موسسه یونیسان: ایجاد فرصت برای معلولان

نام مصاحبه شونده: آرمن الوردیان

نام موسسه: یونیسان (موسسه غیر دولتی برای حمایت از افراد نیازمند کمکهای ویژه)

سال تاسیس: ۲۰۰۲

تعداد کارمندان ۱۱ نفر و تعدادی داوطلب

موسسه یونیسان برای حمایت از افراد معلول تاسیس شده و از طریق کمپینهای ویژه برای حقوق آنها و ارائه خدمات مورد نیازشان از آنها حمایت می کند. برای اطلاعات بیشتر از وبسایت موسسه بازدید کنید:

www.unison.am

موسسه شما چه سرویس هایی ارایه می دهد؟

موسسه ما برای افراد نیازمند کمکهای ویژه (نظیر معلولین) مشاوره حقوقی و حمایتی و همچنین فرصتهای شغلی و آموزشهای ویژه  فراهم می کند. این آموزشها شامل آموزش زبان انگلیسی و مهارتهای کامپیوتری هستند؛ افرادی که در دوره های ما شرکت می کنند می آموزند که چگونه رزومه (شرح سوابق کاری) اثرگذار برای خود بنویسند و اعتماد به نفسشان را افزایش دهند. ما در موسسه همچنین با صاحبان کار در سراسر کشور مذاکره می کنیم تا آنها را متقاعد کنیم تا افراد معلول را به کار بگیرند. بعنوان مثال، بیش از ۳۰ نفر از شرکت کنندگان ما در یکی از شرکتهای معتبر فراهم کننده تلفن همراه مشغول به کار شده اند.

علاوه بر ایجاد این شبکه اجتماعی٬ فعالیتهای ما مانند شرکتی است که در زمینه های اجتماعی سرمایه گذاری می کند. ما همچنین فرصتهای فوق برنامه مانند کارهای هنری و کلاس آواز و شرکت در کلاسهای هنری فراهم می کنیم. ما در این کلاسهای هنری یک استاد نقاشی استخدام کرده ایم که به افراد معلول نقاشی آموزش می دهد. این آموزشها هم از نظر روانی و هم برای آماده کردن این افراد برای بر عهده گرفتن شغلهای آینده ضروری است.

انگیزه شما برای تاسیس موسسه چه بود؟

مدیر موسسه خودش یک فرد معلول است. قانونهایی که برای حمایت از افراد معلول تصویب شده کافی نبودند، بنابراین بنیانگذار و مدیر موسسه به یک جایگزین موثر فکر می کرد. در نهایت موسسه ما تاسیس شد که با دولت و افراد معلول همکاری می کند تا نیازهای آنها درست به دولت منعکس شود.

شما چه روشی برای پیشبرد کارهای خود برگزیدید؟ تاثیر این روش ها چه بود؟

همنشینی افراد معلول و غیر معلول در موسسه ما یک اصل کلی است. کارمندان ما از هر دو گروه هستند. بطور مثال وکیلی که مشاوره حقوقی برای موسسه ما فراهم می کند و بسیار هم در کشور معروف است، خودش یک معلولیت جدی دارد. در بعضی از مواقع هم ما به نفع معلولان عمل می کنیم و سعی می کنیم که در استخدام افراد معلول و غیرمعلول یک توازن و تعادل مثبت ایجاد کنیم و به عبارتی از هر دو گروه در موسسه مان استخدام کنیم.

موسسه ما همواره تلاش می کند که مدیرت موسسه و کار کارمندانش رو به پیشرفت باشد.مثلا ۲۵ نفر از اعضای موسسه در برنامه های آموزشی و کنفرانسهای خارج از کشور شرکت کرده اند.

