موسسه توسعه مدنی و مشارکتی، موسسه کمک به موسسات دیگر

نام مصاحبه شونده: داویت چیتیان٬ مدیر موسسه

نام موسسه: موسسه توسعه مدنی و مشارکتی

سال تاسیس: ۲۰۰۶

تعداد کارمندان: ۱۰ نفر

موسسه توسعه مدنی و مشارکتی، موسسه ای غیردولتی در کشور ارمنستان است که در حوزه تقویت و ظرفیت سازی جامعه مدنی فعالیت می کند. این موسسه به طور خاص استراتژی ها و برنامه هایی برای توسعه سازمانی و مدیریت مالی طراحی کرده و از طریق دوره های آموزشی آنها را در اختیار موسسات دیگر قرار می دهد.

برای اطلاع از جزییات فعالیت های این موسسه از وب سایت آن بازدید کنید: www.cdpf.am

موسسه شما چه خدماتی ارایه می دهد؟

موسسه ما بودجه و کمک هایی را که حامیان مالی بزرگ به موسسات کوچک  می دهند، مدیریت می کند و برای آنها برنامه ریزی می کند. ما همچنین دوره های آموزشی ٬ کارگاه های مختلف و برنامه های متعدد برای مدیریت و توسعه سازمانی طراحی کرده و آنها را برگزار هم می کنیم. ما در امور تحقیقاتی هم فعال هستیم.

به طور خلاصه کار موسسه ما ارائه خدمات به موسسات و ان جی او هایی است که می خواهند توسعه پیدا کنند و نیاز به راهنمایی و  آموزش دارند.

خدمات ما در بیشتر موارد رایگان است، ولی گاهی هم در مواردی که موسسه مورد نظر آموزشهای خاصی نیاز داشته، برای این آموزشها پول دریافت کرده ایم.

انگیزه شما برای تاسیس موسسه چه بود؟

موجی برای تقویت جامعه مدنی در بسیاری از کشورها، و همچنین در ایروان، به وجود آمد و به تبع آن، نیاز به این خدمات از ابتدا احساس شد. خدماتی که بتواند به این موسسات کمک کند تا کار ادامه دار داشته باشند و به خوبی فعالیت کنند.

شما چه روشی برای پیشبرد کارهای خود برگزیدید؟ تاثیر این روش چه بود؟

نیازسنجی مدام از جامعه و موسسات و افرادی که می خواهند از خدمات ما استفاده کنند. ما مرتب نیازسنجی می کنیم و سعی می کنیم برنامه هایمان را بر اساس آن بریزیم.

اقدامات شما چه تاثیری بر مشکلاتی که نشانه گرفته اید داشته است؟

هر پروژه را به طور جداگانه ارزیابی می کنیم. به طور معمول، حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد تاثیر مثبت بر روی مدیریت موسسه می گذاریم. بعد از اتمام پروژه هم ما ارزیابی را رها نمی کنیم. آخرین ارزیابی ما نشان می دهد که ما ۸۰ درصد موفقیت داشته ایم؛ زمان که می گذرد، این عدد به حدود ۴۵ درصد میرسد.

سرمایه و تعداد نیروی انسانی اولیه برای شروع کارتان در موسسه چقدر بود؟

ما با ۶ نفر شروع کردیم و حدود ۶۰۰۰ دلار برای راه انداختن ابتدایی موسسه کمک مالی داشتیم. بعد در سال ۲۰۰۷ سرویسهایمان را شروع کردیم وبعد از آن دوره های آموزشی در زمینه توسعه سازمانی و روشهای جذب کمک مالی را به سازمانها ارایه دادیم.

مهمترین خصلت کارآفرینی اجتماعی استفاده از بهترین شیوه‌های اقتصادی و مدلهای تجاری برای مستقل شدن خدمات اجتماعی است، رمز پایداری و دوام اقتصادی موسسه شما چه بوده است؟

ما برای ارایه خدماتمان، از کسانی که شرکایمان نیستند پول می گیریم، البته پولی که می گیریم خیلی زیاد نیست. این کار برای موسسه ما در آمد می آورد. مثلا در سال ۲۰۰۷ ما ۷ درصد بودجه مان از همین درآمدها بود، که در سال ۲۰۰۹ به ۳۵ درصد رسید. این البته پیشرفت خوبی بود، ولی ما هنوز تا اندازه زیادی به کمک های مالی حامیانمان وابسته هستیم.

