تفکر خلاق در بحران

نام  موسسه : Ashoka U

سال تاسیس:2008

تعداد پرسنل: 3-6

لینک گروه :

http://ashokau.org/site/

1- موسسه شما چه خدماتی ارائه می‌دهد؟ شما پایه گذار چه تغییراتی در وضع موجود...(حوزه اجتماعی مصاحبه شونده) شده اید؟

آشوكا "يو" قسمتي از يك گروه بزرگتر به اسم آشوكا است. آشوكا ( سال تاسيس ۱۹۸۰) در حال حاضر پيشتاز برقراري شبكه ارتباطي بين كارآفرينان اجتماعي دنيا است. آشوكا"يو" در فكر ساختن دنيايي است كه در آن تمام دانشگاه‌ها و كالج‌ها به منابع و الگو‌ها و موقعيت‌هاي آموزشي دسترسي داشته باشند كه در آن تمام توان بالقوه‌ي كارآفرينان اجتماعي كارايي پيدا كند. مأموريت ما تقويت و سرعت بخشيدن به آموزش، تحقيقات و كارهايي در زمينه‌ي كارآفريني اجتماعي‌ است تا بتوانيم بهترين استاندارد‌هاي اين حوزه را ارائه نماييم.

2- دیدگاه شما از چه نظر با دیگر موسسات در زمینه کاری شما متفاوت است؟ شما با دیدگاهتان چه چیز رو در این حوزه عوض کردید؟

آشوكا"يو" سه استراتژي مهم دارد كه تركيبي از تئوري و كاربرد است:

الف – تهيه استانداردهايي با كيفيت بالا براي تدريس و آموزش كارآفريني اجتماعي. كار ما در اين زمينه، راه را به‌سوي بهترين سيستم آموزشي كارآفريني اجتماعي باز مي‌كند.

ب – سيستم محصول و استراتژي حمايتي‌اي را ايجاد مي‌كنيم كه دانشگاه‌ها به اين كيفيت بالا دسترسي پيدا كنند. دانشگاه‌ها و كالج‌هايي را براي اجراي برنامه‌ي جامع در زمينه‌كارآفريني اجتماعي انتخاب كرديم. با برنامه‌هاي تحصيلي و اجرايي كه براي اين  دانشگاه‌ها ايجاد كرديم سعي داشتيم كه تمام تجربيات خودمان را با نو‌آوري و تغيير در سيستم به آنها منتقل كنيم تا بتوانند به شوه‌هاي جديد در تدريس كارآفريني دست پيدا كنند.

ج- تشخيص بهترين‌ها  پيشتازها. بعد از اجراي برنامه با تعدادي از دانشگاه ها، بهترين‌هاي آنها شناسايي مي‌شوند و بعنوان الگو در اختيار ساير دانشگاه‌ها قرار مي‌گيرند. در واقع آشوكا"يو" با اين كار خود بهترين نتايج را در زمينه‌ي نوآوري و تمرين عملي در دانشگاه‌ها جمع‌آوري مي‌كند و با ساير دانشگاه‌ها اين تجربيات را در ميان مي‌گذارد. در حال حاضر ۹ دانشگاه زيرمجموعه‌ي ما هستند. دانشگاه‌هايي نظير بوستون‌كالج، جورج ميسن، جانزهاپكينز، كورنل، كلرادو، كالج‌آتلانتيك و... . هركدام از اين دانشگاه‌ها براي تبديل خودشان به قطبي مهم در زمينه‌ي كارآفريني اجتماعي، قدمهاي مهمي براشته‌اند. بعنوان مثال دانشگاه كلرادو بخشي را با ظرفيت حداقل ۲۵۰ نفر دانشجوي جديد در زمينه‌ي كارآفريني اجتماعي در سال ۲۰۱۱ بازگشايي خواهد كرد. دانشجويان با شركت در ان دوره، ميتوانند گواهي رسمي كارآفريني اجتماعي را دريافت كنند. يا دانشگاه جورج ميسن برنامه‌اي براي بالا بردن كيفيت آموزشي در اين زمينه براي ده سال آينده ارائه داده است. اين برنامه، تجديد نظري است به كليه ي دوره‌هاي آموزشي كه گاهي با افزودن دوره‌هاي عملي همراه است تا دانشجويان اين رشته، تخصص‌هايي در زمينه‌هاي رهبري باكيفيت يك گروه، حل مشكلات استراتژيك و تفكر خلاق در بحران، كسب كنند.

