موسس طرح سرزمین: ما پنج نفر بودیم با دو میلیون تومان سرمایه

انجمن طرح سرزمین تشکلی غیر‌دولتی و غیر‌انتفاعی است که در راستای حفاظت از حیات‌وحش و تنوع زیستی در ایران فعالیت می کند.
اهداف این موسسه به طور خلاصه در زیر آمده است:
۱.    حفاظت مستقیم درپروژه‌های میدانی ازطریق جمع‌آوری اطلاعات مربوط به آخرین وضعیت گونه‌های درحال انقراض.
۲.    حفاظت غیر‌مستقیم از طریق ارتقاء سطح آگاهی و رسیدن به معیشتی پایدار و درک پذیرش مفهوم اکوتوریسم در میان جوامع محلی ساکن در اطراف مناطق حفاظت شده.
۳.    پیشبرد سطح آگاهی عمومی از جایگاه و اهمیت تنوع‌زیستی و حفاظت محیطی از طریق برپایی کلاسها و پروژه‌های آموزشی برای ساکنان شهر‌های بزرگ به ویژه کودکان و نوجوانان.
۴.    برانگیختن حس ذاتی زیبا شناسی و طبیعت گرایی از طریق انتشار آثار هنری خلق شده توسط تصویرگران و عکاسان طبیعت از اعجاز تنوع زیستی حیرت انگیز این مرز و بوم.

از کارهای جالب توجه این موسسه چاپ بروشورهای آموزشی در مورد حیوانات در حال انقراض و توزیع آن بین اقشار مختلف جامعه و طرح آموزشی حفاظت از پلنگ ایرانی در مدارس روستاهای اطراف پارک ملی بمو است.

این مصاحبه با نغمه نقی لو و حامد مشیری از موسسان و گردانندگان موسسه طرح سرزمین انجام شده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت این موسسه مراجعه کنید:
www.plan4land.org

کمی در مورد فعالیت های موسسه طرح سرزمین برای ما توضیح بدهید؟

مهمترین هدف ما در  انجمن طرح سرزمین حفاظت از طبیعت  وتنوع زیستی است. برای اینکار با سه روش کار می کنیم. در واقع روش اول ما حفاظت مستقیم است. مثلا کار کردن روی یک گونه خاص مثل پلنگ درپارک ملی بمو یا دلفینها در خلیج فارس و فک خزری در دریای خزر که با این کار از وضعیت کنونی گونه وعوامل تاثیر گذار بر کاهش جمعیت آن اطلاع پیدا می کنیم و سعی می کنیم راهکار های حفاظتی ارائه دهیم. و بعد برای توانمند سازی جوامع محلی برای حفاظت از تنوع زیستی اقدام می کنیم. که روش دوم ماست به دلیل اینکه اطلاعات عمومی در مورد  تنوع زیستی بسیار کم است. سومین کاری که ما می کنیم ارتقاء سطح آگاهی مردم  از طریق آموزش است. این می توانید در قالب کارگاهها ، کلاسهای آموزشی و شرکت در جشنواره ها باشد که شرح مفصل آن در وب سایت ما آمده است.

می توانید از سرویس سومتان برای ما یک مثال بزنید؟

به طور مثال همکاری اخیر ما با شهرداری منطقه یک تهران، اطلاعات حیوانات در خطر انقراض را به صورت پوستر بر روی بدنه ایستگاههای اتوبوس کار کردیم. در واقع تا الان اطلاعات حدود ۱۰گونه بر روی بیش از 30 ایستگاه اتوبوس کار شده است.

موسسه شما کی تاسیس شد؟

حامد مشیری: . باید بگویم تا قبل از سال 1380من هم مثل همه افراد  جامعه اطلاع صحیحی از محیط زیست نداشتم. برای همین الان عموم مردم را خوب درک می کنم چون مانند آنها بودم. من با سفرهای اکوتوریستی با حیطه طبیعت آشنا شدم واطلاعاتم بالاتر رفت. به مرور هر سال که به سفرمی رفتم افت کیفیت طبیعت وحشی قابل مشاهده بود. در واقع تخریب محیط زیست یا کاهش جمعیت یک گونه خاص و یا تاثیر تخریبهای انسانی را به وضوح می دیدم.
تیرماه ۱۳۸۴ موسسه ثبت شد اما از اسفند ۱۳۸۵ کار اصلی مان را شروع کردیم و من شغل قبلی ام که در حوزه آی تی بود رها کردم و به صورت تمام وقت به این کار پرداختم