شما چه تاثیری بر مشکلاتی که نشانه گرفتید داشتید؟

موسسه ما سالی چندین مرتبه نیازسنجی و ارزیابی انجام می دهد. این باعث می شود که بفهمیم کجاها پیشرفت داشته ایم و کسانی که از موسسه ما حمایت مالی می کنند هم از برنامه های ما خبردار می شوند. موسسه ما با فعالیت هایش در زمینه قانونگذاری و تصویب برنامه های حمایتی از افراد معلول موفقیت های زیادی داشته است. بطور مثال یک بسته حمایتی از حقوق معلولان به مجلس توسط ما پیشنهاد شده است. بطور نسبی این پیشنهادات قبول می شوند و پیشرفتهای خوبی حاصل شده است.

همینطور یک برنامه استراتژیک در سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۱۵ توسط دولت اجرا شد، که توسط ما پیشنهاد شده بود و البته توسط دولت بسط و گسترش پیدا کرد.

موسسه ما فهرستی از افراد جویای کار تهیه کرده است که اسامی بیش از ۲۵۰ نفر در آن وجود دارد. چهل نفر از افراد معلول در این لیست تاکنون موفق شده اند کار پیدا کنند. ما وب سایتی درست کرده ایم که افراد می توانند بطور مستقیم در آن به عنوان جویای کار ثبت نام کنند و در آن پروفایل و رزومه خودشان را بگذارند. موسسه ما برای اینکه این افراد بتوانند در ساختمانهای مختلف به راحتی رفت و آمد کنند کمپین های زیادی انجام می دهد تا سازندگان این سختمانها را تشویق کند که آنها را به گونه ای بسازند که برای افراد معلول و استفاده کنندگاه از صندلی چرخ دار قابل دسترسی باشد. در سال گذشته در نتیجه فعالیتهای موسسه ما حدود ۵۰ درصد از ساختمانهای جدید این مسائل را رعایت کنند.

سرمایه و تعداد نیروی انسانی اولیه برای شروع کار چقدر بود؟

ما با حدود ۲۰ نفر این کار را شروع کردیم. البته در اول ۳ نفر بودند که کارها را انجام می دادند، تا اینکه در سال ۲۰۰۳ اولین کمک مالی به موسسه ما داده شد. این کمک مالی و سرمایه از طرف یک شهروند عادی بود و برای موسسه ما هم یک دفترفراهم شد.

مهمترین خصلت کارآفرینی اجتماعی استفاده از بهترین راهکردهای اقتصادی/بیزینسی برای مستقل شدن خدمات اجتماعی است، رمز پایداری و دوام اقتصادی موسسه شما چه بوده است؟

ما برنامه های زیادی در دست اجرا داریم، تداوم این برنامه ها بسته به این است که مجلس و سیستم قانونگذاری از ما حمایت کنند. در حال حاضر شهرت خوبی که موسسه ما کسب کرده یکی از دلایل مهم پیشرفت برنامه های ما می باشد.

برنامه های فعلی ما در میان مردم و عموم مطرح شده اند و متقاضیان زیادی دارند. با این وجود موسسه نیازمند کمک افراد حامی است که کمکهای مالی برای ما فراهم می کنند و باید به آنها هم جوابگو باشیم. البته بسیاری از سرمایه داران و صاحبان صنایع هم اخیرا از برنامه های ما حمایت کرده اند، که در موفقیت برنامه های ما بسیار موثر بوده است.

اگر شما توان زندگی و کار جای دو نفر را داشتید، دومین زندگی خود را وقف بهبود کدام حوزه اجتماعی می کردید؟

من احتمالا در حوزه رسانه و گسترش رسانه های اجتماعی با تمرکز روی مسایل فرهنگی فعالیت می کردم. هم اکنون هم ما دو وبسایت درست کرده ایم که در این حوزه فعالیت می کنند. این وبسایتها در زمینه توسعه فرهنگی متمرکز هستند، که آدرس آنها www.komitas.am  و www.khachaturian.am  می باشد.

حوزه دیگری که دوست داشتم در آن فعالیت کنم، مهاجرت است.

