رئیس مرکز اولوچای: در اول فقط ۴ نفر بودیم

نام : الیاس سفرلی

نام موسسه: اولوچای -مرکز نوآوری اقتصادی

تاریخ تاسیس ۲۹ می ۱۹۹۵

تعداد کارمندان: ۱۲ تمام وقت و ۳ نیمه وقت

آدرس وب سایت موسسه:

www.uluchay.org

1- موسسه شما چه سرویس هایی ارایه می دهد؟

اولوچای سرویس های گوناگونی برای توانمند سازی روستایانی که در شهر شکی آذربایجان زندگی می کنند ارایه می دهد. مراکز متعددی زیر مجموعه موسسه مان هستند، از جمله مرکز اطلاعات محله که دسترسی رایگان به اینترنت٬ کامپیوتر و آموزش به رسانه های جدید مهیا می کند، مرکز آموزشی که کلاس های کامپیوتر و انگلیسی برگزار می کند، مرکز مشاوره کسب و کار که آموزش و مشاوره برای کسب و کارارائه می دهد، مرکز استخدام و جذب نیرو که خدمات کاریابی انجام می دهد، و مرکز مشاوره ای رسانه و موسسات ان جی اویی که خدمات مشاوره ای به رسانه ها و ان جی اوا ارائه می دهد.

2-انگیزه شما برای تاسیس موسسه چه بود؟

شکی یکی از شهرهای بزرگ آذربایجان است. پس از فروپاشی شوروی، مردم شکی با مشکلات بسیاری مثل بیکاری٬ حقوق بشر و معضلات اجتماعی روبرو شدند. در همین هنگام موسسات و گروه هایی از کشورهای خارجی هم شروع به کار در آذربایجان کردند. بیشتر این فعالیت ها در پایتخت آذربایجان باکو انجام می شد. ما احساس کردیم که باید فعالیت های مشابهی در شکی انجام شود. بنابراین ما اولوچای را در شکی تاسیس کردیم تا شرایط مطلوبی برای مردم به وجود آید و بتوانیم با مشکلات سیاسی٬ قانونی و اجتماعی کنار آمده و مشارکت اجتماعی را افزایش دهیم.

3-شما چه روشی برای پیشبرد کارهای خود برگزیدید؟

اولوچای در در حوزه های مختلفی فعالیت می کند. این حوزه ها شامل جامعه مدنی٬ زنان و جوانان وتوسعه اقتصادی هستند. در تمامی این حوزه ها کارمندان ما به صورت مستقیم با خود افرادی که مشکل دارند کار می کنند . در واقع نوع برنامه و شیوه مدیریت ما موفقیت کوتاه و دراز مدت پروژه را تضمین می کنند.

4-تاثیر شما روی مشکلاتی که نشانه گرفتید چه بود؟

به طور خاص پروژه هایی که مربوط به جوانان بوده موفقیت خوبی داشته. ما توانستیم تعداد جوانان کارآفرین را افزایش بدهیم و اینها در نهایت توجه دولت را به خود جلب کردند تا بتوانند با یکدیگر همکاری کنند و در نهایت میزان آگاهی اجتماعی و مشارکت اجتماعی را در امور شهر شکی افرایش دهند و در تصمیم گیری های مربوط به شهر شرکت کنند.

5-سرمایه و تعداد نیروی انسانی اولیه برای شروع کارتان در موسسه اولوچای چقدر بود؟

در شروع کار ما فقط ۴ کارمند داشتیم.

6-مهمترین خصلت کارآفرینی اجتماعی استفاده از بهترین روشها برای استقلال خدمات اجتماعی است، رمز پایداری و دوام اقتصادی موسسه شما چه بوده است؟

موسسه ما سیاست هایی را برای تضمین بقایش و تامین بودجه اش از طریق فاندریزینگ و یا همان جذب سرمایه پیش بینی کرده است. ما فقط با کسانی که به ما پول اهدا می کنند کار نمی کنیم، بلکه با یک شبکه گسترده از فعالان جامعه مدنی در ارتباط هستیم. اولوچای عضو شبکه های ECAbit و  CEECN می باشد، که هر دو روی مساله دوام و پایداری مالی موسسات کار می کنند.

