مایکروفاینانس، راهی عملی برای از بین بردن فقر

نام مصاحبه شونده: جیهاله هاجیه وا

نام موسسه: موسسه مایکرو فاینانس آذربایجان

تاریخ تاسیس: ۲۹ نوامبر ۲۰۰۴

تعداد کارمندان: ۷ نفر- ۵ نفر تمام وقت و دو نفر نیمه وقت

آدرس اینترنتی موسسه: www.amfa.az

1- موسسه شما چه نوع خدماتی ارایه می دهد؟

فعالیت ما بر طراحی استراتژی ها و روش های عملی کسب و کار متمرکز است. موسسه ما سه استراتژی طراحی کرده که محور عضو گیری و عمل ما در سه سال آینده خواهند بود. این سه استراتژی همچنین بنیان برنامه ریزی برای بودجه و کارهای روزمره موسسه ماست.

این سه استراتژی عبارتند از: تولید محصولات و سرویسهای نوآورانه، ایجاد فرصت برای ادامه تحصیل برای اعضا و آموزش مهارتهای صنعتی

2-انگیزه شما برای تاسیس این موسسه چه بود؟

حمایت از پروژه های مایکرو فاینانس برای توسعه پایدار اقتصادی در آذربایجان و توانمند سازی موسساتی که در چنین پروژه هایی فعالند.

3-موسسه شما چه ویژگی هایی نسبت به موسسه های دیگر دارد؟ و برتری این موسسه در چیست؟

محصولات و سرویس های موسسه ما بر اساس نیاز اعضای موسسه که به مساله توسعه پایدار علاقه مند بودند طراحی شده است. تا زمانی که خانواده های نیازمند در جامعه هستند، این سرویس ها هم در جامعه خواهند بود. با توجه به بحران بازار و کمبود غذا در جهان و فاجعه های طبیعی این نیازها همیشه وجود دارند. ما نیاز سنجی می کنیم و با توجه به نیازهای اعضا و کسانی که از پروژه هایمان استفاده می کنند برنامه هایمان را طراحی می کنیم. ما همچنین تلاش می کنیم که در بازار رقابت کنیم و محصولات و سرویس هایی که دیگر رقبایمان نمی توانند فراهم کنند در اختیار افراد قرار دهیم.

4- سرویس های موسسه شما چه تاثیری در حل مشکلاتی که نشانه گرفته اند داشته است؟

پروژه های مایکروفاینانس تاکنون در رفع فقر و مبارزه با بی عدالتی موفق بوده، مخصوصاً در کشور آذربایجان. یک سوال همیشه برای ما وجود داشته و آن هم این است که آیا یک زن یا یک جوان دسترسی به منابع مالی دارند؟

بگذارید برایتان چند تا مثال بیاورم:

در سال ۲۰۰۲، سه در صد از زنان در پروژه های مایکروفاینانس شرکت می کردند، در آوریل ۲۰۱۰ این شرکت به ۲۹ درصد رسید و این البته در میان افرادی بود که وام هایی بین ۱۰۰ دلار تا ۱۰۰۰۰ هزار دلار استفاده کرده بودند. نرخ فقر در دهه ۱۹۹۰ بر مبنای اعلام بانک جهانی نزدیک به ۴۰ درصد بود و در حالی که این رقم در آذربایجان حدود ۲۰ درصد بود. در این دوران موسسه ما چندین موسسه را در زمینه ماکروفاینانس شروع کرد که بیشتر زنان را نشانه گرفته بودند. در این پروژه ها تلاش می شد که زنان تشویق شوند تا به پروژه های مایکروفاینانس جواب دهند، چون عموما مردها در این زمینه ها فعالترند. ما همچنین سعی کردیم تا نمونه های موفق در این زمینه را، که باعث تغییر در زندگی بعضی از شرکت کنندگان شده بود، به زنان معرفی کنیم و این ها انعکاس جهانی زیادی در رسانه های محلی و جهانی پیدا کردند.

5-سرمایه اولیه شما چقدر بود و با چه تعداد نیرو شروع به کار کردید؟

سرمایه اولیه ما ۹۰۰۰ دلار آمریکا بود و خودم به تنهایی کار را شروع کردم. بعد از مدتی به کمک مدیر موسسه و چند نفر از اعضای هیات مدیره، که حمایت زیادی از موسسه ما کردند، امکانات و فضای دفتر موسسه فراهم شد.

6-مهمترین خصلت کارآفرینی اجتماعی استفاده از بهترین شیوه‌های اقتصادی برای استقلال خدمات اجتماعی است، رمز پایداری و دوام اقتصادی موسسه شما چه بوده است؟

ما سعی می کنیم خلاق و نوآور باشیم و روی اعضایمان حساب زیادی باز کرده ایم. در ارایه خدمات همیشه شاخص های حرفه ای را در نظر می گیریم و از این درجه هیچ وقت پایین نمی آییم که من فکر می کنم این مساله کلید موفقیت ما در بازار است. این تصویر حرفه ای که ما از خود در فضای کار ایجاد کرده و ساخته ایم نقش مهمی در ماندگاری پروژه های ما و موسسه ما دارد.