نغمه نقی لو: رشته من مهندسی منابع طبیعی است واز زمان دانشگاه در انجمن های متفاوتی فعالیت می کردم. اما فعالیت این انجمنها خیلی جدی نبود. در واقع من  دنبال کاری می گشتم که نتیجه داشته باشد. می خواستم جایی برای فعالیت جوان هایی باشد که لزوما نمی خواستند در سیستم دولتی کار کنند.این شد که در سال ۱۳۸۴  با پیشنهاد یکی از اساتیدمان تصمیم گرفتیم مستقل باشیم و موسسه خودمان را تاسیس کنیم. البته یک سال و یک سال و نیم طول کشید تا کار روی دور افتاد.

موسسه شما چند نفر کارمند دارد؟
در واقع فعالیت در انجمن شغل ماست وسعی می کنیم به صورت حرفه ای عمل نمائیم. خیلی از موسسات فعالیت محیط زیستی را به عنوان کار فوق برنامه در نظر می گیرند ولی ما دفتر داریم و از صبح افراد سر کار می آیند و به عنوان شغل جدی به آن نگاه می کنند. ما حدود ۱۰ تا ۱۵ نیروی ثابت داریم و حدود ۷۰ نفر که به گونه های دیگر با ما همکاری می کنند. مقلا کار گرافیکی یا ترجمه که بسته به موقعیت های مختلف تغییر می کند.
برخی بچه های گروه ما در زمینه محیط زیست تحصیل نکرده اند و  ما این تنوع تخصص رایکی از عوامل موفقیت مان می دانم.

در زمان تاسیس موسسه چند نفر بودید و چقدر سرمایه داشتید؟

ما با تشکیل یک گروه ۵ نفره کارمان را شروع کردیم و حدود ۲ میلیون تومان سرمایه داشتیم. در اولین مرحله دفترمان را تجهیز کردیم به این دلیل که معتقد بودیم کار به خاطر ضعف امکانات نباید عقب بیفتد و شرایط کار باید مهیا باشد. البته میزان سرمایه های معنوی که دوستان وهمکارانمان وهمچنین اساتیدی که ما را برای رسیدن به اهدافمان هدایت می کردند قابل بیان نیست.

چطور کارتان را توسعه دادید؟

اولین و دومین پروژه ما با اس چی پی سازمان ملل بود. در این پروژه ها همکاران دستمزد بر نداشتند وبا مبلغی که باقیمانده بود پروژه حفاظت از پلنگ ایرانی در پارک ملی بمو را اجرا کردیم. در همین حال مکاتباتی برای دریافت کمک مالی بیشتر انجام دادیم . در سالهای اول ما فقط با گرنتهای بین المللی مانندموسسه داروین. نیوانگلند آکواریوم ٬ پرنس برنارد از هلند و بنیاد باغ وحشهای هلندکار کردیم وتوانستیم اعتبار خوبی را در زمینه حیات وحش کسب کنیم.
ولی الان به خاطر اوضاع سیاسی تمام آن درها بسته شده و همه گروههایی که به ما کمک می کردند امکان همکاری با ما را ندارند. در عین حال ما بیشتر روی منابع داخل متمرکز شدیم و  بیشتر با سازمان محیط زیست همکاری
می کنیم.

برای جذب سرمایه چه می کنید؟
همچنان بخش فاندریزینگ و جذب سرمایه اولویت ماست و باید روی آن برنامه ریزی بیشتری بکنیم.البته کمک به حفظ محیط زیست معمولاً در اولویت ها قرار نمی گیرد، مثلا برای کمک کردن به موسسه  خیریه کهریزک یک خیرثروتمند که می خواهد عضو هیئت امناء باشد، وکمک مالی نماید باید توی نوبت برود چون کمک کردن به انسانها در اولیت است ولی در مورد محیط زیست چنین حالتی وجود ندارد .

