مدیر موسسه مارتونی: روزهای اول، سخت ترین روزها هستند

نام مصاحبه شونده: آناهیت گورگیان٬ مدیر موسسه

نام موسسه: شورای محلی زنان مارتونیMartuni Women Community Council

تاریخ تاسیس: از سال ۱۹۹۵ به عنوان شاخه محلی شورای ملی زنان. در سال ۲۰۰۰ به عنوان یک سازمان غیر دولتی مستقل مجوز گرفت

تعداد کارمندان: ۸ نفر ثابت (بسته به بودجه موسسه٬ کارمندان افزایش یا کاهش می یابند)

موسسه شما چه خدماتی ارائه می دهد؟

خدمات اجتماعی. در سال ۲۰۱۰، کارمندان سازمان غیر دولتی ما در یک سری دوره های آموزشی کارآفرینی اجتماعی شرکت کردند و روی جذب کمک های مالی برای موسسه تمرکز کردند. بعد از آن، خدمات ما بر حوزه مشاوره حقوقی و فراهم کردن خانه های مناسب برای زنان و افراد سالمند و قربانیان خشونت خانگی و مهاجران متمرکز بود. مارتونی یک آسایشگاه نیز برای افراد سالمند ایجاد کرده، که با دولت در اداره آن همکاری می کند.

انگیزه شما برای تاسیس موسسه چه بود؟

کمک به افراد آسیب پذیر جامعه. بعدها البته کار ما گروه های دیگری را نیز در بر گرفت و امروزه زنان٬ سالمندان و دیگر گروه هایی که از خدمات و حقوق اجتماعی محروم بوده اند از خدمات ما بهره مند می شوند.

شما چه روشهایی برای پیشبرد کارهای خود برگزیدید؟ تاثیر این روش ها چه بود؟

ما روی نیازهای جامعه تمرکز کردیم. مرتبا نیاز سنجی می کنیم تا ببینیم کجاها به خدمات ما نیاز دارند. هر بار که کار موسسات دیگر را می بینیم، استراتژی جدیدی طراحی می کنیم.

ما ابزار خاصی برای نیاز سنجی داریم که به وسیله آکسفورد طراحی شده است، که اسم آن:

Oxford Political Management

می باشد.

این برنامه به ما کمک می کند که تصمیم بگیریم در همکاریمان با بخشهای دولتی و شهرداری و در پروژه هایی مانند مدیرت زباله و یا بخش آموزش یا بهداشت چه استراتژی هایی در نظر بگیریم. بعنوان مثال، بخش مدیریت زباله شهرداری با همکاری ما انجام می شود و ما با شهرداری توافق نامه هایی در این راستا داریم.

پس از نیازسنجی هایی که ذکر کردم، در ادامه مرتباً پرسشنامه هایی برای ارزیابی پروژه هایمان توزیع می کنیم تا ببنیم کجا قرار گرفته ایم. بر اساس این نظرسنجی ها، استراتژی های بعدی را طراحی می کنیم. البته برآیند هر پروژه را هم به صورت جداگانه و با دقت بررسی می کنیم تا ببینیم چقدر پیشرفت داشته ایم.

سرمایه و تعداد نیروی انسانی اولیه ای که با آن شروع کردید چقدر بود؟

موسسه ما سرمایه اولیه نداشت؛ حدوداً ۹ نفر افراد داوطلب بودند که کار را شروع کرده و بعد موسسه را تاسیس کردند. بودجه پروژه های اولیه هم از بخش دولتی می آمد.

مهمترین خصلت کارآفرینی اجتماعی استفاده از بهترین شیوه‌های اقتصادی-تجاری برای مستقل شدن خدمات اجتماعی است، رمز پایداری و دوام اقتصادی موسسه شما چه بوده است؟

موسسه ما استراتژی خاصی برای ماندگار کردن خود ندارد. البته ما در نظر داریم خود را به یک موسسه پویای اجتماعی تبدیل کنیم؛ ما همچنین آموزش را به عنوان محور اصلی فعالیت هایمان در نظر گرفته ایم و در نهایت دوست داریم آنرا از حالت رایگان در بیاوریم و اگر بشود برای فعالیت هایمان پول دریافت کنیم.