7-اگر شما توان زندگی و کار کردن جای دو نفر داشتید، دومین زندگی خود را وقف بهبود کدام حوزه اجتماعی می کردید؟

در سال ۲۰۱۰ ما شروع به کار در حوزه کارآفرینی اجتماعی و توسعه کردیم. همچنین همراه با یکی از اعضای شبکه اروپای شرقی و مرکزی در نظر داریم هفته های مشارکت شهروندی و همچنین هفته های دمکراسی محلی برگزار کنیم. یکی از اولویت های ما در سال جدید توسعه کسب و کار است. برای این منظور ما تصمیم داریم در کشور آذربایجان به دنبال راه هایی باشیم که کسب و کار بیافریند و امیدواریم بتوانیم در این حوزه موفق باشیم. در انتهای سال ۲۰۰۹ ما موفق شدیم که سرویس های برای مشاوره کسب و کار و همچنین استخدام ارایه بدهیم. امیدواریم توسط این سرویس ها جوانان بتوانند از خدمات ما استفاده کنند و کسب و کار خودشان را به راه بیندازند.یکی از معضلات بزرگ اجتماعی کشور آذربایجان جوانانی هستند که هیچ فعالیتی در جامعه ندارند. ما در چهارده سالگی عمر موسسه مان هستیم که در تلاش است مهارت های جوانان را افزایش داده و آنها را به مشارکت ترغیب کند. به کمک موسسه  اروسیا در سال ۲۰۰۸، ما حدود ۳۰ جوان را آموزش دادیم تا کسب و کار خودشان را راه بیاندازند. در نهایت سه طرح برگزیده جایزه ای در حدود۵۰۰ دلار دریافت کردند و سه کسب و کار کوچک (یک کافه دختران مریبیان و فروشگاه لوازم دست دوم و یک استودیوی دیزاین) براه افتاد. ما یک پروژه جدید با برای ارایه خدمات مشاوره ای و آموزشی به حدود ۲۰۰ جوان آغاز کرده ایم و در انتهای این پروژه به آنها سرمایه کوچکی داده می شود تا کسب و کار خودشان را شروع کنند.

8-روبرو شدن همیشگی و روزانه با مشکلات و معضلات اجتماعی  آسان نیست. برای اینکه بین کاریتان تعادل برقرار کنید و استرس را کنار بگذارید چه می کنید؟

شکی یکی از بزرگترین و تاریخی ترین شهرهای آذربایجان است که طبیعت بسیار زیبایی هم دارد. دفتر ما در جایی نزدیک به کوه و جنگل قرار دارد که خود این مساله باعث می شود تا ما بتوانیم استرسمان را کم کنیم و آرامش پیدا کنیم.

9-ارزشمندترین کار یا لحظه‌ای که تا به حال در این موسسه داشته‌اید چه بوده است؟

همانطور که قبلا اشاره کردم بیکاری مشکل بزرگ جامعه آذربایجان است. ارزشمندترین کاری که انجام داده ایم  کمک به گروه های محلی، به خصوص جوانان است تا بتوانند موقعیت اجتماعی و اقتصادی خود را بهبود ببخشند.

10-سخت ترین یا ناخوشایندترین تجربه ای که در هنگام کار در موسسه داشته اید چه بوده است؟

شروع کار برای هر موسسه مدنی سخت ترین دوره است. کسانی که به شما سرمایه شروع کار می دهند شما را نمی شناسند  و همیشه جذب پول و سرمایه کافی برای موسسه چالش برانگیز است.

