رفع گرسنگی و فقر در جهان

نام مصاحبه شونده: آنت لنکر
نام موسسه: هایفر اینترنشنال
کشور: امریکا

یکی از آموزنده ترین و عمیق ترین تجربه های آموزشی زندگی ام٬ کار داوطلبانه ۴۰ روزه ام برای موسسه هایفر اینترنشنال بوده است. به طور اتفاقی در نمای شگاهی که از دستاوردهایشان در سازمان ملل برپا شده بود شرکت کردم و به فعالیت هایشان علاقمند شدم سپس به آنها ایمیل زدم و خواستم که مرا به عنوان داوطلب قبول کنند. بار اول آنقدر متقاضی داشتند که من قبول نشدم ولی دوباره اپلای کردم. بار دوم موفق شدم و به این ترتیب برای مدت ۴۰ روز به مزرعه اوورلوک در شهر راتلند رفتم.

همیشه دوست داشتم به آنجا برگردم و دوباره داوطلبانه در مزرعه شان کار کنم ولی گرفتاری های زندگیم اجازه نداد. ولی اخیرا متوجه شدم در ایالتی که زندگی می کنم (مری لند)  به تازگی مزرعه ای به نام شپرد اسپرینگ شروع به همکاری با هایفر اینترنشنال کرده و برنامه های متعددی برای آموزش کودکان و بزرگسالان دارد.

مصاحبه زیر حاصل گفت و گوی من و آنت لنکر در مزرعه شپرد اسپرینگ است. مزرعه شپرد اسپرینگ یک سالی است که همکاری خود را با هایفر ینترنشنال شروع کرده است.

کوثر

ابتدا بخوانید مختصری در مورد موسسه هایفر اینترنشنال:

هایفر اینترنشنال یک سازمان های غیر انتفاعی خیریه است که مدیریت اصلی آن در شهر لیتل راک، آرکانزاس است. این موسسه در زمینه رفع گرسنگی و فقر در جهان فعالیت می کند. این موسسه به نیازمندان سرتاسر دنیا هدیه هایی از قبیل دام و گیاهان می دهد و برنامه های مدونی در زمینه آموزش و پروش و توسعه پایدار و همچین کشاورزی ارگانیک دارد.

هدیه های این موسسه شامل  گاو، گوسفند ، خرگوش ، زنبور عسل ، خوک ، لاما، بوفالو ، گوساله، جوجه، اردک، بز، غاز و نهال درخت هستند. قانون دریافت دام از موسسه هایفر اینترنشنال این است که هر خانواده فقیری که یک دام دریافت می کند باید اولین بچه آنرا به یک خانواده نیازمند دیگر بدهد و نمی تواند آنرا پیش خود نگاه د ارد. به این ترتیب بعد از مدتی  افراد یک محله یا دهکده خود به خود به هم متصل می شوند و در راستای رد و بدل دام ها و بچه هایشان با هم همکاری می کنند.

به طور سنتی مدارس، کالج ها و کلیسا هایفر اینرنشنال را حمایت مالی می کنند. علاوه بر این حامیان مالی، هایفر اینترنشنال روشهای خلاقانه ای را برای جذب کمک های مالی دارد. مثلا برنامه ی برای زوج هایی که در حال عروسی گرفتن هستند دارد که آنها مثلا از مهمانانشان تقاضا می کنند به جای هدیه عروسی یکی از حیوانات کاتالوگ این موسسه را بخرند و برای خانواده های فقیر بفرستند. یکی دیگراز ایده های آنها تشویق کودکان به امر کتابخوانی است و می تواند هم در خانه ها و هم در مدارس اجرا شود. در این پروژه  والدین یا معلم از بچه ها می خواهند که کتاب بخوانند و در ازای آن به عنوان جایزه یک دلار دریافت کنند. بعد با این پول از روی کاتالوگ موسسه حیوانی انتخاب می شود و بچه های یک کلاس بطور مثال اسپانسر مالی دام یک خانواده فقیر در آفریقا می شوند.

