سال ۹۳ سال احیای بلوط زاگرس

ناحیه رویشی زاگرس که ۱۱ استان کشور را در خود جای داده است میزبان یکی از ارزشمندترین گونه‌های درختی جهان به شمار می‌آید. جنگل‌های بلوط از منتهی الیه شمال غربی ایران (پیرانشهر واقع در آذربایجان غربی) آغاز و سپس غرب و جنوب غرب ایران (میان جنگل در جنوب شیراز) را طی می‌کنند.
در سالهای اخیر جنگلهای زاگرس تهدیدات بسیاری را تجربه کرده و در این بین بخش عظیمی از وسعت این جنگلهای ارزشمند از دست رفته اند. استان چهار محال بختیاری و لرستان و.. نیز از گزند آسیبها در امان نمانده و متاسفانه تخریبهای خرد و کلان بسیاری را تجربه کرده است.
اگر امروز جنگلهای و رویشگاه جنگلی زاگرس با تخریبها و تهدیدات بی شماری دست و پنجه نرم می کنند، حاصل یک مجموعه از عوامل مختلف است. مجموعه ای که امروز فشارهای زیادی را بر روی جنگلهای چهارمحال بختیاری وارد ساخته است.
جنگلهای بلوط استان چهار محال بختیاری و لرستان در ناحیه مرکزی منطقه زاگرس قرار گرفته اند و به اعتقاد کارشناسان به خطر افتادن آنها می تواند تاثیرات بسیار پیچیده ای بر روی کل اکوسیستم ناحیه زاگرس در پی داشته باشد.
یکی از مشکلاتی که در سالهای اخیر بیشترین ضربه را به جنگلهای زاگرس وارد ساخته هجوم بی سابقه ریزگردهای عربی بوده است. ذرات معلقی که در پنج سال گذشته با تداوم ورود به ناحیه زاگرس، نفس کشیدن را برای درختان بلوط سخت کرده و مهلک ترین ضربه را به حیات این گونه ارزشمند وارد ساخته اند.
از سوی دیگر امروز با تغییرات اقلیمی رخ داده در کشورمان و استان زاگرس نشین و طرح ها ی انتقال آب کارشناسی نشده که آبهای زیست محیطی را نیز نشانه رفته اند ما شاهد روند افزایشی تخریبها در سطح جنگلهای بلوط هستیم. تغییرات اقلیمی موضوعی است که امروزه در تمامی نقاط جهان به چشم آمده و متاسفانه تاثیرات بسیار منفی را بر روی اقتصاد جهان گذاشته است. از این رو اقلیم زاگرس در سالهای اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده و این یکی از مهمترین دلایل عقب نشینی جنگلهای زاگرس است. به اعتقاد کارشناسان محیط زیست در سال های اخیر در نحوه بارشها در منطقه زاگرس تغییرات گسترده ای به وجود آمده و اکثر ریزشهای جوی به صورت رگبارهای تند و کوتاه مبدل شده است. این امر موجب می شود که آب باران به سرعت از دسترس خارج شده و منابع آب مورد نیاز ریشه های بلوط تامین نشود.
همچنین مشکل دیگری که درختان بلوط و جنگلهای استان با آن مواجه هستند خشکسالی است. خشکسالی موضوعی است که همیشه در کشور ما مطرح بوده است چرا که ایران سرزمینی خشک و نیمه خشک است و به همین علت همواره با خشکسالی های متعددی روبه رو بوده است.
این در حالی است که خشکسالی های اخیر در کشورمان فراتر از حد تصور کارشناسان عمل کرده اند بطوریکه این خشکسالی ها در کنار تغییرات کاملا محسوس آب و هوایی بر روی رویشگاه های اصلی بلوط تاثیرات قابل توجه ای را بر جای نهاده اند.
به هر روی مجموع عوامل یاد شده و دیگر عوامل از جمله آتش سوزی، چرای بی رویه دام، تغییر کاربری جنگلها و مراتع و ... دست به دست هم داده اند تا زاگرس به عنوان پربرکت ترین منطقه ایران اسلامی دچار خسارات جدی شود.لذا لزوم فرهنگسازی آموزش و احیای جنگلهای زاگرس در استان ما و سایر بخشهای زاگرس لازم و ضروری می باشد. این طرح باید با مشارکت تشکلهای زیست محیطی مدارس معلمین و کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی استانها و دانشگاه های و مراکز آموزش عالی به سرانجام برسد.
طرح حاضر با عنوان جشنواره بلوط با اهداف زیر باید دنیال شود
۱- فرهنگ سازی در راستای حراست و احیای جنگل های بلوط
۲- شناخت محصولات جانبی و اشتغال زایی از محصولات فرعی به جای استفاده مستقیم و تولید زغال و...
۳- توسعه کشت گونهای بومی از جمله بلوط در فضاهای سبز شهری
۴- حفاظت از جنگل در راستای حفاظت از منابع آب
اهداف فرعی:

۱- جذب گردشگران با عنوان جشنوار بلوط و محصولات جانبی د راستای تقویت معیشت بهره برداران بلوط و بعنوان گزینه جایگزین

۲- نهادیه کردن فرهنگ حراست از جنگهای و حوزه آبخیرو گونه‌های بومی و میراث ژنتیکی استان در کودکان و جوانان به عنوان تصمیم گیران آینده کشور و استان

گام اول :
تعامل بین بخشهای مختلف دانشگاهی و آموزش و پرورش و تشکلهای محیط زیستی استان و تصمیم گیران و خبرگان محلی
تهیه و نشر دستور العمل کاشت و بهره بردای بلوط برای طیفهای مختلف سنی با اولویت کودکان و نوجوانان
آموزش جمع آوری بذور و کاشت نهال برای عموم بویژه کودکان و دانش آموزان "مدارس و مراکز آموزش عالی پایگاه عملیاتی می توانند باشند"
برنامه ریزی از شهریور ماه تا اسفند ماه و برنامه ویژه روز ۱۳ نوروز. روز انس با طبیعت با کاشت درختان بلوط. در مرحله دوم بعد کشت اسفند ماه خانوادگی .
این طرح نیازمند کامل شدن و برنامه ریزی دقیقتر می باشد لطفا مارا یاری کنید.
این طرح با کمک معلم یکی از روستاهای لردگان( منوچهر شیرانی) به عمل رسید تصاویر دانش آموزان با گلدانهای بلوط را مشاهد می کنید همچنین در شهرستان چگینی لرستان نیز از اول دی اجرای شد.
اما حال در استانه هفته درختکاری و ۴ ماه تلاش تنها ۱ سانتی متر جوانه رشد کرده اند.
نکته ۴ ماه تلاش تنها ۱ سانتی متر رویش، اینها درس های ست که نهال کاران نو نهال یاد می گیریند و بین آنها و بلوط الفت ایجاد می شوند این حس درونی علاقه از کاشتن نهال ارزشمند تر است زیرا یک حامی بلوط و طبیعت پرورش داده ایم

محیط زیست
File Attachment: 
;