نیروهای جدید برای ارائه راههای جدید

نام مصاحبه شونده: تجو رویلوچان

نام  موسسه: Unreasonable institute

سال تاسیس: ۲۰۰۹

تعداد پرسنل: 6

توضیح گروه :

در ژانویه ۲۰۰۹ دو جوان تصمیم میگیرند که برای جوانان علاقمند به کار آفرینی اجتماعی دوره‌های آموزشی و کارگاههای عملی‌ را تدارک ببینند که طیّ این دوره‌ها یک کار آفرین جوان میتواند با نزدیک به ۶۰  کارافرین موفق در سطح بین‌المللی آشنا شود. در این دوره‌های ۱۰ هفته‌ای کارافرینان جوان  نه تنها در زمینه‌های مختلف، مثل مدیریت و اقتصاد و بازار یابی‌ و غیره آموزش میبینند بلکه این دوره شبانه روزی برای آنها فرصتی است برای  پخته تر کردن و به چالش گذاشتن ایده‌هایشان . با یکی‌ از بنیان گذران این گروه مصاحبه یی انجام دادیم که در زیر میخوانید :

۱- موسسه شما چه خدماتی ارائه می‌دهد؟ شما پایه گذار چه تغییراتی در وضع موجود...(حوزه اجتماعی مصاحبه شونده) شده اید؟

برنامه ما هر ساله از ۲۵ جوان کار آفرین اجتماعی که در سراسر دنیا به حل معضلات اجتماعی میپردازند دعوت میکنه که در یک د وره فشرده ۱۰ هفته‌ای شرکت کنند تا از حضور ۶۰ استاد در این زمینه استفاده کنند و توانمندی‌های خودشان را در زمینه‌های مختلف گسترش دهند . این ۲۵ جوان در طی این ۱۰ هفته در‌واقع زندگی می‌کنند ضمن اینکه در زمینه‌های مختلف مثل اینکه چطور از نظر اقتصادی مستقل شوند و یا چطور بازار یابی کنند و مهمتر از همه  اینکه چطور بک گروه را رهبری کنند، آموزش می‌بینند.

۲- دیدگاه شما از چه نظر با دیگر موسسات در زمینه کاری شما متفاوت است؟ شما با دیدگاهتون چه چیز رو در این حوزه عوض کردید؟

از نظر اینکه  محیطی را فراهم کردیم که همه این افراد کار آفرین یک دوره فشرده را از نزدیک و در کنار هم بگذرانند با همه گروهای دیگر که در این زمینه فعالیت میکنند متفاوتیم.

۳- چه انگیزه‌ای باعث شد که اقدام به تاسیس این موسسه کنید؟

به نظر ما وقت اون رسیده که مشکلات قرن جدید ، راه حل‌های  جدید داشته باشند و مثلاً در زمینه فقر الان سالهاست که همه همون سیستم خیریه را ادامه میدهند ….کاری که ما میکنیم توانمند کردن نیروهای جدید برای ارائه راههای جدید است .

۴- ابتدا با چه مقدار سرمایه (نقدی و نیروی انسانی) آغاز کردید؟

ما در ابتدا فقط ایده داشتیم و هیچ سرمایه ای نداشتیم و ۲نفر بودیم که کار را شروع کردیم.

۵- مهمترین خصلت کارآفرینی اجتماعی استفاده از بهترین شیوه‌های اقتصادی/بیزینسی برای مستقل شدن خدمات اجتماعی است، رمز پایداری و دوام اقتصادی موسسه شما چه بوده است؟

هر کارآفرینی که در این کلاسها شرکت می‌کنند $۶۵۰۰ پرداخت میکنند که البته برای اونها برنامه مخصوصی داریم که در‌واقع این پول را از طریق ساپورت هایی مالی که از گروههای مختلف جمع آوری می‌کنند تامین می‌شود.

۶-اگر شما توان زندگی/کار جای دو نفر را داشتید، دومین زندگی خود را وقف بهبود کدام حوزه اجتماعی می کردید؟ (بعد از این حوزه که به آن مشغول هستید چه حوزه دیگری را مهم و نیازمند کمک می دانید؟

من به شدت به این کار علاقه مندم و باز هم در این زمینه فعالیت می‌کنم.

۷-دیدن و شنیدن مسائل و دردهای اجتماعی می تواند سنگین و ناراحت کننده باشد، شما چه راهی برای تخلیه روحی خود و سرپا ماندن برای ادامه کار خود پیدا کرده اید؟

همونطور که دالی لاما می گه بهترین شادی وقتی است که دیگران را شاد کرده باشی، ما هم از اینکه کارآفرینان اجتماعی خدماتی ارائه می‌دهیم بسیار خوشحالیم.

۸- ارزشمندترین کار/لحظه‌ای که تا به حال در این موسسه داشته‌اید چه بوده است؟

باز هم میتو نم بگم که احساس اینکه خدمتی را ارائه میدهیم برای ما خیلی ارزشمند است.

۹- سخت ترین/ناخوشایندترین تجربه ای که در هنگام کار در موسسه داشته اید چه بوده است؟

شاید باورش سخت باشه که مشکل آشنا نبودن با تکنیکهای گسترش و طراحی وب سایت برای ما از همه چیز سخت‌تر بودچون هیچکدام از ما به این تکنیک ها وارد نبودیم.

۱۰- کار گروهی  و تیمی می تواند بالا و پایین‌های زیادی داشته باشد، چه راهکارهایی در گرداندن کار گروهی داشتید که فکر می کنید موثر بوده؟

اول باید دید چقدر  افراد تیم واقعاً با تمام وجود خود را وقف این کار میکنند. شرط بعدی این است   شنونده خوبی باشیم برای اشکالات و انتقاداتی که میشه و مواظب باشیم که هیچ چیزی را شخصی نگیریم. و در آخر هم باید بگم که راجع به هر موضوعی که پیش میاد خیلی با هم باز و روراست برخورد کنیم.

۱۱-آیا تا به حال با موسسه‌ی مشابهی—در حوزه کاری خود—در خارج از کشور (عرصه بین المللی) در تبادل اطلاعات و دانش قرار گرفته اید؟

بله ما در حال حاضر با ۳۶ ارگانیزیشن دیگر همکاری داریم که بیشتر اونها خارج از کشور هستند.

۱۲ - آینده موسسه خود را چگونه می بینید؟ ده سال دیگر در چنین روزی موسسه شما در چه موقعیتی خواهد بود؟

به نظر من همینکه در این مدت کوتاه اینقدر موفق بودیم آینده خوبی را میشه برای ما پیش‌بینی کرد . علت اصلی اونهم در‌واقع اینه که ما به نیروی هم فکری آدمها اعتقاد داریم.

۱۳- در حال حاضر بزرگترین دغدغه/مشکل موسسه که با آن دست به گریبان هستید چیست؟

مسأله این است که این نوع کارها  بایدصبر داشت و امیدوار بود ولی در عین حال ما دوست داریم که شاهد به ثمر رسیدن کار خودمان در سطح جهانی باشیم ، حل کردن مسئله مثلاً 1.2 بیلیون َآدمی که با درآمدهای فوقالعاده کم دارند زندگی میکنند مسأله ایی نیست که به این سادگی‌ها بشه نتیجه‌اش را دید.

لینک گروه :

http://vimeo.com/unreasonabletv/videos

اشتغال و کارآفرینی
;