اگر شما می توانستید جای دو نفر کار و زندگی می کردید، دومین زندگی خود را وقف بهبود کدام حوزه اجتماعی می کردید؟

احتمالا حوزه مهاجرت. من دوست داشتم به مساله مهاجرت بپردازم و این موضوع خیلی برایم جالب است.

ارزشمندترین کار یا لحظه‌ای که تا به حال در این موسسه داشته‌اید چه بوده است؟

وقتی نتیجه کار را می بینیم و متوجه می شویم که باعث تغییرات مثبت و ماندگار شده ایم، انگیزه زیادی برای ادامه کارمان می گیریم.

سخت ترین و یا ناخوشایندترین تجربه ای که در هنگام کار در موسسه داشته اید چه بوده است؟

ما الان با مشکل تامین سرمایه برای ادامه کارمان مواجه هستیم، چون بودجه مان رو به اتمام است و مدیریت موسسه مان هم تغییر کرده است. این مسایل کمی کار را سخت کرده است.

کار گروهی و تیمی می تواند پستی بلندی های زیادی داشته باشد. چه راهکارهایی درگرداندن کار گروهی داشتید که فکر می کنید موثر بوده؟

تعداد کارمندان موسسه ما کم است و ما توانسته ایم محیط دوستانه ای در فضای کاریمان به وجود بیاوریم. تصمیمات موسسه ما معمولا بر اساس توافق گرفته می شود و ما مکانیزمی طراحی کرده ایم که به طور مرتب نیازها و نگرانی های کارمندانمان را بشنویم و آنها را مد نظر خود قرار دهیم.

آیا تا بحال با موسسات مشابهی که در زمینه شما کار می کنند و در خارج از کشور شما هستند ارتباط گرفته اید؟

ما تا به حال با این موسسات در تماس بوده ایم:

Counterpart International

European Foundation Center

Global Fund for Community Foundation

Eurasia Foundation

World Vision

IPEN

همچنین در بعد ملی ما عضو شبکه های زیر هستیم.

The Advocacy Network of Armenia

The Public Council and International Donor Working Group On Community Foundations

آینده موسسه خود را چگونه می بینید؟ در ۱۰ سال آینده موسسه شما در چه وضعیتی قرار خواهد داشت؟

توسعه کارمندان و خود موسسه از اهداف اصلی ما می باشد. دوست داریم بخش ارایه سرویس و طراحی پروژه را از هم جدا کنیم، چون الان همه اینها توسط یک گروه از کارمندان ما انجام می شود. در مجموع من فکر می کنم موسسه ما در زمینه مساله توزیع کمک های مالی و مدیریت آنها به موسسات کوچک پیشتاز خواهد بود.

بزرگترین چالش موسسه شما در حال حاضر چیست؟

ما فعلا در فاز تغییر هستیم. اگر این فاز را به سلامت بگذرانیم درآمدمان برای ۱۰ سال آینده تامین می شود و همینطور مسیری که می خواهیم روی آن متمرکز شویم را انتخاب خواهیم کرد.

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

sin2sin's picture

sin2sin

11.11.10

ايجاد مركزي كه در كنار انجام وظيفه اجتماعي بتواند خودگردان باشد يكي از آرزوهي من است

darchin's picture

darchin

11.11.10

آفرين بر اين كشور همسايه كه اينگونه در مسير رشد و ترقي اجتماعي آزادانه در حال پيشرفت است.
خوشا به حالشان

naser1364's picture

naser1364

11.13.10

یکی از دلایل شکست و عدم موفقیت یا کارایی تشکل های غیردولتی در ایران فقدان تخصص و آگاهی درباره نحوه فعالیت در این گروه هاست که آموزش متصدیان و فعالان اجتماعی برای موفقیت تشکل های غیردولتی بسیار ضروری است. چیزی که متاسفانه خلا آن در ایران احساس می شود

mahisefat's picture

mahisefat

11.14.10

کاش ما هم در ایران چنین موسسه ای داشتیم که به موسسات نو پا آموزش بده و راهنماییشون کنه. من فکر می کنم راه انداختن یک موسسه غیر دولتی شاید در شروع راحت باشه، ولی پایداری و نگه داشتن و درست کار کردن در اون خیلی سخته که نیازمند آموزش نیروی متخصص است که بتوانند موسسه را اداره کنند. این هم خودش یه ایده برای راه اندختن یه کسب و کار اجتماعی در ایران می تونه باشه. من که تا به حال به ذهنم نرسیده بود.

;