بیست نکته مهم برای جلب موافقت حامیان مالی

پیکره فعالیت شما برای حرکت، نیاز به انرژی دارد. یکی از منابع تامین‌کننده این انرژی، منبع مالی است. حامیان مالی (اسپانسرها)، تامین‌کننده و تقویت‌کننده منابع مالی پروژه شما و به نوعی، تضمین‌کننده ادامه حرکت شما هستند. مهم است که بدانید چگونه آنها را با خود همراه کنید!

۱. در موضوعی درخواست حمایت کنید که مرتبط با فعالیت‌تان است و در آن متخصص و معتبر هستید.

۲. از مراکز و افراد مرتبط با پروژه خود درخواست حمایت کنید. این ارتباط‌ها می‌توانند بالفعل یا بالقوه باشند!

۳. بدانید اسپانسرها به دنبال چه هستند. آنها، نیازها و علایقشان را بشناسید و آنچه را که می‌خواهند به آنها بدهید:
برندهای تجاری می‌خواهند: در فعالیتی مشارکت کنند که از طریق آن به چشم بیایند، فعالیتی که موجب افزایش شهرت برند و نام تجاری‌شان شود، وجهه اجتماعی‌شان را تقویت کند و آنها را در قبال جامعه مسؤول نشان دهد، به جلب توجه و ترافیک بیشتر در حوزه کاری‌شان منجر شود و موجب نمایش محصول و سرویس‌شان شود.
ادارات و ارگان‌های دولتی می‌خواهند: با کسی مشارکت کنند که آنها را در جهت انجام وظایف و اهداف‌شان و کسب رفاه عمومی یاری کند. در ایجاد فرهنگ همیاری و انجام کار با حداقل هزینه‌ها و حداکثر کارایی موفق باشد.
اشخاص مستقل می‌خواهند: با کسی مشارکت کنند که به آنها در تحقق اهداف و رؤیاهای شخصی‌ و پیشرفت اجتماعی و سیاسی‌شان کمک کند. برخی افراد نیز صرفا به دنبال راهی برای انجام امور خیر و کمک به سایرین هستند.

۴. به منافع طرف مذاکره هم فکر کنید؛ اگر تنها به فکر منافع خود باشید، از آغاز بازنده‌اید! جذب اسپانسر یک روند «برنده-برنده» است.

۵. سطوح مختلف جذب منابع از یک اسپانسر را برای خودتان تعریف کنید. به عبارتی وقتی نزد یک اسپانسر احتمالی می‌روید، چند برنامه داشته باشید. اما کوته‌نظر نباشید! از رقم بالا شروع کنید و لنگر را بیندازید! ارزش خود را کم نکنید.

۶. ابتکار عمل و سکان جلسه را به دست گیرید. طبق تحقیقات دانشگاه هاروارد، بهتر است شما شروع‌کننده مذاکره باشید چون اختیارِ دادن پیشنهاد اولیه را به دست می‌آورید. همچنین به طرف مذاکره نشان می‌دهید که اعتماد به نفس دارید.

۷. برای مذاکره، طرح داشته باشید. با یک داستان شروع کنید. کارتان را توضیح دهید. منافع همکاری با خود را ذکر کنید. جمعیت‌شناسی خود را توضیح دهید. خواسته‌هایتان را معلوم کنید.

۸. برای جلب کمک حامیان خود اعتمادسازی کنید. شفافیت هدف، رسمیت و اعتبار پروژه شما و نحوه معرفی آن، همه در این اعتمادسازی اثر دارند.

۹. آنچه را از اسپانسر می‌خواهید و آنچه را به او می‌دهید، به صورت کمّی معلوم کنید.

۱۰. درباره نحوه استفاده از پولی که درخواست می‌کنید صادق باشید و شفاف عمل کنید. نگرانی حامیان مالی‌تان را در مورد این که چطور پولشان به مصرف می‌رسد برطرف کنید. برنامه‌ای مشخص برای نحوه به اشتراک گذاشتن اطلاعات درباره چگونگی استفاده از پول‌ها و منابع مالی پروژه داشته باشید.

۱۱. اسپانسرهای کوچک و بزرگ داشته باشید و از ملاقات‌های همزمان برای یافتن بهترین اسپانسر غافل نشوید.

۱۲. اگر به سراغ یک سازمان یا اداره می‌روید، فرد درست را برای مذاکره انتخاب کنید.

۱۳. با خوش قولی، وقت‌شناسی و دادن اطلاعات صحیح، می‌توانید اعتماد طرف مذاکره را جلب کنید.

۱۴. هر بسته پیشنهادی، طرح مذاکره یا نامه را مختص یک مرکز و به تناسب آن آماده کنید.

۱۵. از مناسبت‌ها و موج‌های اجتماعی که فرصت جذب اسپانسر را برای شما فراهم می‌کنند غافل نشوید.

۱۶. افراد دارای روابط عمومی قوی تیم‌تان را برای حضور در جلسه انتخاب کنید. اگر به چهره‌های شناخته شده در جامعه خود دسترسی دارید، کسانی که کار مهمی در زمینه‌ای مرتبط انجام داده‌اند، با آنها به جلسه بروید. به خصوص آنهایی که با پروژه شما اشتراک منافع دارند.

۱۷. ۵ دقیقه اول، مهم‌ترین بخش مذاکره است. طبق تحقیقات، این زمانی است که طرف مذاکره در مورد اعتبار گفتار شما و این که آیا مستحق گرفتن چیزی که تقاضا می‌کنید هستید یا نه، تصمیم می‌گیرد و نتیجه مذاکره به آن بستگی دارد! شروع مذاکره را هوشمندانه و دقیق، برنامه‌ریزی کنید.

۱۸. همراهی با پروژه خود را به عنوان یک فرصت طلایی نشان دهید! هیچ کس مایل به از دست دادن فرصت‌های طلایی نیست!

۱۹. اگر درخواستتان رد شد، علت را جویا شوید تا در آینده قادر به تدبیر آن باشید.

۲۰. وقتی موفق به جذب اسپانسر شدید، نام اسپانسر را به نسبت حمایتش در فعالیت‌های خود برجسته کنید. به این صورت حمایت او را تداوم می‌بخشید.