هایفر اینترنشنال چندین مرکز آموزشی بزرگ سرتاسر آمریکا دارد و در آن کودکان و بزرگسالان در مورد کشورهای فقیر٬ روابط اقتصادی٬ محیط زیست٬ اختلاف طبقاتی و جنسیتی (مثلا تفاوت ساعت کار زنان و مردان) می آموزند و فرصتی دارند که با یک نمونه از حیواناتی که هایفر برای خانواده های فقیر می فرستد آشنا شوند و همچنین در مزرعه هایفر کار کنند و ارتباط مستقیم با طبیعت را تجربه کنند.

این مراکز همچنین به طور فعال در محله یا روستا و شهر های اطراف خود فعالیت می کنند تا کودکان و حتی بزرگسالان را در فعالیت های خود شرکت دهند. اطلاعات بیشتر برنامه های گسترده آموزشی این موسسه برای مبارزه با فقر و گرسنگی و توسعه پایدار در وبسایت این موسسه آمده است.

1- یکی از برنامه های هایفر اینترنشنال پروژه دهکده جهانی است که در مزرعه شما هم وجود دارد. این پروژه چه هدفی دارد؟

یکی از برنامه های آموزشی ما در مزرعه شپرد اسپرینگ و هایفر اینترنشنال پروژه ای به نام دهکده جهانی است. در مراکز آموزشی هایفر اینترنشنال که عموما در یک مزرعه ساخته شده اند بخشی وجود دارد که نمونه هایی از خانه های یک خانواده فقیر و یا متوسط از کشورهای مختلف جهان ساخته شده است. از جمله این کشورها می توان به کنیا٬ گواتمالا٬ تایلند موزامبیک٬ تبت٬ و حتی چند ایالت آمریکا مانند ویرجینیای غربی که درصد فقر و بیکاری بالاست اشاره کرد. کودکان این فرصت را دارند که یک یا چند شب در این خانه ها که از نظر امکانات زندگی به هیچ وجه با زندگی این کودکان قابل مقایسه نیست بمانند و مانند این خانواده های فقیر غذا بخورند و با سختی ها و کمبودهای خاص آن دست و پنجه نرم کنند. فردای آن روز تجربه این بچه ها در گروه به بحث گذاشته می شود تا بچه ها به درک جدیدی از مساله فقر و گرسنگی و اختلاف طبقاتی برسند. فردای آن روز ما در یک جلسه بحث گروهی در مورد این تجربه یک شب ماندن در خانه های خانواده های فقیر در کشورهای مورد نظر بحث می کنیم و از بچه ها می خواهیم تجربه هایشان را با بقیه به اشتراک بگذارند.

2- این پروژه سعی دارد به چه نیازی پاسخ بدهد؟

یکی از مشکلات زندگی بچه های شهری این است که دقیقا نمی دانند محصولات کشاورزی و یا گوشت و مرغ چگونه عمل می آیند و تصوری ورای سوپرمارکت محله شان که اینها را از آن خریداری می کنند ندارند. به ندرت به گیاهان زنده دست زده اند و تا به حال میوه ای را از درختی یا بوته ای نچیده اند چه برسد به دوشیدن گاو و یا گوسفند! به نظر من این تجربه ها مهم است و این ارتباط با چیزهای ساده و طبیعی نگاه بچه ها را به دنیا خیلی عوض می کند.

3- نظر بچه هایی که در این برنامه شرکت می کنند چیست؟

بعضی از بچه ها از چنین تجربه ای لذت می برند و از اینکه دیدشان باز شده است ابراز خوشحالی می کنند. باید بگویم متاسفانه بیشتر بچه ها از اینکه این شب سخت در این خانه های دهکده جهانی تمام شده احساس راحتی می کنند. وقتی با این سری از بچه ها در مورد فقر و گرسنگی بحث می شود تصور خیلی وسیعی ندارند. می گویند ما از این مساله تاثیری نمی پذیریم و به ما هم ربطی ندارد. می گویند مساله فقر یک خانواده در گواتمالا چه تاثیری روی من که در آمریکا هستم می تواند داشته باشد. البته در این برنامه ها ما سعی می کنیم به بچه ها بفهمانیم رابطه اقتصادی آمریکا با کشورهای دیگر چگونه است و مثلا یک محصول از آمریکای جنوبی از چه مسیرهایی می گذرد تا به دست مصرف کننده در آمریکا برسد و چگونه خرید با دقت ما در آمریکا می تواند سرنوشت یک کشاورز در آمریکای جنوبی را عوض کند.

