گلوبال اکسچنج: موسسه ای برای صلح و تجارت عادلانه

نام مصاحبه شونده: کریستن مولر مدیر اجرایی و از بنیان گزاران موسسه تبادل جهانی

موسسه تبادل جهانی www.globalexchange.org یک موسسه غیردولتی است که در حوزه های مختلفی فعالیت می کند. بخشی از فعالیت های این موسسه بر روی  حمایت از حقوق کارگران، و بخشی دیگر بر روی سلامت محیط زیست و همچنین فعالیت های صلح طلبانه و تجارت و کسب و کار عادلانه برای تولید کنندگان فقیر متمرکز است.

1- در مورد فعالیت های موسسه توضیح دهید.

در جهانی که اقتصاد بر مبنای کمیت تعریف شده و قدرت شرکتهای اقتصادی و طمع سیاسی تقویت می شود، بخش کوچکی از بالادستان جامعه هستند که ثمره تلاش فرودستان جامعه را برداشت می کنند. موسسه ما راه حل های جایگزین پیشنهاد می کند که همزمان هم به مسایل حقوق بشری بپردازد و هم تلاش کند که هزینه جهانی شدن به قیمت ضربه خوردن همه ما نباشد. به همین منظور ما بر روی آموزش و فعالیت هایی اجتماعی و سیاسی متمرکز شدیم تا اهدافمان را در حمایت از این افراد فرودست جامعه جلو ببریم و این افراد را در همه جای دنیا بهم متصل کنیم و در نهایت به سوی جامعه عادلانه جهانی و توسعه پایدار پیش برویم.

2.شما چه راهکردهایی برای رسیدن به اهدافتان در پیش گرفته اید؟

فعالیت های ما در زمینه های کمپین های مختلف برای فعالیت های صلح طلبانه، انتقاد از سیاست های خارجی آمریکا و برنامه اقتصادی دولت و شرکت های بزرگ و یا در جهت مسائل محیط زیست متمرکز شده است.

ما به صورت فعال در جنبش «تجارت عادلانه» نیز شرکت داریم و فروشگاه هایی برای عرضه محصولات تولید کنندگان کوچک درست کرده ایم که هم به صورت اینرنتی فعالیت می کنند و هم در فروشگاهی در ایالت اورگان آمریکا محصولات خود را به صورت مسقیم به مشتریان می فروشند.

ما تورهای «واقعی» نیز برگزار می کنیم. در این تورها تلاش شده که سفرها به کشورهای مختلف فقط به منظور تفریح و سرگرمی نباشد و توریست ها بتوانند لایه های مختلف فرهنگی و اجتماعی جامعه مورد نظر را ببینند.

شایان ذکر است این موسسه تورهای مسافرتی هم به ایران دارد و هر ساله تعدادی توریست را از آمریکا به ایران می برد.

3-در مورد کمپین هایی که برگزار کردید توضیح بدهید.

در یکی از شهرهای ایالت کالیفرنیا که منابع طبیعی آب دارد، برخی از شرکت ها بدون در نظر گرفتن مسائل محیط زیست اقدام به باروری مصنوعی ابرها می کنند تا باران بیشتری در شهر ببارد و یا منابع آب را به دلخواه خودشان کنترل می کنند که ممکن است ضربه های جبران ناپذیری بر روی محیط زیست داشته باشد. برای مقابله با چنین فعالیت هایی، کمپین هایی برای جمع آوری امضا در راستای تغییر قوانین مربوط به محیط زیست برگزار می کنیم و آنها را از طریق اینترنت پخش می کنیم و جلساتی با حامیانمان و همچنین با مسئولان شهر برگزار می کنیم تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

