آموزش کامپیوتر در مدارس افغانستان

کشور: افغانستان

موضوع مورد بررسی: به روزکردن فن آوری اطلاعات

مهارت‌های کامپیوتری در حال حاضر از اهمیت بالایی در همه کشورها برخوردار است و میزان این اهمیت  به سرعت در حال رشد است. ولی با این حال متاسفانه هنوز شاهد فقدان آموزش کافی در این عرصه در بسیاری از کشورهای در حال توسعه هستیم. موسسه نیکوکاری "کمک به کودکان افغان"help the afghan children-HTAC یکی از پیشگامان حل این مشکل در افغانستان است، چرا که  آموزش کامپیوتر علی رغم نیازها ی مردم، هنوز جایگاه خودرا در آموزش و پرورش کودکان افغان نیافته است. افغانستان به عنوان یک کشور در حال توسعه، تلاش  بسیاری برای غلبه بر زیرساخت‌های تقریبا تخریب شده دارد و به شدت نیازمند به روزکردن فن آوری اطلاعات در تمام بخش های دولتی و خصوصی و آموزش افراد جوان به ویژه دختران است.

HTACبه عنوان اولین سازمان معرفی رایانه و آموزش رایانه به مدارس دولتی افغانستان ، نقش رهبری در مقابله با این چالش را به عهده  گرفته است. HTAC موفق به آموزش علوم کامپیوتر به بیش از ۲۷۰۰۰ دختر و پسر افغان از سال ۲۰۰۳  تا کنون شده است و توانسته  با معرفی آنها را دنیای فناوری اطلاعات ، ایجاد مهارت‌های شغلی عملی برای قشر دانش آموز، امکان بهبود موقعیت‌های شغلی و زندگی را فراهم سازد.

هر مدرسه تحت حمایت  HTAC دارای یک  آزمایشگاه کامپیوتر با امکانات  مناسب و شرایط کافی برای آموزش توسط مدرسان می‌باشد. در این آزمایشگاه‌ها، د انش آموزان با مهارت‌های عملی شامل: ویندوز، مایکروسافت ورد ، اکسل، و غیره آشنا می‌شوند،. کسب این مهارت‌ها مورد استقبال بسیاری از دانش آموزان به خصوص دانش آموزان سال ۱۲ که آماده دریافت مدرک دیپلم دبیرستان و ورود به بازار کار هستند، قرار گرفته است. از سال ۲۰۰۳ تا کنون حدود ۹۵%دانش آموزان افغان تحت پوشش طرح،  کلیه مهارت‌های لازم برای شروع کار در زمینه های مرتبط با فن آوری اطلاعات را کسب کرده اند. از دیگر نکات قابل تعمق تاثیر این آموزشها برای دختران دانش آموز است  HTAC موفق به آموزش بیش از ۱۵،۰۰۰ دختر دانش آموز شده است که البته این تعداد در حال افزایش است. این دانش آموزان با کسب مهارت‌های لازم و یافتن مشاغل مرتبط با کامپیوتر پس از فارغ التحصیلی از مدرسه، توانایی یافتن کار یافته اند که این امر باعث کاهش فقرو تعداد ازدواج‌های اجباری شده و به رشد اقتصادی و افزایش میانگین درامد خانواده‌های افغان کمک کرده است.

با  توجه به رشد منابع انسانی در افغانستان، نیاز به تکنولوژی بیش از پیش احساس میشود. HTAC  توانسته با سرمایه‌گذاری در آموزش فن آوری اطلاعات سهمی بزرگ درآماده سازی جوانان افغان به شهروندان مسئول در عرصه تولید و اشتغال داشته باشد و برای افغانستان آینده‌ای روشن‌تر در قرن ۲۱ رقم زند.

به نظر شما این طرح یا طرح‌های مشابه در ایران عملی هستند؟ تا به حال رویکرد مشابهی دیده اید؟ در راستای آموزش در مدارس ایران چه پیشنهاداتی دارید؟

منبع: http://www.helptheafghanchildren.org/
منبع عکس

آموزش و توانمندسازی

نظرات

mahisefat's picture

mahisefat

11.06.10

در قرن 21 هر کسی که کامپیوتر ندونه بی سواد تلقی میشه. کودکان از دوره ابتدایی باید کار با کامپیوتر رو یاد بگیرند. چرا که عصر، عصر کامپیوتر و ارتباطات است و این کار در خیلی از مدارس ابتدایی انجام میشه ولی نه در همه اونها و نه در تمام مدارس دولتی. به نظر من باید دولت یک بودجه ای در اختیار آموزش و پرورش قرار بده که این کلاس هارو در ایران در تمام مناطق به ویژه مناطق محروم جزء درس های اصلی کودکان قرار بدن تا بتونن همگام با جامعه پیشرفت کنن و سطح آگهی خودشون رو ارتقا بدن.

;