رانندگان سلامت

بیشتر اوقات وقتی صحبت از موتور و موتورسواری می‌شود، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد، سرعت است. شکل طراحی موتور می‌تواند سرعت و شتاب بیشتری را در پیمودن مسیر فراهم کند و خلاصه اگر هم ترافیک باشد باز هم ما را زودتر به مقصد می‌رساند. اما وقتی می‌شنویم علاقمندی به موتورسواری می‌تواند فراتر از لذت بردن از سرعت باشد و مبدل به راه حل و اقدامی مفید برای ارتقا سلامت و بهداشت در نقاط محروم شود، دید تازه‌ای در مورد نحوه و اهمیت استفاده از آن پیدا می‌کنیم!

خانم و آقای کلمن ساکن انگلستان هستند. این زوج در دوره میانسالی‌شان، موسسه «رانندگان سلامت» را تاسیس کردند. اما ایده تاسیس این موسسه از کجا شکل گرفت؟
خانم و آقای کلمن هر دو علاقمند به موتورسواری بودند و در رقابت‌های متعدد موتورسواری شرکت می‌کردند. برای شرکت در یکی از این مسابقات به سومالی سفر کردند. در این سفر به دلیل خراب شدن اتومبیلشان، از بخشی از برنامه سفر خود واماندند. آن‌ها متوجه شدند که مشکل تردد و وسایل نقلیه، مختص آن‌ها نیست و به دفعات برای ساکنان این مناطق پیش می‌آید. در سفرهای بعدی‌شان شاهد بودند که در برخی مناطق، زنان باردار برای وضع حمل، با فرغان به بیمارستان منتقل می‌شوند!

مشاهده کمبود امکانات و جان‌هایی که به خاطر دیر رسیدن به خدمات پزشکی به خطر جدی می‌افتاد، باعث شد تا این زوج با علاقه‌مندی‌شان راهی را برای برطرف کردن این مشکل باز کنند. آن‌ها با فروش منزلشان، سازمان «رانندگان سلامت» را با هدف تامین وسایل نقلیه مناسب برای رساندن بیماران به بیمارستان و مراکز بهداشتی در آفریقا تاسیس کردند. این پروژه در هفت کشور قاره آفریقا در حال اجراست. این سازمان برای اجرای اهدافش با بسیاری از سازمان‌های مردم نهاد، گروه‌های مذهبی و جامعه محلی همکاری می‌کند. این موسسه خود را مسئول جان انسان‌های ساکن مناطق تحت پوشش می‌داند و برای دسترسی به موقع آن‌ها به امکانات سلامت و بهداشت تلاش می‌‌کند.
سازمان «رانندگان سلامت» مکانیزمی را برای آموزش رابطان بهداشت ایجاد کرده؛ بیشتر این افراد نحوه تعمیر وسیله نقلیه را فرا می‌گیرند. کارشناسان موسسه با رسیدگی به موقع، کنترل و معاینه فنی خودروها، کارایی آن‌ها را تضمین می‌کنند تا جانی به خاطر دیر رسیدن به خدمات پزشکی و بهداشتی از بین نرود.
با گذشت بیش از بیست سال از عمر این موسسه، فعالیت‌های موثر آن‌ها در زمینه تجهیز خودروها به منظور دسترسی به خدمات پزشکی، همچنان با کیفیت ادامه دارد.

در سال گذشته این سازمان با همکاری چند سازمان دولتی و غیردولتی دیگر، خدماتی را برای پیشگیری و درمان ابولا در سیرالئون و لیبریا نیز ارایه کرده است. یکی دیگر از فعالیت‌های مهمی که این گروه انجام می‌دهد آگاه‌سازی است. گروه موتورسواران موسسه با رفتن به شهرها و روستاهای مختلف، مردم را در مورد بیماری‌های گوناگون و راه‌های پیشگیری و درمان آن مطلع می‌کنند.
طبق گزارشی که اخیراْ منتشر شده، تا کنون بیش از ۱۲ میلیون نفر در افریقا از خدمات این بنیاد بهره‌مند شده‌اند. این خدمات شامل تامین وسایل نقلیه، آموزش رابطان بهداشت و تجهیز و راه‌اندازی مراکز بهداشتی بوده است.
رابطان بهداشت در نتیجه این برنامه می‌توانند تعداد بازدیدهای خود از خانواده‌ها را تا ۶ برابر افزایش دهند. تنها در یک سال، راننده‌ها توانسته‌اند نتایج آزمایش ۴۰۰ هزار بیمار را از مراکز درمانی به آزمایشگاه منتقل کنند. هرساله نزدیک به ۳ میلیون نفر به افرادی که به نوعی با این بنیاد در تماس هستند افزوده می‌شود.
دستاوردهای بیشتر این موسسه را می‌توانید در وب‌سایت آنها مطالعه کنید.

منبع