زباله بیاورید، بیمه‌نامه ببرید

«ما در حال بنا کردن سیستمی برای مدیریت زباله در جامعه محلی‌مان هستیم.» این گفته دکتر مبتکر«گمال البین ساید» بنیانگذار موسسه بیمه اجتماعی پزشکی زباله‌های تجاری The social enterprise Garbage Clinical Insurance (CGI) دراندونزی است.
او موسسه‌ای تاسیس کرده که با جمع آوری زباله‌های بازیافتی به شهروندان این فرصت را می‌دهد که بتوانند حق بیمه خود را پرداخت کنند. البته در ازای این کار، موسسه خدمات بهداشتی با کیفیت مناسب به مراجعان ارائه می‌دهد. این خدمات شامل بیمه ویزیت اولیه، بیمه خانواده، مشاوره تغذیه، ترویج سلامتی در مدارس، ویزیت خانگی برای بیماران با امراض مزمن و حتی مشاوره بهداشتی تلفنی است.

این پزشک ۲۴ ساله می گوید: «این یک برنامه بیمه خُرد است. افراد جامعه محلی زباله‌ها را به ما می‌دهند و یک یک حق ماهیانه بسیار کم (کمتر از یک دلار در ماه) پرداخت می‌کنند. ما این پول‌ها را یک بودجه تبدیل می‌کنیم و آن را به افراد همین جامعه در قالب کمک‌های بیمه‌ای درمانی بر می‌گردانیم.»
گمال البین ساید، این برنامه را برای کمک به افراد و خانواده‌های نیازمند جامعه طراحی کرده است تا دورریز خانوارها را به چیزی که سلامت آنها را ارتقا می‌دهد، تبدیل شود. برنامه بیمه اجتماعی پزشکی- زباله‌های تجاری تا کنون به بیش از ۲هزار نفر کمک کرده است تا به بیمه خدمات درمانی دسترسی داشته باشند.
بر اساس این برنامه افراد بایستی زباله‌های بازیافتی خانوادههای خود جمع آوری کرده و آن به یکی از پنج مرکز که توسط موسسه بیمه اجتماعی پزشکی زباله‌های تجاری اعلام شده تحویل دهند. این مراکز زباله‌ها را بازیافت کرده و به خریداران می‌فروشند. درآمد ماهانه این کار بیش از ۱۰ هزار روپیه اندونزی است.

این دکتر جوان اندونزیایی همچنین رییس هیات مدیره «مدیکا»ی اندونزی است. او در زمینه‌های علمی و اجتماعی بهداشت و درمان فعالیت کرده و چندین جایزه مهم ملی و بین الملی در این زمینه دریافت کرده از جمله جایزه الهام بخشی علمی از سوی وزارت تکنولوژی و پژوهش اندونزی. او می‌گوید: «این نیکی است که شاید نیکی بیشتری دربر داشته باشد. پس به دیگران نیکی کنیم تا آنجا که می توانیم.»

منبع

* این مقاله، از مجموعه مطالبی است که در سال‌های گذشته توسط دانش‌آموخته‌گان و دست‌اندرکاران مدرسه، در وبلاگ مدرسه کارآفرینی اجتماعی پرتو منتشر شده است.