آیا از نیروی داوطلب استفاده می کنید؟
افراد زیادی متقاضی کار داوطلبانه برای موسسه ما هستند ولی چون خیلی از کارهایی که ما می کنیم پروژه ای هستند از نظر زمان بندی خیلی نمی توانیم برنامه منسجمی برای کار کردن با نیروی داوطلب داشته باشیم. که البته این ضعف ماست

یکبار در سایتمان محلی برای ثبت نام از داوطلبان گذاشتیم و تعداد آنها اینقدر زیاد شد که نتوانستیم برنامه ریزی درستی برای استفاده از این نیروها بکنیم.در واقع ما این مساله را گذاشتیم برای موقعی که به یک ثبات نسبی رسیده باشیم. نکته دیگر این است که ما به عنوان گروه کوچک خیلی شناخته شده نیستیم و به اصطلاح کسی ممکن است آروزی کار کردن با ما را نداشته باشد. ولی در مورد موسسات بزرگ و جافتاده مانند یونیسف یا WWF متفاوت است. افراد برای کسب تجربه و سابقه کاری ممکن است هر کاری را انجام بدهند.

چگونه کارتان را برای دیگران توضیح می دهید و آنها را تشویق به همکاری می کنید؟

یکی از مشکلات توجیه صاحبان صنعت است که چرا باید برای محیط زیست  هزینه کنند.هنگامیکه مستقیم در مورد محیط زیست صحبت می کنیم ممکن است هیچ توجهی نکنند ولی اگر بگوییم که مثلا ما در روستاها با مردم کار می کنیم و از طریق حفاظت از طبیعت برای مردم روستا درآمد زایی می کنیم که شاید از مهاجرت به شهرها جلوگیری کند و جنبه انسانی آنرا برایشان توضیح بدهیم موثرتر است. البته به مرور افراد توجیه می شوند ولی کلاً در ایران جنبه انسانی کار و اینکه انسان چه نفعی می برد برای مردم مهمتر است. البته که انسان جزو تنوع زیستی است.

مشکلات اصلی شما در کار چه چیزهایی هستند؟
یکی از مشکلات مهم که در سطح جهانی هم مطرح است ارتباط طبیعت با زندگی انسان است. در کشورهای پیشرفته از بچگی مسائل مرتبط بامحیط زیست به کودکان آموزش داده می شود ولی در کشورهایی مثل کشور ما این ارتباط هنوز جا نیفتاده است و کسی اعتقاد ندارد که حفظ تنوع زیستی یک ارزش است.بارها به ما  گفته شده که شما محیط زیستی ها فقط به حیات وحش توجه دارید و نه انسانها. در واقع محیط زیست را یک کلمه لوکس می دانند و گاهی حتی خانواده های ما هم ما را درک نمی کنند.

ارزشمندترین و شیرین ترین لحظات کاری شما چه لحظه هایی هستند؟
اینقدر هدفمان برای ما ارزشمند است که مشکلات کار را تحمل می کنید. گاهی هم می شود که مشکلات پشت سر هم سرازیر می شوند. ولی معمولا گاهی اتفاقات خوب هم پشت اینها برای ما می افتد و خیلی به ما انرژی می دهد. همینطور وقتی می بینیم روی زندگی آدمها تاثیرات زیاد می گذاریم حس رضایت می کنیم.

یکبار یک داوطلب آمد موسسه ما و ما از ایشان خواستیم توی کار آماده سازی بروشورها به ما کمک کند. وسط کار یکدفعه گفت: من اینو روی ایستگاه اتوبوس دیده بودم! آن موقع دو سه ماهی بود که ما تبلیغات اینها را به شهرداری داده بودیم و آنها کار نکرده بودند و ما دیگر ناامید شده بودیم. وقتی این فرد داوطلب این حرف رو به ما زد خیلی خوشحال شدیم و انرژی گرفتیم.انگار واقعا وارد یک وادی جدید شدیم.

همینطور وقتی یک تلاشی میکنیم و نتیجه ای را پشتش می بینیم خیلی خوب است. مثلا در یکی از روستاهای استان فارس برای بچه ها دوره آموزشی محیط زیست گذاشته بودیم. بعد یکی از بچه ها بلند می شود و به مسخره می گوید: دیشب شام تو خونمون محیط زیست داشتیم. جاتون خالی کله پاچه آهو خوردیم! ینطور می شود که بحث محیط زیست در کلاس شروع می شود.  آخر جلسه این بچه بلند شد و گفت من باید از همه همکلاسیهام معذرت بخوام به خاطر این اشتباهی که کردم.