11-کار گروهی و تیمی می تواند بالا و پایین‌های زیادی داشته باشد، چه راهکارهایی درگرداندن کار گروهی داشتید که فکر می کنید موثر بوده؟

ما در موسسه مان گروه های تخصصی برای حوزه های مختلف داریم و البته موسسه اولویت هایی هم دارد. ما دستور العمل ها وسیاست هایی برای کار کردن کارمندانمان داریم. همچنین ایجاد محیطی که افراد را به کار تیمی و گروهی تشویق کند در ایجاد چنین فضایی موثر است که ما هم توانسته ایم چنین محیطی را در موسسه مان بیافرینیم

12-آیا با موسسه‌ی مشابهی در حوزه کاری خود در خارج از کشور تبادل اطلاعات و دانش کرده اید؟

ما در بسیاری از تبادلات فرهنگی٬ سفرهای مطالعاتی و کنفرانس ها و برنامه های آموزشی بین المللی شرکت کرده ایم. این برنامه ها باعث شد که ما اطلاعات مان را در مورد کار در بخش ان جی اویی افزایش و بهبود بدهیم.

13-آینده موسسه خود را چگونه می بینید؟ ده سال دیگر در چنین روزی موسسه شما در چه موقعیتی خواهد بود؟

دشوار است که پیش بینی کنیم در ده سال آینده چه اتفاقی می افتد. بسیاری از برنامه های آینده موسسه به سرمایه و جذب پول کافی برای ادامه برنامه های موسسه بستگی دارد. با این وجود استراتژی و هدف ما که تشویق جوانان به راه اندازی کسب و کار و مشارکت اجتماعی و بهبود شرایط اقتصادیشان است ثابت خواهند ماند.

14-در حال حاضر بزرگترین دغدغه یا مشکلی که با آن دست به گریبان هستید چیست؟

مشکل سرمایه برای کار موسسه در کشور آذربایجان بزرگترین دغدغه ماست. این مشکلی است که در صورت تداوم، دوام موسسه را در کشور آذربایجان متزلزل می کند.

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

darchin's picture

darchin

09.16.10

با آرزوي موفقيت براي تمام جواناني كه جان و قلبشان براي كشورشان مي تپد.

sin2sin's picture

sin2sin

09.19.10

جالبه تو مصاحبه هايي كه از پرتو خوندم يه نكته هست و اون اينكه به نظر مياد اكثر NGO هاي جوامع شرقي - آسيايي نسبت به غربي ها به چشم اندازشون اونقدر مطمئن نيستن كه بخوان با اطمينان از برنامه هاشون بگن يا برنامه ريزي مدوني براش داشته باشن . به نظر من اين ضعف مديريتي يا حتي قابل پيش بيني بودن شرايط رو در كشور هاي شرقي ميرسونه.

afshin's picture

afshin

10.07.10

من فکر می کنم غیر قابل پیش بینی بودن آینده و وضعیت متزلزل سیاسی در کشورهای در حال توسعه باعث می شه که فعالان توسعه نتونن با قوت در باره برنامه های آینده شون صحبت کنن یا اساسا چشم انداز روشنی از آینده را ترسیم کنند.

mahisefat's picture

mahisefat

11.14.10

چیزی که تو تمام این مصاحبه ها مشترکه اینه که بزرگترین دغدغه یا مشکلشون مشکل سرمایه است. براستی چقدر پول برای دوام کار مهمه؟ چه راهکارهایی میشه پیدا کرد که جایگزین سرمایه گذاری در موسسات بشه؟ مثلا اینکه خود موسسه از طرق مختلف انقدر بتونه درآمد زایی کنه که آیندش رو بتونه پیش بینی کنه و هراسی از ادامه راه نداشته باشه. پول مهمه ولی همه چیز نیست. یه موسسه باید بتونه تضمین کنه که آینده کاری مطمئنی خواهد داشت. در غیر این صورت حامیان مالی این موسسات دیگر حاضر به کمک و همیاری نیستند.چرا که فکر می کنند پولشان را در جایی خرج می کنن که هیچ تضمینی به ماندگاری ندارد. ولی در کل کار این موسسه و موسسات مشابه خیلی ارزشمنده و امیدوارم بتونن روز به روز موفق تر باشن و در خدمت رسانی به جامعه خودشون کوشا باشن.

;