در سال ۱۳۸۹ موسسه بین‌المللی اوراسیا ارایه آموزش‌های کارآفرینی اجتماعی را با هدف توسعه راه‌حل‌های عملی برای مشکلات اجتماعی، آغاز نمود. دستاوردهای ارزشمند کارآفرینان اجتماعی کشورمان چون جبار باغچه‌بان (مؤسس اولین مدرسه ناشنوایان ایران) و یا ارسن میناسیان (مؤسس اولین خانه سالمندان ایران) که توانستند با وجود چالش‌های زیاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مرهمی برای دردهای جامعه بیابند، انگیزه‌ای برای برداشتن اولین گام‌ها در این راه شد.
با چنین هدفی، اولین دوره‌های آموزشی مدرسه پرتو در تابستان ۱۳۸۹ به صورت آنلاین و رایگان برگزار شد. از آن روز و تا کنون دانشجویان بسیاری از دوره‌های مدرسه پرتو، شامل گام نخست در کارآفرینی اجتماعی، مدیریت مالی، مدیریت منابع انسانی، برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه و پیاده‌سازی و اجرای پروژه، با موفقیت فارغ التحصیل شده‌اند.
در طول سال‌های گذشته، شاهد شروع و گسترش پروژه‌های مختلف کارآفرینی اجتماعی توسط دانش‌آموخته‎گان، در چهار گوشه کشور بوده‌ایم. پروژه‌هایی مثل اهدای کتاب به کتابخانه‌های محروم، اجرای ایده‌های خلاقانه اشتغال‌زایی برای زنان و جوانان، حفظ محیط زیست، آموزش کودکان، راه‌اندازی کسب و کارهای اجتماعی و متناسب‌سازی فضای شهری برای شهروندان دارای نیازهای ویژه، از جمله اقدامات همراهان مدرسه پرتو در سال‌های گذشته بوده است.
پس از کسب تمامی این دستاوردها، اکنون هدف ما این است که همراه با همه شما علاقمندان و دانش‌آموخته گان مدرسه، به این اطمینان خاطر برسیم که این نهال‌های جوان، ریشه دوانده و پایدار و پرثمر خواهند ماند. شما این زمین مستعد را به باغ و گلستان تبدیل کردید و اکنون زمان آن است که خود، باغبان آن باشید!
امروز مدرسه پرتو سعی دارد با ارائه ابزار و منابع تخصصی، به عنوان مرجع اطلاعات در حوزه کارآفرینی اجتماعی، همچنان در کنار شما باشد. این منابع در دسته‌بندی‌های موضوعی مختلف از جمله: برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه، مدیریت مالی، مدیریت منابع انسانی و استراتژی ارائه میشود. همچنین مطالب وبلاگ مدرسه که حاوی گفتگوها و تجربیات موفق در حوزه کارآفرینی اجتماعی است، همچنان ارایه می‌شود.

ارزش‌های مدرسه پرتو
کار تیمی: ما همکاران مدرسه پرتو با به رسمیت شناختن سبک‌های کاری مختلف، دست در دست و گام به گام در کنار یکدیگر، در جهت دستیابی به اهداف مدرسه گام برمی‌‌داریم.
شفافیت فرایند آموزش: پرتو نسبت به منابع کسب دانش، فرآیند، تکنیک‌ها و محتوای آموزشی و کلیه فعالیت‌ها و قواعد و مقررات مدرسه، شفاف عمل می‌کند.
حریم خصوصی: همراهان مدرسه پرتو می‌توانند با نام خود و یا نام کاربری انتخابی، در مدرسه عضوشوند. پرتو، اطلاعات شخصی افراد را با هیچ فرد، مؤسسه و یا سازمان سومی (برای تبلیغات و یا سایر دلایل) به اشتراک نمی‌گذارد.
توانمندسازی: طراحی محتوای آموزشی مدرسه پرتو با هدف «توسعه پایدار» و در راستای افزایش مهارت‌های تحلیلی، حل مسئله، مشارکت اجتماعی و تصمیم‌گیری صورت می‌گیرد. از این رو دانشجویان ما به جای «دریافت پاسخ مسئله»، می‌آموزند که «چگونه یک مسئله را حل نمایند».
کاربردی بودن: مدرسه پرتو بر موضوعات تئوریک تکیه نمی‌کند. مباحث و محتوای آموزشی، شامل مثال‌های عملی و واقعی و راه‌حل‌های اجرایی‌ست.
برابری: دانشجویان مدرسه پرتو از هر روستا، شهر و یا استان و با هر نوع عقیده و تاریخچه، دارای «حقوقی برابر» برای استفاده از خدمات مدرسه هستند.

برای تماس با مدرسه پرتو به آدرس info@partoschool.org مکاتبه نمایید.

;