فوت و فن درختکاری

۱- زمان مناسب: بهترین زمان اواخر زمستان یا اوایل بهتر است.
۲- انتخاب محل مناسب: کاشت درخت در جاهایی مانند کنار کابل ‌های برق یا لوله کشی‌ها مناسب نیست.
۳- انتخاب گونه‌های مناسب: برای کاشت درخت حتما گونه‌های بومی را در نظر بگیرید زیرا در صورتیکه آب و هوای منطقه مورد نظر مناسب درخت نباشد باعث خشک شدن آن می‌شود.
۴- آماده سازی گودال: بیل مناسبی انتخاب کنید و گودالی ۲-۳ برابر عرض و طول ریشه حفر کنید. گودال بزرگتر به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی ریشه را درون آن قرار دهید و همچنین شروع رشد ریشه نیز راحت‌تر می‌شود.

۵-درخت را بکارید: ریشه آن را به آرامی در گودالی که آماده کرده اید، قرار دهید. در صورتی که نهالی که خریده‌اید درون گلدان یا ظروف پلاستیکی است، ریشه را از آن خارج کنید. مطمئن شوید که سوراخ بیش از حد عمیق یا کم عمق نباشد. در صورت پیوندی بودن نهال بایستی سطح پیوندی آن خارج از خاک قرار گیرد.

۶-گودال را با استفاده از کمپوست و یا کود کمپوست پر کنید: اگر خاکی که از گودال برداشته‌اید،خاک غنی باشد نیازی به استفاده از کمپوست یا کود نیست. از کودهای تجاری و شیمیایی استفاده نکنید. می‌توانید از گیاخاک یا شاخ و برگ‌های خشک شده و تفاله میوه‌ها نیز برای تقویت درخت استفاده کنید.

۷- درخت تازه کاشته شده را آبیاری کنید: مقدار آب مورد نیاز را خودتان می‌توانید با استفاده از اندازه درخت تشخیص دهید. برای درخت کاشته شده حداقل ۵ لیتر آب بدهید.

۸- برای محافظت از ریشهٔ درخت کاشته شده از آسیب‌هایی چون باران و تبخیر زیاد از مالچ یا خاکپوش استفاده کنید. لایه ای خاک‌اره، کاه و یا کاغذ باطله می‌تواند مفید باشد.

۹- پس از یکی دو ساعت از کاشت درخت، دوباره آن را آبیاری کنید. تا چندین ماه درخت تازه کاشته شده نیاز به مراقبت زیاد دارد و آن را مرتب و با توجه به آب و هوای منطقه و نیاز گونه درخت آبیاری کنید.

منبع: ایران آتا

محیط زیست
;