روبرو شدن همیشگی و روزانه با مشکلات و معضلات اجتماعی  آسان نیست. برای اینکه در کارتان تعادل برقرار کنید و استرس را کنار بگذارید چه می کنید؟

ما یکسری تمرین فعالیت گروهی داریم و کار تیمی را در موسسه مان تقویت می کنیم. در همین حین، ما به طور خصوصی با بعضی از کارمندانمان جلساتی می گذاریم که گفت و گو کنیم. شرکت در برنامه های فرهنگی هم روش دیگری است که توسط آن بر سختیهای کار غلبه می کنیم و آرامش می گیریم.

ارزشمندترین کار/لحظه‌ای که تا به حال در این موسسه داشته‌اید چه بوده است؟

آوردن تغییرات ارزشمند به زندگی افراد. وقتی می بینم رفتارها و برخوردها با افراد معلول عوض شده و خودشان هم دیدشان نسبت به خودشان بهبود پیدا کرده احساس می کنم که کارمان را درست انجام داده ایم.

سخت ترین و ناخوشایندترین تجربه ای در موسسه چه بوده است؟

کار ما متکی به بودجه ای است که داریم. وقتی این بودجه تمام می شود، مجبوریم از همکارانمان خداحافظی کنیم. البته در سالهای اخیر چون حمایتهای مالی مستمر برای موسسه ما وجود داشته توانسته ایم بر این مشکل غلبه کنیم.

کار گروهی و تیمی می تواند پستی بلندی های زیادی داشته باشد. چه راهکارهایی درگرداندن کار گروهی داشتید که فکر می کنید موثر بوده؟

استفاده از تجربه های گذشته کلید اصلی مدیریت موسسه ما می باشد. این یک موسسه غیر دولتی است و مردم می دانند که افراد وظیفه ندارند که به مردم خدمات ارایه بدهد. وقتی این دید در افراد بهره مند از خدمات وجود دارند خودشان بخشی از کارها و مسوولیت ها را به عهده می گیرند. من همواره تلاش می کنم تا افراد را امیدوار و با انگیزه نگاه دارم تا هدف موسسه همواره پیش رویشان باشد و با انگیزه کار کنند.

آیا تا به حال با موسسات مشابهی که در زمینه های شما کار می کنند و در خارج از کشور شما هستند ارتباط برقرار کرده اید؟

بله، موسسه ما عضو یک شبکه مجازی در کشور سوئد و عضو شبکه ایروان برای افراد معلول است.

آینده موسسه خود را چگونه می بینید؟ در ۱۰ سال آینده موسسه شما در چه وضعیتی خواهد بود؟

ما امیدوارم که در سراسر کشور، دسترسی افراد معلول به امکانات افزایش پیدا کند. همچنین ما امیدوارم موسسات غیر دولتی مشابهی در کشور شروع به فعالیت کنند و ما بتوانیم بیشتر برای گسترش فعالیتهایمان برنامه ریزی کنیم.

بزرگترین چالش موسسه شما در حال حاضر چیست؟

وابستگی به کمک های مالی خارج از موسسه الان بزرگترین چالش ما می باشد؛ ما هیچ تضمینی نداریم که بتوانیم کارمندانی که به مرور آموزش داده ایم و حالا باری از تجربه دارند را نگاه داریم و بتوانیم جلوشان را بگیریم که موسسه ما را برای رفتن به مشاغل پردرآمدتری ترک نکنند.

چالش دیگر ما مساله قانونگذاری است، که به طور کلی مانعی در فعالیت های کارآفرینی اجتماعی می باشد.