دیگر اینکه یکبار یک نفر زنگ زد دفتر ما و گفت: ببخشید انجمن پلنگ؟ فکر کردم شاید در رابطه با پلنگ بمو باشد،من هم گفتم بفرمایید. این فرد گفت که در منطقه ای که زندگی می کند یک پلنگی آمده و دامهای این فرد را خورده و اوهم می خواسته این پلنگ را بکشد و آنوقت بچه اش جلوی این فرد را گرفته و دفترچه موسسه ما را به پدرش داده و گفته که موسسه ما کمکش می کند. این اتفاق از آن اتفاقاتی بود که آدم را امیدوار می کند و به کار بر می گرداند.

سخت ترین و بدترین لحظات کارتان کدامها بوده اند؟
توی کار لحظه های ناخوش خیلی زیاد است. مثلا کلی وقت می گذاریم و یک مسوول دولتی را آماده می کنیم برای یک کاری و یکدفعه نظرش بر می گردد. گاهی غرورکاذب در میان تیم کاری باعث نگرانی ما می شود.

برای استراحت و به عبارتی ریلکس کردن چه می کنید؟
بودن در طبیعت و ارتباط با آن به ما احساس آرامش و روحیه می دهد.  موقع هایی که سطح انرژیمان پائین می آید سعی می کنیم از شهر فاصله بگیریم تا بتوانیم دوباره انرژی  گرفته به سر کار برگردیم.

تصمیمات موسسه تان را چگونه می گیرید؟
ما سعی می کنیم حالت استبدادی در گروهمان حکم فرما نباشد. گاهی افراد نظرات خیلی بی ربطی دارند ولی با وجود این ما آنها را می شنویم ، بعد رای گیری می کنیم و ممکن است نظر فرد به صورت جمعی رد شود. در واقع ما این تصمیم گیری را به جمع واگذار می کنیم.

آینده موسسه تان را چگونه می می بینید؟
شاید آرمان ما این باشد که شبیه موسسات معروف محیط زیستی جهان بشویم. ولی چیزهای دیگری هم برای ما مهم است. ما دوست داریم اینقدر روی بحث تامین سرمایه و فاندریزینگ کار بکنیم که بتوانیم دیگران را حمایت کنیم. و همچنین بتوانیم کارهای تحقیاتی مفیدی انجام دهیم و در نهایت یک موسسه حفاظتی بزرگ ومعتبر بشویم.

http://www.plan4land.org/farsi/news/1388/03/educational_classes_on_persi...

محیط زیست

نظرات

afshin's picture

afshin

10.21.10

خیلی فعالیت جالبی انجام داده اید. در این مدت کوتاه ، این تعداد همکار تمام وقت و پاره وقت و پروژه هایی در بخش های مختلف سرزمین ایران حقیقتا جالب است. برای کسانی که در محیط های طبیبعی کار کرده اند یا با جوامع محلی روشن است که کاری که شما انجام می دهید کار دشوار و ارزشمندی است. بسیاراز خواندن این مصاحبه لذت بردم. عالی . امیدوارم که موفق و پیروز باشید .

darchin's picture

darchin

10.25.10

آفرين براين همه انرژي مثبت و انديشه توانمند در راه و مسير حفظ محيط زيست و حمايت از حيوانات. هر خدمتي از من برآيد خوشحال مي شوم. بسيار عالي بود. كيف كردم.
كوچولوي عزيزتان را نيز ببوسيد . خوش به حال اين كوچولو كه در اين گونه خانواده اي متولد شده است.

شاد باشيد
نويد

naghiloo's picture

naghiloo

10.27.10

از حمایتهای شما سپساگذارم، امید که طرح سرزمین در راه ارتقاء دانش محیط زیستی در ایران بتواند اقدامات ارزنده ای ارائه نماید.

naghiloo's picture

naghiloo

10.27.10

ممنون آقای بازماندگان لطف دارید

vargha's picture

vargha

10.29.10

بسیار طرح جالیست و بسیار اموزنده برای گروها های کار اجتماعی.موفق باشید

naghiloo's picture

naghiloo

10.29.10

از توجه شما سپاسگذارم

sin2sin's picture

sin2sin

10.30.10

بابا چه كارا كه نكردين؟! خيلي خوبه كه با آدمايي مثل شما آشنا هستم :) . ميدوني كه ميتوني رو من هم حساب كنيد.

sin2sin's picture

sin2sin

10.30.10

يه پيشنهاد نغمه جان

يك شماره حساب اعلام كنيد براي حمايت از محيط زيست. خيلي ها رو ميشناسم كه محيط زيست رو دوست دارن ولي وقت يا فرصت انجام كاري براش ندارن. شايد اينطوري كمكي از دستشون بربياد. البته طرح هاي كارآفريني رو نبايد فراموش كرد.