همچنین ما در حال حاضر کمپین صلحی برای جلوگیری از حمله احتمالی به ایران داریم. کمپین ما از همه مردم ساکن در شهرهای کوچک و بزرگ آمریکا می خواهد که خود را به عنوان «شهرهایی برای صلح» معرفی کنند و از دیپلماسی و گفت و گو برای حل اختلاف بین ایران و آمریکا حمایت کنند. ما در این کمپین سعی می کنیم هزینه های سنگین جنگ را به مردم یاد آوری کنیم. همچنین ما تومار امضا درست می کنیم و از مردم می خواهیم گروه های کوچک تشکیل دهند و آمار بگیرند و نظرسنجی کنند بعد با مسئولان مربوطه دیدن کنند و برنامه های آموزشی و آگاه سازی بگذارند و با مطبوعات مصاحبه کنند و با نماینده های مجلس ارتباط بگیرند تا هر جور که می شود با پیش برد برنامه نظامی علیه ایران مقابله کنند. دستور العمل دقیق این کمپین ها در سایت ما وجود دارد.

ما برنامه های مشابهی برای نقد برنامه های اقتصادی دولت و شرکت های بزرگ نیز داریم. مسائلی مانند توسعه پایدار و جهانی سازی و توافقنامه هایی که تنها منافع شرکت های بزرگ سرمایه داری را در نظر می گیرد مورد هدف ما هستند.

4-در مورد برنامه تجارت عادلانه کمی توضیح بدهید.

جنبش تجارت عادلانه همانطور که می دانید برای حمایت از کشاورزان و تولید کنندگان کوچک به وجود آمده و هدف آن اینست که واسطه هایی مانند شرکت های بزرگ سرمایه داری در مسیر رسیدن محصول به دست مشتری حذف شوند. در این مسیر این شرکت ها بیشترین سود را می کنند و تولید کنندگان کمترین سود. ما یک مغازه فیر ترید یا همان تجارت عادلانه باز کردیم  که محصولات این کشاورزان و تولید کنندگان را مستقیم به مصرف کننده می رساند. ما موسسه ای تاسیس کردیم که گواهینامه فیر ترید صادر می کند، که الان خودش به عنوان یک موسسه مستقل فعالیت می کند. ما کمپینی هم برای این مساله داریم و از مردم می خواهیم وقتی برای خرید به سوپرمارکت می روند محصولاتی که چنین گواهینامه هایی دارند بخرند. این جنبش از آدمها می خواهد که مسوولانه خرید کنند و بدانند که عملشان بر زندگی کشاورزان و تولید کنندگان کوچک چه تاثیری می گذارد. برای اینکه صاحبان سوپرمارکت تشویق به آوردن چنین محصولاتی به سوپرمارکتشان شوند ما پیشنهاد می کنیم که افراد رسیدهای خرید خود را برای مدت یک ماه جمع کنند و با دوستانشان به سوپر مارکت ها ببرند و به صاحب فروشگاه نشان دهند که چقدر زیاد از این محصولات خرید کرده اند. ما استراتژی های زیادی برای تجارت عادلانه طراحی کرده ایم و در اختیار عموم در سایتمان گذاشته ایم تا افراد به دلخواه خود آنرا در شهر و محله خود پیاده کنند.

5-تورهای واقعی چه هستند؟ چگونه آنها را شروع کردید؟

اولین تور ما در سال ۱۹۸۹ برگزار شد. تمرکز ما اول روی جنوب آفریقا و آمریکای جنوبی بود و اولین تورهای ما در برزیل و هندوستان برگزار شد. این تورها برای آموزش٬ تفریح و تاثیر مثبت و ارتباط بین المللی هستند و این فرصت را برای شرکت کنندگان فراهم می کنند که لایه های مختلف جامعه را ورای آنچه رسانه های معروف آمریکایی معرفی می کنند ببینند و با این نگاه جدیدی که به دست آورده اند بتوانند روی سیاست های خارجی دولت آمریکا تاثیر بگذارند.گاهی به یک کشور با محوریت چندین موضوع تور می گذاریم. مثلا تور محیط زیست به کوبا. یا تور با تمرکز روی توسعه کشاورزی به کوبا.

6-در مورد سفرهایتان به ایران بگویید.