آدرس سایت کاریابی:

www.jobs.disability.am

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

afshin's picture

afshin

11.04.10

تا جایی که من به یاد می اورم در ایران هم موسساتی هستند که اقداماتی شبیه این موسسه انجام می دهند. یکی از این موسسات مجتمع رعد است این مجمتع به توانخواهان آموزش های حرفه ای می دهد و سعی می کند که امکان استخدام این افراد را در موسسات دولتی وغیردولتی فراهم کند. در سازمان بهزیستی هم قبلا چنین برنامه هایی انجام می شد د رخیابان فدائیان اسلام در شهرری یک مجتمع بزرگ بود که اسمش را به خاطر نمی آورم ولی چینین وظیفه ای را بر عهده داشت و لی در دهه هفتاد با توجه به سیاست های دولت برا ی خودکفایی مراکز مختلف بهداشتی و غیره این مرکز تغییر کاربری پیدا کرد وشد یک مرکز تولیدی. یعنی جایی که قرار بود به توانخواهان آموزش های فنی حرفه ای دهد شد یک مرکزی که پیمانکار بود و مثل یک کارخانه کوچک مثلا چرخ واگن قطارهای مسافر بری رجاء را تولید می کرد و خوب از هدف اولیه و ماموریتی که داشت به دور افتاد . مثلا قسمت آموزش تعمیر خودرو تبدیل شد به یک تعمیرگاه کوچک که حالا خودروهای سازمان بهزیستی را تعمیر می کرد یا تعویض روغن انجام می داد و دیگریک تعمیرگاه آموزشی نشد.
الان از عاقبت آن مرکز خبر ندارم.
ولی به نظر می ر سد که مرکز غیردولتی رعد که دفترش در شهرک غرب است همچنان فعال است . کسی از این مراکز خبری دارد؟

malemi's picture

malemi

11.04.10

تا جایی که من میدانم مجتمع رعد همچنان فعال است و به مناسبت های مختلف هم مراسمی برگزار می کند. اتفاقا بازارچه خیریه ای هم به زودی خواهند داشت. این هم لینک به این موسسه که وب سایت فعالی هم دارند:

http://raadcharity.org/index.php

mahisefat's picture

mahisefat

11.06.10

من یه مدت تو این موسسه فعالیت کردم و از نزدیک مشکلات این توانیاب هارو دیدم. متاسفانه بزرگترین مشکل این عزیزان اینه که نمی تونن کار پیدا کنن در صورتی که سرشار از استعداد هستند. مدتی که اونجا بودن چند تا طرح ارائه دادم برای اینکه این عزیزان راحت تر جذب بازار کار بشن. چند نفر از کسانی که در این موسسه آموزش دیدن همون جا مشغول به کار شدن و این باعث خوشحالیه.

sin2sin's picture

sin2sin

11.10.10

آره افشین جان موسسه رعد فعاله. حدود سه چهار ماه پیش هم تو کرمان پوستر آگهی یک از فعالیت هاشونو دیدم که خواسته بود روی طراحی هامونو برای تی شرت براشون بفرستیم تا تولید کنن. طرح جالی بود.

naser1364's picture

naser1364

11.14.10

رعد هم فعال است، اتفاقا حدود یه ماه پیش خانم دکتر رسولیان عضو هیات مدیره رعد و خانم دکتر جمالی مدیر عامل موسسه روزبه زنجان در نشست تخصصی بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان شرکت کردند و گزارشی از فعالیت های خود ارائه کردند.
در مورد تامین مالی موسسات مشابه به نکته خوبی در این مصاحبه اشاره شده بود و آن اینکه کسب شهرت در بین مردم بود. معتقدم که یه موسسه اگر بتواند مشروعیت مردمی کسب کند بسیار موفق خواهد بود

