خودروی خورشیدی؛ ابتکار مهندس پاکستانی

کمبود انرژی یکی از مشکلات اساسی کشور پاکستان است؛ مشکلی که تقریبا تمام شهروندان این کشور آن را از نزدیک در زندگی روزانه‌شان حس می‌کنند. دولت پاکستان برای کاهش این مشکل، حدودا از یک دهه قبل استفاده از گاز طبیعی فشرده را رواج داد، به طوری که امروز علاوه بر صنایع و نیروگاه‌ها بیش از سه و نیم میلیون خودرو شخصی در پاکستان از گاز استفاده می‌کنند. استفاده از گاز به جای بنزین به علاوه هزینه کمتر، در کاهش آلودگی هوا هم تاثیر دارد. اما با این حال مشکل انرژی در پاکستان همچنان به قوت خود باقیست و این را می‌توان در صف‌های طولانی ماشین‌ها در پمپ‌های گاز دید. رانندگان گاه ساعت‌ها در صف پمپ گاز منتظر می‌شوند و در نهایت نیز دست خالی به خانه برمی‌گردند.

در این میان یک کارآفرین اجتماعی به ابتکاری جالب دست زده و برای حل این مشکل فراگیر، خودرویی خورشیدی طراحی کرده است. اسلم آزاد که مهندس و مدیرعامل یک شرکت صنعتی سیستم‌های گرمایشی-سرمایشی است، پس از مشاهده مشکل انرژی و صف‌های طولانی ماشین‌ها برای گاز، دست به کار شده و تحقیق برای حل این مسئله را شروع می‌کند. پس از تحقیق و بررسی‌٬ به این نتیجه می‌رسد که طراحی و ساخت اتومبیلی مجهز به سلول‌های خورشیدی می‌تواند چاره این مشکل باشد. او خودرویی طراحی می‌کند که با انرژی خورشیدی و انرژی جنبشی کار می‌کند؛ هنگامی‌که خودرو در مسیر سرازیری حرکت می‌کند٬ انرژی جنبشی تبدیل به انرژی الکتریکی شده و در باطری خودرو ذخیره می‌شود و بدین ترتیب می‌تواند مسافتی معادل ۸۰ کیلومتر را بدون نیاز به شارژ مجدد طی کند. آزاد تصمیم دارد سیستم کنونی طراحی خودرو را طوری تغییر دهد که بُرد آن تا پنج برابر افزایش پیدا کند.

طراحی و ساخت این خودرو بیش از ۵۰۰ هزار دلار برای او هزینه داشته است اما او این هزینه را از جیب خود پرداخت کرده است به این امید که ابتکار او بتواند در نهایت مشکل انرژی شهروندان پاکستانی را تا حد زیادی تقلیل دهد. او که در شرکت خود در طی سال‌های گذشته توانسته است قراردادهای پرسودی را ببرد، می‌گوید که ماشین خورشیدی برای سود نیست، بلکه برای حل یک مشکل اجتماعی است که البته روزی ممکن است سودآورهم بشود.
نوآوران زیادی در سراسر دنیا روی ساخت خودروهای خورشیدی کار می‌کنند؛ اما آزاد معتقد است که خودرویی که او طراحی کرده و ساخته است به دلیل قیمت مناسبش ( حدود شش میلیون تومان) نسبت به بقیه برتری دارد. او برای دریافت مجوز از دولت پاکستان اقدام کرده است تا بتوانید این ماشین را به تولید انبوه رسانده و باری از دوش هموطنان بردارد.

منبع:
http://www.npr.org/2014/04/16/303717044/man-reaches-for-the-sun-for-a-so...

اشتغال و کارآفرینی
;