3- چه انگیزه‌ای باعث شد که اقدام به تاسیس این موسسه کنید؟

ما متوجه اين قضيه شديم كه با وجود علاقه‌ي تعداد بسيار زيادي از دانشگاه‌هاي دنيا به تدريس و تحقيق در زمينه‌ي كارآفريني اجتماعي در بيست سال اخير، هنوز كمبود‌هاي زيادي در زمينه‌ي آموزشي و رعايت نكات كليدي و كاربردي دراين رشته وجود دارد. استادان دانشگاه‌ها به ما اطلاع دادند كه هنوز تعريف دقيقي از متد هاي آموزشي و تربيتي در اين زمينه ندارند و هنوزالگويي با كيفيت براي تعيين سرفصل‌هاي دروس در كارآفريني اجتماعي در دسترسشان قرار ندارد و از طرف ديگر دانشجويان كمي هم كه با اين رشته آشنايي داشتند، به ما گفتند كه دوره‌هاي آموزش جامع و فعال و الگوهايي مناسب در دانشگاه وجود ندارد. در تعدادي از دوره‌هاي آموزشي عملي و اينترنشيپ كه براي دانشجويان اين دوره از طرف ما برگزار شد، آنها  از اينكه آموزششان محدود به كتاب و كلاس درس است شكايت مي‌كردند و هر روز تعداد بيشتر و بيشتري از دانشگاه‌ها و كالج‌ها به ما مراجعه مي‌كردند تا ما به عنوان پيشتاز اين كار اطلاعات علمي و عملي‌مان را در اختيارشان بگذاريم.

4- ابتدا با چه مقدار سرمایه (نقدی و نیروی انسانی) آغاز کردید؟

آشوكا"يو" از آشوكاي اصلي شعبه زد، در سال ۲۰۰۸ تأسيس شد و در حال حاضر به پايان سال دوم نزديك مي‌شود. سه نفر در آغاز اين كار بودند و در ادامه، تعدادي اضافه شدند.

5- مهمترین خصلت کارآفرینی اجتماعی استفاده از بهترین شیوه‌های اقتصادی/بیزینسی برای مستقل شدن خدمات اجتماعی است، رمز پایداری و دوام اقتصادی موسسه شما چه بوده است؟

از دو طريق. يكي اينكه ما هنوز جزئي از گروه آشوكا هستيم و از آنها تغذيه مي‌شويم و ديگر اينكه دانشگاه‌هايي كه با ما در ارتباطند، بايد ساليانه مبلغي را بعنوان عضويت بپردازند.

6-اگر شما توان زندگی/کار جای دو نفر را داشتید، دومین زندگی خود را وقف بهبود کدام حوزه اجتماعی می کردید؟ (بعد از این حوزه که به آن مشغول هستید چه حوزه دیگری را مهم و نیازمند کمک می دانید؟

اگر من مي‌خواستم در زمينه‌ي ديگري فعال باشم، در زمينه‌ي زنان فعاليت مي‌كردم. زنان پنجاه درصد از جمعيت دنيا را تشكيل مي‌دهند در حاليكه در خيلي از مكان‌هاي دنيا، حقوق و آزادي‌هاي خودشان را ندارند. انها منابع سرشاري  هستند كه خيلي جاها به فراموشي سپرده‌ مي‌شوند و فكر مي‌كنم  زمان آن فرا رسيده كه همه‌ي دنيا اين مسأله را تشخيص دهند.

7-دیدن و شنیدن مسائل و دردهای اجتماعی می تواند سنگین و ناراحت کننده باشد، شما چه راهی برای تخلیه روحی خود و سرپا ماندن برای ادامه کار خود پیدا کرده اید؟

به نظر من خود احساس خوبي كه از كار مي‌گيريم كمك مي‌كند. اگر آخر هر روز كاري به تعهد و ديدگاهت اعتقاد داشته باشي و احساس كني كه قدم كوچكي در اين راه برداشته‌اي، انرژي و قدرتي خواهي گرفت كه با آن مي‌تواني به راهت ادامه دهي.

8- ارزشمندترین کار/لحظه‌ای که تا به حال در این موسسه داشته‌اید چه بوده است؟

كار براي ايجاد تغيير در دانشگاه‌ها و كمك كردن به آنها تا تشخيص دهند كه هنوز چيزهاي جديدي هست كه بايد براي پرورش دانشجويان و كساني كه در دنيا تغيير ايجاد مي‌كنند تدريس شود. دانشگاه‌ها معمولاً مكان‌هايي هستند  كه هويت ما را شكل مي‌دهند و ما مي‌توانيم با كمك كردن به‌دانشگاه‌ها به آنها آموزش دهيم كه چطور مي‌شود به يك دانشجو تعليم داد تا فعال باشد و بعنوان يك رهبر پيشرو در برطرف كردن خيلي از مشكلات دنيا  مؤثر باشد.