شاد ، موفق و پيروز باشي.

naghiloo's picture

naghiloo

11.01.10

ممنون سمانه جان، از توجه وحمایتت
راستش رو پیشنهادت فکر می کنم اما تا زمانی که عملی بشه اگر کسی دوست داشت می تونه به صندوق معیشت وحفاظت برای حمایت از ایجاد شغل های کوچک در روستا های اطراف مناطق حفاظت شده کمک کند، برای این منظور با دفتر انجمن تماس بگیرند

mahisefat's picture

mahisefat

11.06.10

واقعا قابل تحسینه. من خیلی برای حیوانات ارزش قائلم. در برخی موارد از انسان ها هم بیشتر. ولی برای اینکه ارزش این موجودات واسه همه انسان ها جا بیفته تلاش خیلی زیادی لازمه. به شما عزیزان تبریک میگم به خاطر پشت کاری که دارین. امیدوارم روز به روز در کارتون موفق بشید و اگر کمکی از دست ما برمیاد دریغ نمی کنیم

naghiloo's picture

naghiloo

11.06.10

ممنون سارا جان دوست خوبم
اگر دوست دارین در این زمینه فعالیت کنید به وب سایت انجمن سری بزنید. از آشنایی با شما خوشحال شدم

afagh's picture

afagh

11.12.10

چه قدر خوبه که افرادی مثل شما هستند که به فکر موجودات دیگر می باشند و به حیوانات و جامعه بشری خدمت می کنید.

naghiloo's picture

naghiloo

11.12.10

آفاق جان ممنون از حمایتت
تیم طرح سرزمین با حمایتهای شما جانی دوباره گرفت.

dadkhah's picture

dadkhah

11.26.10

سلام/خیلی خوشحالم که به جای اینده نگری مالی خودتان.به اینده زمین پاک می اندیشید و تهنیت به شما بزرگواران /پیشنهاد می دهم از فرهنگیان مدرس در سطح کودکستان تا پیش دانشگاهی استفاده بهینه در زمینه اموزش احترام به طبیهت و زمین پاک به بچه ها در کلاسشان استفاده نمایید/

mitramemar's picture

mitramemar

01.19.11

بی نهایت لذت بخش بود. چون من و دوستام حدود 6 سالی هست در زمینه های مختلف حقوق بشر فعالیت می کنیم و همیشه یکی از مهم ترین علاقه هامون محیط زیست بوده خوندن مطلبتون واقعاً برام جالب و قابل استفاده بود. یکی از نکات مثبت در فعالیت شما که خیلی خوبه سایر نهادهای غیردولتی هم به اون توجه کنن همکاری با نهادهای مرتبط با سازمان ملل است .به دلیل اینکه اصولاً این گونه سازمانها غیرسیاسی هستند و حساسیت کمتری نسبت به اونها وجود داره و در ضمن خدمات تخصصی خوبی هم ارائه می دهند همکاری با اون سازمانها برای موسسات غیردولتی بسیار حائز اهمیت هست. اغلب این سازمانها زمینه خیلی خوبی رو برای تعامل میان نهادهای غیردولتی در سراسر دنیا ایجاد می کنند به هر حال به خاطر همه ی موفقیتهایی که در زمینه آموزش محیط زیست داشتید به شما تبریک می گم. من و دوستام هم خوشحال میشیم تا جایی که در توان داریم با شما همکاری کنیم

naghiloo's picture

naghiloo

02.21.11

ممنون میترا جان از حسن جویی شما، موجب دلگرمی من ودوستانم شدید با افتخار آمداه پذیرش دستان گرمتان هستیم، در صورت تمایل با ما تماس بگیرید.

naghiloo's picture

naghiloo

02.21.11

خانم/آقای دادخواه ممنون از حسن توجه شما واقعیت این است که فعالیت در انجمن شغل ماست وما به عنوان یه مبع درآمد هم به آن نگاه می کنیم، کار می کنیم، حفاظت می کنیم وامرار معاشی نیز داریم.
در واقع ایجاد کار برای تعدادی از دوستان حوانم وخودم وهمسرم نمودیم.