سفرهای ما به ایران کمی با سفرهای دیگر متفاوت است زیرا محدودیت های زیادی برای سفر آمریکاییها به ایران وجود دارد و اعمال می شود. ما دوست داریم با موسسات دولتی و غیر دولتی ارتباط داشته باشیم ولی در حال حاضر این کار بسیار سخت است. در عین حال افرادی که با موسسه ما به ایران سفر می کنند تجربه بسیار خوبی دارند.

سفرها به ایران از سال 1999 شروع شد. گروه هایی که به ایران می روند معمولا کوچکتر از گروههای سفر به دیگر کشورها کوچکترند. تمایل به سفر به ایران در موقعیت های زمانی مختلف هم فرق می کند. بعضی وقتها تعداد زیادی متقاضی وجود دارد  بعضی وقتها نه چندان. مثلا الان متقاضی بسیار کم است. در سفر آخر ما به ایران فقط سه نفر رفتند. در این سفرها آنها بیشتر از مکانهای تاریخی و فرهنگی دیدن می کنند.

در کشورهای دیگر تورهای ما کارهای سیاسی تر می کنند مثلا با موسساتی که در زمینه های اقتصادی فعالیت دارند ملاقات می کنند و یا سعی می کنند فعالان موسسات غیردولتی را هم ببینند. در عین حال این سفرها تاثیرات جالبی روی شرکت کنندگان در این تورها دارد. آنها دریافتهای خود را در بلاگی می نویسند و تجربه هایشان را با بقیه به اشتراک می گذارند.

7-موسسه تان را با چه سرمایه ای شروع کردید؟

وقتی شروع کردیم همگی داوطلب بودیم و فقط 15000 دلار از یک نفر کمک مالی گرفته بودیم. ولی به مرور کار را گسترش دادیم و الان 52 نفر کارمند داریم که 37 نفر از آنها تمام وقت برای ما کار می کنند. ما الان یک دفتر در واشنگتن دی سی داریم ولی مرکز اصلی موسسه در شهر سانفرانسیکو است. و ما یک دفتر فروش هم در ایالت اورگان باز کرده ایم.

8-و سوال آخر: انگیزه تان برای تاسیس این موسسه چه بود؟

ما می خواستیم جایی درست کنیم که افراد معمولی بتوانند فعالیت کنند و فعال اجتماعی، فرهنگی و یا سیاسی شوند. همچنین می خواستیم ابزارها و برنامه هایی که می توانند تغییر بوجود بیاورند به آنها بیاموزیم. ما سعی داریم افراد معمولی را در سراسر دنیا بهم متصل کنیم و فکر می کنم در این زمینه موفقیت های خوبی هم به دست آورده ایم.

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

darchin's picture

darchin

09.12.10

چه موسسه اي . واقعا فوق العاده است. به اميد روزي كه اينگونه موسسات در كشور عزيزمان ايران نيز راه اندازي شود.

sin2sin's picture

sin2sin

09.18.10

20 سال فعاليت اجتماعيه مداوم ... خيلي كار سختيه . دوست دارم بيشتر با روش هاي مديريت يك چنين گروهي بدونم.

mahisefat's picture

mahisefat

11.14.10

یکی از بهترین موسساتیه که میتونه وجود داشته باشه. تورهای مسافرتی به نقاط مختلف جهان کار بی نظیریه.چون وقتی افراد از نزدیک با مشکلات یک شهر یا کشور مواجه میشوند بهتر می توانند کمکشان کنند و بیشتر مصمم می شوند که کاری برایشان انجام دهند. تجارت عادلانه و خرید محصولاتی که بدون واسطه به دست مشتریان میرسند هم ایده فوق العاده ای بود. احتمالا تو ایران چنین چیزی نداریم که روز به روز کار کشاورزان ما داره کمتر میشه و مشکلاتشون بیشتر. ولی بهترین کاری که این موسسه می کنه اینه که تا حدودی از له شدن افراد ضعیف تر زیر پای افراد قوی تر جلوگیری می کنه.تجارت عادلانه اگر در تمام دنیا رسم بشه اونوقت نیمی از مشکلات حل میشه.

;