fairy's picture

fairy

11.15.10

من به تازگی عضو شدم و در ايران و در انجمن مشابهی به اسم باور فعال هستم که دقیقا مشکلات انجمن یونیزون را دارد ، بر حسب اتفاق هم قرار است که برای روز جهانی افراد دارای معلولیت 3 دسامبر با این انجمن و گرجستان ویدئو کنفرانسی داشته باشیم ، اهم مشکلات باور هم مالی است چون به هیچ عنوان کار خیريه اي نمی کند(اعلام شماره حساب و گزاردن صندوق خيریه) چرا که آن را در تضاد با هدف اول خود فرهنگ سازی و ایجاد نگرش صحيح نسبت به افراد معلول و دور از ترحم می داند و از طرفی هم می خواهد زیاد به ارگان هاي دولتی وابسته نباشد چرا که ngo بودن آن زیر سوال می رود ، به جاي آن به دنبال جلب مشارکت های مردمی در اجرایی کردن پروژه های خود است که اکثرا فرهنگی است (چاپ کتاب ، برگزاري جشنواره ، برپایی برماکه های حضور در عرصه اجتماع ، ساخت تیزر و کلیپ و .....) البته در کنار این امور به بحث پیگیری حقوق شهروندی افراد معلول و ایجاد فرصت برابر براي حضور آنان در جامعه نيز مشغول است ، خوشحال می شویم باور را در رسیدن به باورهایش با نظرات خود یاري دهید. برای اطلاع بیشتر به سایت ما www.baavarnew.ir مراجعه کنید. من مسئول ارتباطات بین الملل و رسانه باور هستم (از 6 سال پیش در اثر تصادف دچار ضايعه نخاعی و معلولیت هستم) 5 سال است که با باور اینکه معلولیت احتمال برابر برای همه انسانها است با باور همکاري می کنم. عضویت در باور برای همه ( افراد معلول و غیر معلول) با این پيام که همدیگر را بفهميم و با هم زندگی کنیم آزاد است.
شماره تماس ما : 88342529
اگر مایل هستید در اجرایی شدن باور های ما در کنار ما باشید به ما ملحق شوید

fairy's picture

fairy

11.15.10

من به تازگی عضو شدم و در ايران و در انجمن مشابهی به اسم باور فعال هستم که دقیقا مشکلات انجمن یونیزون را دارد ، بر حسب اتفاق هم قرار است که برای روز جهانی افراد دارای معلولیت 3 دسامبر با این انجمن و گرجستان ویدئو کنفرانسی داشته باشیم ، اهم مشکلات باور هم مالی است چون به هیچ عنوان کار خیريه اي نمی کند(اعلام شماره حساب و گزاردن صندوق خيریه) چرا که آن را در تضاد با هدف اول خود فرهنگ سازی و ایجاد نگرش صحيح نسبت به افراد معلول و دور از ترحم می داند و از طرفی هم می خواهد زیاد به ارگان هاي دولتی وابسته نباشد چرا که ngo بودن آن زیر سوال می رود ، به جاي آن به دنبال جلب مشارکت های مردمی در اجرایی کردن پروژه های خود است که اکثرا فرهنگی است (چاپ کتاب ، برگزاري جشنواره ، برپایی برماکه های حضور در عرصه اجتماع ، ساخت تیزر و کلیپ و .....) البته در کنار این امور به بحث پیگیری حقوق شهروندی افراد معلول و ایجاد فرصت برابر براي حضور آنان در جامعه نيز مشغول است ، خوشحال می شویم باور را در رسیدن به باورهایش با نظرات خود یاري دهید. برای اطلاع بیشتر به سایت ما www.baavarnew.ir مراجعه کنید. من مسئول ارتباطات بین الملل و رسانه باور هستم (از 6 سال پیش در اثر تصادف دچار ضايعه نخاعی و معلولیت هستم) 5 سال است که با باور اینکه معلولیت احتمال برابر برای همه انسانها است با باور همکاري می کنم. عضویت در باور برای همه ( افراد معلول و غیر معلول) با این پيام که همدیگر را بفهميم و با هم زندگی کنیم آزاد است.
شماره تماس ما : 88342529
اگر مایل هستید در اجرایی شدن باور های ما در کنار ما باشید به ما ملحق شوید

darchin's picture

darchin

12.03.10

با تبريك روز جهاني معلولين ، آدرس انجمن باور را در وب لاگ سازمان هاي غير دولتي و وب لاگ نوجوانان معرفي كردم. اميدوارم مفيد واقع شود
http://www.ngos.blogfa.com/cat-2.aspx
www.nojavanan.bloghaa.com
شاد وموفق باشيد
نويد

;