازار است و اين تنش با مذاكره و اعلام شرايط بقاي موسسه و ميزان آراي موسسين و مجمع عمومي قابل حل است و ضمن اينكه موسسه تغيير ماهوي در اساسنامه ندارد بلكه بازار خود را از يك موضوع به موضوع ديگر تغيير مي دهد و مانعي بر سر راه موسسه در ادامه بازار قبلي در صورت احياي شرايط پيش نمي آورد

qobad's picture

qobad

05.29.11

به نظر من حیات یک موسسه بستگی تمام به بروز شدن آن دارد و ایده های نو باعث تکامل و پویایی موسسه است اما اساسنامه نیز نباید مورد کم توجهی قرار گیرد که راه حل آن را هم جناب سلجوقی ارائه نموده اند. تغییر اساسنامه

sharareh's picture

sharareh

06.01.11

به نظر نمی رسد که این دو موضوع با هم منافاتی داشته باشند و می توان هردوفعالیت را در کنار هم انجام داد. حتی فکر می کنم این دو موضوع مکمل هم هستند. اگر تنشی هست حاصل بینش غلط \"یا این یا آن\" است و با تغییر این بینش تنش هم رفع می شود.

lnazary's picture

lnazary

06.02.11

سلام
به نظر در ابتدای کار چشم انداز را محدود کردند و باید در زمینه توریسم فقط می نوشتند و بعد در ماموریت ان را وسیع تر دکر می کردند. خیلی از سازمانها حتی در ماموریت هم وسیع نگاه می کنند و در اهداف بلند مدت و برنامه ریزی شاخه های مختلف و ممکن را باز کرده و در دستور کار قرار می دهند
این گروه باید در چشم انداز یک لغت کم کنند و آن هم لغت تاریخی است و کلی تر ببینند و بعد دو حوزه ی تاریخی و گردشگری ایجاد کنند مثل شعبه های جدید سازمانی. بعد از کلی تلاش و گردآوری دانش و تجربه حوطه تاریخی نباید به یکباره همه چیز را حدف کنند

saideh's picture

saideh

10.26.11

من با نظر خانم لیلا نظری موافقم.
ضمن اینکه بادی دید دغدغه ی اصلی موسسه چی بوده؟اینکه مساله ی اساسی و بنیادی تشکیل موسسه به دلیل جذاب نبودن برای مردم کنار گذاشته بشه اشتباه هست.این خلاقیت و توانمندی اعضای موسسه هست که به چالش کشیده شده.ما نباید فرض رو بر این بگذاریم که برای کار و هدف ما تقاضا و مشتری کافی وجود داره.باید ضمن پایش بازار یاد بگیریم که تقاضا ایجاد کنیم.
تغییر اساسنامه عملا با ایده یاولیه موسسه منافات داره .میشه طیق نظز خانم نظری عمل کرد که هم از منافع بازار موجود استفاده کرد هم به اون به چشم فرصت برای آموزش .و شناخت و حفظ آثار تاریخی بهره برد.

;