9- سخت ترین/ناخوشایندترین تجربه ای که در هنگام کار در موسسه داشته اید چه بوده است؟

سخت‌‌ترين كارها جمع‌آوري پول است. ما سعي زيادي مي‌كنيم كه از نظر مالي به گروه اشوكا وابسته‌ نباشيم.

10- کار گروهی  و تیمی می تواند بالا و پایین‌های زیادی داشته باشد، چه راهکارهایی در گرداندن کار گروهی داشتید که فکر می کنید موثر بوده؟

من خيلي دوست دارم كه در يك گروه كار كنم. نقطه‌ي كليدي در كار گروهي اين است كه همه‌ي افراد گروه سرمايه‌ي اصلي آن به حساب مي‌آيند كه در واقع دانش و مهارت ثروت آنها است. ما تيم قوي‌اي هستيم چون به يكديگر اعتماد داريم و هيچ شكي نداريم كه با سخت كار كردن مي‌توانيم آشوكا"يو" را به‌ موفقيت برسانيم.

11-آیا تا به حال با موسسه‌ی مشابهی—در حوزه کاری خود—در خارج از کشور (عرصه بین المللی) در تبادل اطلاعات و دانش قرار گرفته اید؟

نه متأسفانه تماسي نداشته‌ايم.

12 - آینده موسسه خود را چگونه می بینید؟ ده سال دیگر در چنین روزی موسسه شما در چه موقعیتی خواهد بود؟

در سال 2015، آشوكا"يو" دست‌كم 30 دانشكده تأسيس كرده كه  هر كدام از آنها در زمينه‌ي تدريس كارآفريني اجتماعي نقش مهمي خواهند داشت. آنها در تربيت دانشجوياني فعاليت خواهند كرد كه نه تنها مشكلات اتماعي را مي‌شناسند، بلكه در حل آنها پيشرو خواهند بود.

13- در حال حاضر بزرگترین دغدغه/مشکل موسسه که با آن دست به گریبان هستید چیست؟

بيشترين چالش‌ ما باز هم درآمد است. با اينكه ما از حق عضويت دانشگاه‌ها درآمد‌هايي داريم، ولي هنوز بايد براي پول جمع‌ كردن وقت زيادي بگذاريم. مخصوصاً در وضعيت بحران اقتصادي اين كار خيلي دشوار مي‌شود.

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

collin's picture

collin

08.19.10

Hello!

sin2sin's picture

sin2sin

08.26.10

كمبود چنين فعاليت هايي در دانشگاه هاي ايران حس مي شود. دانشگاهي كه چنين فعاليت هايي را پذيرا و مشوق باشد گامي جلوتر به سمت كاربردي نمودن علوم آموخته شده نسبت به سيستم هاي آموزشي منفعل برداشته است. اين همان پوياييه به نظر من. آنچه كه موجب تحول مثبت در يك جامعه ميشه همين كاربردي نمودن علم در سايه حقيقت جويي است.

darchin's picture

darchin

08.28.10

با آرزوي روزي كه كشور ما نيز به حالت طبيعي خود برگردد و دوباره مثل قبل در مسير پروژه هاي جهاني قرار گيرد. و البته چقدر خوب مي شد كه اساتيد دانشگاهي ما نيز در زمينه يادگيري مطالب روز دنيا فعال تر و خلاق تر ظاهر مي شدند.

mahisefat's picture

mahisefat

11.14.10

یادمه در دوره کاردانی، تازه یه درسی به چارت درسیمون اضافه شده بود به اسم کارآفرینی که بیشتر به شوخی و خنده و زنگ تفریح می گذشت. اون موقع نمی دونستم که چقدر این مقوله مهمه و فکر می کنم خیلی از دانشگاه های ما هم هنوز نمی دونن که چقدر این درس مهمه و باید روش سرمایه گذاری بیشتری بشه. باید مطالبی که یاد داده میشه مدام به روز بشه چون راهکارهای موفقیت در این زمینه هرروز عوض میشه و ایده های جدید جای ایده های قدیمی رو می گیره. امیدوارم این موسسه با دانشگاه های ایران هم ارتباط برقرار کنه تا ما هم از این موهبت برخوردار بشیم.

;