رنگی که هوا را پاک می‌کند

“هوای بی‌خطر، حق همه است”… شهرداری پایتخت فیلیپین با کمک نقاش‌ها و رنگی مخصوص، این شعار را بر بدنه شهر به تصویر کشیده است. در این طرح، که EDSA یا Everybody Deserves Safe Air نام دارد، شهرداری مانیل در مرحله اول ده هزار متر مربع از سطح شهر را با رنگی مخصوص پوشش می‌دهد. در شهر مانیل، در اوقات مختلف روز، میزان نیترات‌های اکسیژن در هوا بین چهار الی هفت برابر میزان مجاز در نوسان است. هر متر مربع از این رنگ به اندازه یک درخت به تصفیۀ هوا کمک می‌کند.

اکسید‌های نیتروژن یکی از آلاینده‌های اصلی در هوای تهران، اهواز و دیگر شهرهای آلودۀ دنیا می باشد. اکسید نیتروژن، ماده‌ای است که وجود آن در هوا، به انواع بیماری‌های ریوی منجر می‌شود. منبع اصلی این آلودگی، اگزوز اتومبیل‌ها می‌باشد. این ماده یکی از عوامل اصلی باران اسیدی نیز می‌باشد و به هنگام جمع شدن در سطح زمین، با آلاینده‌های دیگر ترکیب می‌شود و ماده خطرناک "ازن" را به وجود می‌آورد.

مهمترین تصفیه کننده اکسید‌های نیتروژن از هوا، درختان هستند. در پی فرایند “فتوکاتالیسم”، اکسیدهای نیتروژن و کربن جذبِ برگ درختان می شود، و درخت با کمک نور، کربن و نیتروژن را در خود ذخیره می‌کند و اکسیژن را به هوا بر می‌گرداند. در رنگِ “ناکس-اوت” (Knox-out) که در این طرح به کار می‌رود، ذرات فوق العاده کوچکِ دی اکسید تیتانیوم (Tio2) در مقابل نور عکس العمل نشان می دهند و طی فرایندی شبیه به آن چه در برگ درخت انجام می شود، اکسید‌های خطرناک نیتروژن به ماده‌های بی خطری تبدیل می‌شوند. قیمت این رنگ، بین ۷۵ درصد تا دو برابر رنگ معمولی است.

برای استفاده از این رنگ، از نقاش‌های سرشناس دعوت شد تا طرح های خود را در زمینه آگاهی بخشی محیط زیستی ارائه دهند. نقاش‌های برگزیده، نقاشی‌های خود را بر ده دیوار به مساحت هزار متر مربع ترسیم می‌کنند. در اولین نقاشی که در تابستان ۱۳۹۰ توسط نقاش محلی خوزه تنسه روئیز پرده برداری شد، دنیایی تنیده از شاخ و برگ و پر از جانوران دریایی به تصویر کشیده شده که در کنار آن یک دکمه “ورود Enter”، تماشاچی را به اجرای جهانی سبز دعوت می‌کند.

یکی دیگر از این نقاشی‌ها که توسط هنرمند معروف انگلیسی “تاپیو سنلمن” بر دیوار شمالی یک پل زیرگذر در مانیل کشیده شده است، در هنگام حرکت در اتومبیل معنی پیدا می کند. او می گوید “می خواستم نسبت به محل صادق باشم و از آن تاثیر بگیرم. این منطقه، جای قشنگی نیست. یک محیط شهری دیوانه‌وار است با افراد مختلف و جهانهای موازی که در کنار هم زندگی می‌کنند.

سنلمن در مورد نقاشی‌اش می گوید “نخواستم درخت نخل بکشم تا مردم دنیای اطراف را فراموش کنند. به جای این کار، سعی کردم از محل اقتباس کنم و آن را به چیزی تبدیل کنم که به جای مایوس کننده بودن، الهام بخش باشد”.

آزمایش‌های اولیه نشان می‌دهند که میزان آلودگی بیست درصد در این خیابان‌ها کمتر شده است، نفسی که هم پیام است و هم دستاورد اجتماعی و زیست محیطی.

محیط زیست

نظرات

Amir Basir's picture

Amir Basir

05.22.12

این خیلی عالیه. قیمتش هم درسته دو برابره رنگ عادیه اما در در طولانی مدت خوبه چون به حر حال درخت و فضای سبز هم هزینه نگهداری داره.

زهره موسوی's picture

زهره موسوی

05.22.12

طول عمر این رنگ چقدره و چقدر در آب و هوا های مختلف دوام می آره؟ کسی اطلاعات بیشتری داره؟ چقدر میشه در ایران و حتی بخش خصوصی ازش استفاده کرد. حتی برای رنگ داخل ساختمان

m_qaqazani's picture

m_qaqazani

10.28.13

https://www.facebook.com/KNOxOUT.IR

دوستان برای اطلاع بیشتر به این ادرس مراجعه بفرمایید

www.KNOxOUT.ir

m_qaqazani's picture

m_qaqazani

02.05.14

;