ضرورت تشکیل شبکه ای از کارآفرینان اجتماعی

در پنجمین نشست تخصصی بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان مطرح شد:

ضرورت تشکیل شبکه ای از کارآفرینان اجتماعی

پنجمین نشست تخصصی بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان با عنوان کارکرد کارآفرینی اجتماعی در ایران در تاریخ دوشنبه ۱۸ مرداد برگزار شد و شرکت کنندگان در پایان این نشست بر ایجاد شبکه ای از کارآفرینان اجتماعی کشور تاکید کردند.

در این نشست، سخنرانان با بیان قابلیت ها و فعالیت های گسترده تشکل های اجتماعی خواهان ارتباط بیشتر این تشکل ها شدند. همچنین تاکید شد که وجود پیوند های اجتماعی بین این موسسات ضمن افزایش توانایی آنها، زمینه موفقیت و تاثیر گذاری بیشتر آنها را در جامعه فراهم نموده و  مشکلات آنها را نیز کاهش خواهد داد.

بنابر این گزارش، در ابتدای این نشست، فیروزه صابر مدیر عامل بنیاد توسعه کار آفرینی زنان و جوانان با بیان اینکه تفاوت کارآفرینی اجتماعی با کارآفرینی، در ماموریت و ارزش گذاری های اجتماعی است، عنوان داشت: کارآفرینان اجتماعی عاملان تغییر در خدمات اجتماعی برای دستیابی به ارزش های نوین هستند.

صابر افزود: در کارآفرینی اجتماعی نیز وجود خلاقیت، نوآوری، آینده نگری و تاثیر گذاری در جامعه شرط اصلی است:

ساخت بیش از ۴۵۰ واحد آموزشی و رفاهی توسط جامعه یاوری فرهنگی در مناطق محروم

در ادامه این نشست قائم مقام مدیر عامل جامعه یاوری فرهنگی به معرفی این تشکل پرداخت و گفت: جامعه یاوری فرهنگی تاکنون بیش از ۴۵۰ واحد آموزشی و بهداشتی- رفاهی در مناطق محروم کشور ساخته است و بیش از یکصد پروژه نیز در حال ساخت دارد.، اصغر حیدری منفرد ادامه داد: بیشتر این پروژه ها مربوط به ساخت مدرسه و فضا های آموزشی بوده که رسالت اصلی جامعه یاوری را تشکیل می دهد.

وی  با بیان اینکه از مدارس جامعه یاوری هرسال حدود بیست دانش آموز با رتبه یک یا دو رقمی وارد دانشگاه می شوند گفت: دانش آموزان برتر کنکور بورسیه جامعه یاوری شده  و سایر دانشجویان مناطق محروم نیز از کمک هزینه تحصیلی بهرمند هستند.

حیدری منفرد در مورد تاریخچه جامعه یاوری نیز گفت: مرحوم مجتبی کاشانی پایه اولیه جامعه یاوری را در سال ۶۲ بنا می نهد و با کمک دو یاور فرهنگی دیگر به نام عثمان محمد پرست و نیکول فریدنی فعالیت های خود را آغاز می کنند. وی افزود: مجتبی کاشانی بعد از اتمام تحصیلات به زادگاهش مشهد برگشت و با توجه به شناختی که از مناطق محروم خراسان پیدا کرده بود راهی این دیار می شود. در بازدید از خواف، شهر مرزی و محروم خراسان، با شخصی به نام عثمان محمد پرست که دوتارنواز برجسته کشور نیز هست آشنا می شود و این دوستی زمینه آشنایی با مناطق محروم و ناشناخته خراسان را برای او فراهم می کند و بعدها نیز نیکول فریدنی عکاس برجسته ایرانی به  این جمع می پیوندد.

حیدری به نخستین اقدامات جامعه یاوری اشاره کرد و اظهار داشت: خرید یک دستگاه موتور برق و یک دستگاه آمبولانس برای روستاهای محروم خراسان از نخستین اقدامات جامعه یاوری بوده است و کاشانی با شناختی که از بچه های مستعد منطقه به دست می آورد بهتر آن می داند که فضایی فراهم کند تا دانش آموزان بتوانند درس بخوانند و خود، شهر و دیار خویش را آباد کنند، لذا مدرسه سازی عمده ترین فعالیت جامعه یاوری تا به امروز بوده است. شعر مدرسه عشق کاشانی که بیت هایی از آن اینجا آورده شده است، حکایت از همین ماجرا دارد:

در مجالی که برایم باقی است

باز همراه شما مدرسه ای می سازم

که در آن همواره اول صبح

به زبانی ساده، مهر تدریس کنند

و بگویند خدا، خالق زیبایی

و سراینده عشق، آفریننده ماست

مشق شب این باشد که شبی چندین بار همه تکرار کنیم

عدل، آزادی، قانون، شادی

قائم مقام مدیر عامل جامعه یاوری فرهنگی در مورد نحوه تامین مالی پروژه های جامعه یاوری گفت: از هیچ کس طلب کمک نکرده ایم و تقاضایی نیز نداریم، هرکسی که در یک سفر با ما همراه شود ، فیلمی را ببیند یا سوز شعر کاشانی را بشنود خود به جمع ما می پیوند. وی ادامه داد: تمامی منابع مالی جامعه یاوری فرهنگی با کمک مردم تامین می شود و هر خیّری در راهی که خواسته باشد پولش هزینه می شود.