4- شما چه برنامه ای را در نظر گرفته اید که وقتی بچه ها از اینجا می روند این نکته ها را فراموش نکنند و در زندگی روز مره شان بکار ببندند؟

من از آنها می خواهم حین اینکه اینجا هستند نامه ای به خودشان بنویسند و بعد از اینکه می روند ۶ ماه بعد این نامه را برایشان پست می کنم تا دوباره تجربه دهکده جهانی برایشان یادآوری شود. جالب است بدانید بیشتر بچه های نمی دانستند آدرس خودشان را باید کجای پاکت نامه بنویسند! متوجه شدیم که بچه های این نسل تا به حال نامه ننوشته اند. آنقدر زندگیشان با ایمیل و اس ام اس و تکنولوژی محاصره شده که با قلم نامه نوشتن و گذاشتن توی پاکت نامه را  بلد نیستند.

5- یکی از ویژگی های منحصر بفرد هایفر اینترنشنال مدیریت انبوه داوطلبانی است که رایگان برای این موسسه کار می کنند. اگر ممکن است کمی در این رابطه توضیح بدهید.

در واقع مراکز آموزشی هایفر اینترنشنال تعداد کمی کارمند دارند و بخش عمده امورات روزانه آن توسط داوطلبین این موسسه که همه جور آدمی از پیر و جوان و زن و مرد و دانشجو و بازنشسته هستند می گردد. موفقیت هایفر اینترنشنال در مدیریت داوطلبانش به چند نکته اساسی بر می گردد: ۱- برنامه ریزی کارا و موثر۲- ایجاد حس تعلق در داوطلبین نسبت به موسسه ۳- روش های مناسب برای قدردانی معنوی از کار داوطلبان ۴- برابری نسبی بین افراد مشغول به کار در موسسه از مدیر گرفته تا نوجوانی که داوطلبانه در مزرعه کار می کند. بطور مثال در ابتدای شروع کار داوطلبانه به هر نفر فرمی داده می شود که مسوولیت های آن فرد را به صورت متمایز مشخص می کند. همه اینها طی یک مراسم معارفه رسمی با دیگر اعضای موسسه صورت می گیرد و فرد جدید این فرصت را دارد تا با همه آشنا شود. هر فرد اگر داوطلب تمام وقت است باید حتما دو روز تعطیلی داشته باشد و تاکید خاصی وجود دارد که شخص حتما استراحت کند و بیشتر از ۵ روز کار نکند. معمولا کاری ورای مسوولیت های تعیین شده از فرد خواسته نمی شود و در واقعا یک داوطلب به صورت مشخص می داند که چه باید بکند و چه انتظاراتی از کار مشخص او در موسسه وجود دارد. در انتهای دوره داوطلبانه نیز مراسم تودیعی برای داوطلب گرفته می شود و یک تی شرت موسسه و یک هدیه صنایع دستی و یک گواهینامه به فرد داده می شود که با محاسبات ریاضی نشان می دهد که کار داوطلبانه فرد چقدر ارزش مالی برای موسسه داشته است. مثلا ۴۰ ساعت کار معادل یک گاو شیرده که می تواند زندگی یک خانواده در کشور اوگاندا را متحول کند. چنین کاری در ایجاد حس غرور و رضایت شخصی در داوطلب موسسه بسیار موثر است. همچنین جالب است بدانید که تمام خانه های دهکده جهانی توسط داوطلبان و با کار مجانی آنها ساخته شده است. بعضی از آنها مثلا یک روز یا دو روز در هفته می توانند به مرکز بیایند و همین هم به ما کمک بزرگی است.