اگر شما توان زندگی و کار جای دو نفر داشتید، دومین زندگی خود را وقف بهبود کدام حوزه اجتماعی می کردید؟

حوزه بهداشت مواد غذایی و حل مشکلات کشاورزی و نگهداری فرآورده های محلی و تشویق تولید کنندگان محلی برای تولید.

روبرو شدن همیشگی و روزانه با مشکلات و معضلات اجتماعی آسان نیست. برای اینکه در کارتان تعادل برقرار کنید و فشار را کم کنید چه می کنید؟

ما ۶ نفر نیروی تعلیم دیده برای ارایه خدمات مشاوره به افراد معلول و قربانیان خشونت خانگی داریم. این افراد همچنین کارمندان موسسه را برای حل مشکلات و اختلافاتی که ممکن است در طول کار پیش بیاید آموزش می دهند.

ارزشمندترین کار/لحظه‌ای که تا به حال در این موسسه داشتید چه بود؟

وقتی که در جامعه ای که کار می کنیم شناخته می شویم و به کارمان اهمیت داده می شود، بهترین لحظه هاست. دوست داریم موسسه مان به عنوان نمونه ای موفق از کار تیمی و گروهی شناخته شود، نه یک نمایش یک نفره. دیگر لحظه های خوب ما زمان تولید برنامه برای رسانه های محلی است، که نقش مهمی در معرفی ما به جامعه داشته اند. ما مرتبا برای رسانه ها مطالبی طراحی می کنیم برای اینکه در نمایشگاههای مختلف مطرح شوند.

سخت ترین/ناخوشایندترین تجربه ای که در هنگام کار در موسسه داشته اید چه بوده است؟

روزهای اولیه تاسیس موسسه سخت ترین روزهای ما بودند، لحظات سختی که باید بر بی اعتمادی جامعه اطرافمان غلبه می کردیم. البته الان موفق شده ایم این اعتماد را به دست بیاوریم و حامیان مالی موسسه هم نظر خوبی نسبت به ما دارند.

کار گروهی و تیمی پستی و بلندی های زیادی دارد. چه راهکارهایی درگرداندن کار گروهی داشتید که فکر می کنید موثر بوده؟

ما آموزشهای خوبی برای مدیریت و تمرین گار گروهی پشت سر گذاشته ایم. یک سری روشها و دستورالعمل های ویژه هم برای غلبه بر چالش های مدیریتی و تقسیم وظایف در گروه طراحی  کرده ایم. ما همچنین داوطلبان موسسه را در کارها شرکت می دهیم و به مرور آنها را وارد تیم موسسه می کنیم.

آیا تا به حال با موسسات مشابهی که در زمینه های شما کار می کنند و در خارج از کشور شما هستند ارتباط گرفته اید؟

ما به طور مرتب به کشورهای اروپای شرقی در ارتباط هستیم و عضو این گروه ها هستیم:

CIS domestic violence network

Netherland Mama Cash NGO

Migration Resource Centers Network

ما همچنین با موسسه عفو بین الملل در ارمنستان همکاری می کنیم.

آینده موسسه خود را چگونه می بینید؟ در۱۰ سال آینده موسسه شما در چه وضعیتی قرار خواهد داشت؟

دوست داریم از حامیان مالی مان بیشتر مستقل بشویم و پروژه هایمان به آنها وابسته نباشد. همانطور که قبلا هم گفتم، دوست داریم با تولید کنندگان محلی مواد غذایی در رابطه با بهداشت مواد غذایی فعالیت کنیم.

بزرگترین چالش موسسه شما در حال حاضر چیست؟

پول و حمایت مالی. امیدواریم موسسه ما بتواند تبدیل به یک موسسه اجتماعی تجاری خودکفا شود و نیازهای مالی خود را تامین کند.

منبع عکس

اشتغال و کارآفرینی

نظرات

darchin's picture

darchin

11.19.10

به نظر من موفقيت اين موسسه مريوط مي شود بهمواردي از جمله علاقه مندي به يادگيري مستمر ،ظرفيت سنجي براي ظرفيت سازي موسسه شان و افزاي شارتباط با موسسات ديگر . والبته از همه مهمتر عشق به خدمت به ديگران

naser1364's picture

naser1364

11.22.10

واقعا روزهای اول هرکاری سخت است چراکه باید انرژی مضاعفی گذاشت و تلاش بیشتری کرد و از همه مهمتر باید اعتماد سازی کرد

;