بهرمندی ۳۵۰ مددجوی روشندل از خدمات آموزشی و توانبخشی موسسه عصای سفید

دیگر سخنران این نشست، محمد علی انصاریان عضو هیات مدیره موسسه عصای سفید بود که به معرفی این موسسه پرداخت و گفت: موسسه عصای سفید با همت مرحوم محمدرضا نامنی که خود از نابینایان دلسوخته بود در سال ۱۳۶۹ تاسیس شد.

انصاریان با اشاره به خدمات این موسسه گفت: در حال حاضر ۳۵۰ مددجوی روشندل از خدمات موسسه عصای سفید بهرمند می شوند و هزار و ۳۵۰ نفر نیز از بورسیه تحصیلی موسسه برخوردار هستند. وی افزود: هدف اصلی موسسه عصای سفید آموزش و توانمند سازی روشندلان است وعنوان خیریه شایسته این تشکل نیست.

عضو هیات مدیره موسسه عصای سفید در مورد تاریخچه شکل گیری این موسسه نیز گفت: مرحوم نامنی که مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی داشت و مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز بود، فرزند حسابدار شرکت من بود که از  زمان آشنایی با او متوجه علاقه ایشان به تاسیس مجتمعی آموزشی برای نابینایان شدم، تا اینکه ایشان در ۲۳ مهر سال ۱۳۶۹ با کمک همسر خویش، خانم شهره فلاح کسمایی موسسه را تاسیس کردند. وی ادامه داد: موسسه عصای سفید در ابتدا به صورت شورایی متشکل از ۱۵ نفر اداره می شد و مرحوم نامنی و بعد هم همسرش مدیر عامل این موسسه بودند.

انصاریان در ادامه این نشست گفت: موسسه عصای سفید ثروت و سرمایه یک معلم نابینا و دردآشنا ست که تنها یک واحد آپارتمانی داشت و تا سال ها موسسه در منزل ایشان اداره می شد. وی تاکید کرد در شکل گیری N.G.O ها همواره افراد سرمایه دار پیشقدم نبوده اند بلکه برای انجام این کارها شعور، عشق و دلسوزی لازم است.

عضو هیات مدیره موسسه عصای سفید با بیان اینکه ما باید حقوق نابینایان را از جامعه طلب کنیم گفت: کاری که ما در موسسه عصای سفید انجام می دهیم در مقابل نیازهایی که در جامعه وجود دارد هیچ است و باید اقدامات بیشتری انجام داد.

انصاریان در ادامه به نحوه تامین مالی موسسه اشاره کرد و افزود: هزینه های موسسه با کمک هیات مدیره و دوستانی که تمایل به همکاری دارند تامین می شود و ما همچنان تاکید داریم که موسسه عصای سفید خیریه نیست.

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

zahrajalili's picture

zahrajalili

08.31.10

شنیدن شعر مدرسه ی عشق٬ با صدای خود مجتبی کاشانی٬ لذت بخش است:
http://yavari.ir/

mahisefat's picture

mahisefat

11.14.10

این آماری که اینجا گفته شده خیلی خوبه و باعث خوشحالیه که در ایران داره کار فرهنگی میشه. امیدوارم همینطور باشه و روز به روز هم به تعداد مدارس ساخته شده در ایران اضافه بشه. چرا که تحصیل مهم ترین نقش رو در تربیت و رشد فرهنگ دانش آموزان ایفا می کنه و آینده روشنی رو برای اون ها رقم میزنه.

meysam's picture

meysam

06.07.11

به نظر من اگه شبکه ای برای همفکری و همکاری کارآفرینان اجتماعی تشکیل بشه، واقعا خوبه. شبکه ای که میتونه مثلا هفته ای یک جلسه 4 ساعته برگزار کنه که بخشی ش یک سخنرانی باشه و بقیه ش هم گفتگوی اعضا، انتقال تجربیات، معرفی فعالیت ها و احتمالا طراحی پروژه های همکاری بالقوه.

اگه دوستانی علاقه مند باشن، احتمالا میشه بره اسپانسرش هم پیگیری کرد. البته منظور من یک اسپانسر خیلی ابتدایی هس که فقط ماهی یک روز میزبان این نشست ها باشه.

;