6- چگونه کارهای پیش پا افتاده موسسه را به داوطلبانتان محول می کنید؟ آیا از پذیرفتن آنها سرباز نمی زنند؟

ما سعی می کنیم کارهای کوچکی برای داوطلبانمان بکنیم که نشان بدهد قدردان کمک های حتی کوچک آنها هستیم.
برای کارهای بیشمار موسسه مسئولیت های داوطلبانه متعددی تعریف شده است. از جمله این کارها رسیدگی به حیوانات مستقر در مراکز آموزشی٬ نظافت مزرعه٬ رسیدگی به گل و گیاهان٬ جواب دادن تلفن ها٬ بردن نامه ها به پست خانه٬ ارا‌ئه تور مزرعه و دهکده جهانی به بازدیدکنندگان مزرعه٬ کارگاه های آموزشی با کودکان و بزرگسالان و غیره و غیره می توان نام برد. بطور مثال کار جواب دادن تلفن به صورت کوتاه کوتاه بین خانمهای مسن شهر تقسیم و بعضی ها فقط یک صبح و یا یک بعد از ظهر به موسسه می آیند تا تلفن ها را مانند منشی جواب بدهند و به این وسیله هم احساس مفید بودن کنند و هم بار مالی را از روی دوش موسسه بردارند. نکته مهم اینجاست که به این داوطلبان فهمانده شود که چقدر مثلا کاری مثل پرینت کردن یا کپی کردن می تواند هزینه مالی و وقتی برای کارمندان موسسه داشته باشد و در واقع چقدر برای ما مهم است.

7-شما چگونه روابطتتان را با همسایگانتان در محله و شهرتان تنظیم می کنید؟ چه فعالیت هایی می کنید تا اعتماد مردم محله تان را نسبت به فعالیت هایتان جلب کنید؟

این مزرعه ابتدا برنامه های آموزش برگزار می کرد و وابسته به کلیسای برترن بود. در این مزرعه با این وجود ما تلاش داریم به همه پیروان ادیان خوش آمد بگوییم و اصرار خاصی برای بحث های مذهبی از دید خودمان نداریم. ما سعی می کنیم در برنامه ها و فستیوال ها و مراسم ها همه همسایگانمان را دعوت کنیم. بعضی ها برخوردشان خوب است و بعضی ها نگران هستند که ما بخواهیم ایده های کلیسای خودمان را به این وسیله ها تبلیغ کنیم. این نگرانی در مورد مدرسه ها هم هست. چون در مدارس عموما تیوری تکامل به عنوان یک اصل درست پذیرفته شده است و از جهت قانونی ما نمی توانیم بحث آفرینش با نگاه مذهبی را با دانش آموزان بکنیم ولی چنانچه از ما سوال شود ما جواب می دهیم والا چنین بحثی را با بچه ها باز نمی کنیم.

8-آینده مزرعه شپرد اسپرینگ را چگونه می بینید؟

ما در تلاشیم تا با هایفر اینترنشنال بیشتر همکاری کنیم و از دوره های آموزشی آنها هم که توسط مراکز معتبر آموزشی و به وسیله یک تیم متخصص تهیه شده استفاده کنیم. همچنین در نظر داریم حیوانات بیشتری را به این مزرعه بیاوریم تا بچه ها این فرصت را داشته باشند که با آنها آشنا شوند و مزرعه برایشان جذاب تر شود. فعلا مشغول سک سری ساخت و ساز در مزرعه هستیم و امیدواریم بتوانیم کارمان را توسعه بدهیم.

فقر زدایی

نظرات

dadkhah's picture

dadkhah

07.20.10

سلام/بسیار لذت بردم/ امید دارم در سرزمین مادری عزیزم.امکان رشد این سازمانها و ایجاد این مزرعه ها با کمک هم داشته باشیم/

kouroshkhan's picture

kouroshkhan

08.11.10

ممنون از پست قشنگتون.اما آیا ما در کشورمون نمی تونیم همچین چیزی داشته باشیم حالا نه با حمایت کلیسا.موسسات خیریه و حقوق بشری زیادی هستند که فاند می دهند و شاید بشه روی کمکشون حساب کرد.

;