7-اگر شما توان زندگی/کار جای دو نفر را داشتید، دومین زندگی خود را وقف بهبود کدام حوزه اجتماعی می کردید؟ (بعد از این حوزه که به آن مشغول هستید چه حوزه دیگری را مهم و نیازمند کمک می دانید)؟

آموزش مسائل مالی به خانواده های کم درآمد با تمرکز بر روی جوانان و زنان به منظور توانمند سازی آنان و بهبود وضع زندگی آنان.

8-روبرو شدن همیشگی و روزانه با مشکلات و معضلات اجتماعی آسان نیست. برای اینکه در کارتان تعادل برقرار کنید و استرس را کنار بگذارید چه می کنید؟

سعی می کنم از تعطیلاتم حسابی استفاده کنم و این باعث تعادل من می شود.

9-ارزشمندترین کار/لحظه‌ای که تا به حال در این موسسه داشته‌اید چه بوده است؟

ارائه خدمات مفید به اعضای موسسه

10-سخت ترین/ناخوشایندترین تجربه ای که در هنگام کار در موسسه داشته اید چه بوده است؟

تامین منابع مالی موسسه برای مدت بیشتر از یک سال

11-کار گروهی و تیمی میتواند بالا و پایین های زیادی داشته باشد، چه راهکارهایی در گرداندن کار گروهی داشتید که فکر میکنید موثر بوده؟

جلسات ماهانه با اعضا و برنامه های تشویقی، ارزیابی سالانه کار اعضای تیم٬ به صورت فردی و گروهی و تقدیر از کسانی که توانسته اند به هدفشان برسند، راهنمایی و مشاوره و آموزش مداوم اعضا، اهدای جایزه به کسانی که بهترین کار گروهی را داشتند و استفاده از برنامه های آموزشی بین المللی و شرکت در کنفرانس ها و کارگاه ها. گاهی هم سعی می کنیم که بن هایی برای پروژه های مالی شخصی به افراد بدهیم.

12-آیا تا به حال با موسسه مشابهی در حوزه کاری خود در خارج از کشور (عرصه بین المللی) در تبادل اطلاعات و دانش قرار گرفته اید؟

موسسه ما با بسیاری از موسسه های مشابه در آسیا٬ خاورمیانه٬ آمریکای لاتین و آفریقا در تماس است. همچنین ما عضو شبکه سیپ (www.seepnetwork.org) هستیم و با موسسات بین المللی مرتبا در تماسیم.

13-آینده موسسه خود را چگونه می بینید؟ ده سال دیگر در چنین روزی موسسه شما در چه موقعیتی خواهد بود؟

ما در زمینه مدیریت بهترین شیوه های پروژه های مایکروفاینانس برای دانش آموزان و دانشجویان فعالیت خواهیم کرد.

موسسه ما نقش مهمی در طراحی سیاست های مایکروفاینانس در آذربایجان خواهد داشت. طراحی و توسعه وب سایتی که تمامی منابع و اطلاعات مورد نیاز را برای پروژه های مایکروفاینانس برای اعضایمان فراهم کند و در جهت فعالیت های درآمدزا باشد. موسسه ما انتخاب اول در میان دانشجویان و صاحبکاران امر و یک موسسه برتر و نمونه در عرصه بین المللی خواهد بود.

14-در حال حاضر بزرگترین دغدغه/مشکل موسسه که با آن دست به گریبان هستید چیست؟

در حال حاضر ریسک هایی وجود دارند که پایداری موسسه ما را تهدید می کنند چون منابع مالی ارتباط مستقیمی با موفقیت پروژه ها دارند.

همچنین الان برای نگهداری کارمندانمان کمی مشکل داریم چون نمی توانیم آن حقوقی که در بازار برای کارهای مشابه می دهند به کارمندانمان بدهیم. و در نهایت باید ذکر کنم که محدودیت های مالی باعث می شوند که ما نتوانیم سرویس های خلاقانه ارائه بدهیم.

فقر زدایی

نظرات

afshin's picture

afshin

10.07.10

من گمان می کنم راهکارهایی که برای کار تیمی پیشنهاد شده اند به بسیاری از سازمان ها قابل تعمیم است .
جلسات ماهانه با اعضا و برنامه های تشویقی، ارزیابی سالانه کار اعضای تیم٬ به صورت فردی و گروهی و تقدیر از کسانی که توانسته اند به هدفشان برسند، راهنمایی و مشاوره و آموزش مداوم اعضا، اهدای جایزه به کسانی که بهترین کار گروهی را داشتند و استفاده از برنامه های آموزشی بین المللی و شرکت در کنفرانس ها و کارگاه ها. گاهی هم سعی می کنیم که بن هایی برای پروژه های مالی شخصی به افراد بدهیم.

mahisefat's picture

mahisefat

11.14.10

دقیقا من هم از همین قسمت خیلی خوشم اومد.چرا که اساس کار این موسسات بر پایه کار اعضای آن است که اگر به این قسمت خوب توجه نشود و سرویس خوبی داده نشود، کارآیی موسسه پایین خواهد آمد. نکته بعدی که جالب بود ایجاد فرصت برای ادامه تحصیل اعضا بود که واقعا کار قشنگیه. درضمن مدیریت در خونه به عهده خانوم هاست و اگر زنان در خانواده آموزش ببینند که چطور مسائل مالی خانواده را مدیریت و کنترل کنند، نقش بسزایی در جلوگیری از مشکلات مالی خواهند داشت.

;