parto's picture

parto

05.22.12

به داشتن عزیزانی مثل شما در ایران و به طبع در مدرسه پرتو به خود می بالیم. لطفا باز هم ما را در جریان کارها و موفقیت های خودتان بگذارید.

naghiloo's picture

naghiloo

05.23.12

دوست عزیز موجب دلگرمی و قوت قلب من وهمکارانم در طرح سرزمین هستید.
به عشق ایران و مردم نازنینش همچنان رو به جلو ادامه می دهیم.
اخبار مرتبط با فعالیت ها در سایت ما ببینید.

fauvette's picture

fauvette

08.23.12

دوستان عزیز طرح سرزمین واقعاً به وجود افرادی مثل شما در ایران افتخار می کنم و صمیمانه دست بوس زحمتهای شما هستم. خوشحالم که با شما عزیزان آشنا شدم. امیدوارم فرصت همکاری با شما پیش بیاد و بتونم در کنار شما به ایرانمون خدمت کنم.واقعاً خوشحالم.

ramiri's picture

ramiri

02.16.14

خروجي كارشماچيه يعني چه جوري درآمد كسب ميكنيدازاين راه

naghiloo's picture

naghiloo

02.18.14

دوست عزیز ممنون که مصاحبه را خواندید .در رابطه با سوال شما:
انجمن طرح سرزمین با داشتن تیم های متفاوت در زمینه های آموزش، جامعه محلی، و حیات وحش پروژه تعریف می کند . گاهی پروژه را با هزینه های شخصی آغاز کرده و سپس از طریق جذب اسپانسر کار ادامه می یابد.
فعالیت هایی نظیر تولید محصولات دوستدار محیط زیست، بروشور و کتب نیز هم هست که البته درآمد آن صرف ارتقاء فعالیت های مشابه و یا کمک به یک پروژه ( آموزش، حیات وحش و یا صندوق معیشت و حفاظت ) می گردد.اگر نتوانستم پاسخگو سوالتان باشم می توانید از طریق تلفن های انجمن با من در تماس باشید.plan4land.org

ramiri's picture

ramiri

02.18.14

بنظرمن اگه شماسايتي تاسيس ميكرديد كه مثلا گونه هاي كمياب جانوري رو از جمله انواع آهو غزال كل بزكوهي گوزن جغد طاووس و...رو پرورش ميداديد وبه بازار عرضه ميكرديددرآمد خوبي داشت از طرفي هم ميتوان مقدار زيادي از اين گونه ها رو در طبيعت رها كردتاتعادل به طبيعت برگرده شما خودتون ميدونيد قيمت يك جغددرحدودچند ميليون تومنه.مدتهاست توفكر ايجاد همچين مجموعه اي هستم .اگه قابل ميدونيدتواين زمينه راهنماييم كنيد.من توشهردامغان زندگي ميكنم وحاضرم تو اين فعاليت كه ميتونه كمك شاياني به حفظ بقاي اين گونه هاي كمياب كنه ايفاي نقش كنم.

pilpilak's picture

pilpilak

03.28.14

دوست عزیز ، کسب درآمد از راه دست درازی به طبیعت و اهلی کردن آفریده های خداوند فکری بس اشتباه و غلط است و آینده ای ندارد . به موجودات زنده به چشم منبع درآمد نگاه نکنید .

naghiloo's picture

naghiloo

03.29.14

دوست عزیز ممنون که مصاحبه را مطالعه کردید.
هدف ما حفاظت از طبیعت از طریق آگاهی رسانی عمومی خصوصا کودکان و نوجوان و همچنین مشارکت با جوامع محلی در حفاظت است.
نظر شما محترم اما تا وقتی زیستگاه های حیات وحش در معرض آسیب هستند و آگاهی عمومی در زمینه ارزش های این گونه کم است، پرورش و رها سازی کاری مفید به نظر نمی آید.
در ایران نمونه هایی از نگهداری از برخی از جمعیت های جانوری نظیر گور ایرانی و یا گوزن زرد ایرانی وجود دارد که ان هم به دلیل تخریب زیستگاه ترجیح داده شده که به پناهگاه حیات وحش منتقل شود جهت احیاء نسل.
در واقع پرورش و رها سازی از نظر اکولوژیکی تعادل زیستگاه را بر هم میزند.کار دقیقی است و باید بسیار با دقت و مطالعه انجام شود.در هر صورت از طریق سایت انجمن می توانید برای سوالات بیشتر با ما در تماس باشید.

;